Program nauczania w koncepcji Kaltenborna i Evjenth`a

 • 9 lipca 2008

Zanim przejdę do omówienia standardów międzynarodowych w terapii manualnej przedstawię program nauczania w koncepcji Kaltenborna i Evjentha. System kształcenia podyplomowego fizjoterapeutów w tej metodzie w standardach OMT i IFOMT składa się z części podstawowej i zaawansowanej. O tym, co to jest OMT i IFOMT? napiszę niebawem.

Część podstawowa składa się z ośmiu spotkań trwających cztery dni każde. Daje to w sumie 256 godzin lekcyjnych szkoleń. Tematyka poruszana w trakcie tych zajęć to badanie i leczenie technikami podstawowymi i zaawansowanymi stawów kończyn i kręgosłupa. Po każdym spotkaniu kursant otrzymuje certyfikat uczestnictwa w kursie. Cykl ośmiu szkoleń kończy egzamin, do którego można przystąpić lub nie. Pomyślnie zdany egzamin potwierdza kolejny, najważniejszy certyfikat“Badanie i mobilizacja stawów obwodowych i kręgosłupa wg Koncepcji Kaltenborna – Evjentha”.

Część zaawansowana to kolejne 744 godzin lekcyjnych zajęć. Składa się na nie kolejne dwanaście kursów trwających po cztery dni każde oraz superwizja trwająca dwa tygodnie. Na koniec trzeba jeszcze napisać pracę.

Dopiero w drugiej połowie 2006 roku ruszyła pierwsza w Polsce grupa nauczana zgodnie z programem zaawansowanym. Wśród trzydziestu uczestników znalazła się również szczęśliwie moja osoba. Przy sprzyjających okolicznościach w pierwszym kwartale 2009 roku nasze szkolenie zakończy się ostatecznym egzaminem. Będzie to pierwsza w kraju grupa terapeutów OMT, od początku do końca, wykształcona zgodnie z wymogami IFOMT.

Nie mi oceniać dlaczego niektórzy uczestnicy kursów nie przystępują do egzaminu. Osobiście przypomina mi to sytuację kiedy student kończy studia bez obrony pracy magisterskiej.:) Uważam natomiast, że dla pacjentów może to być cenna informacja pozwalająca wstępnie weryfikować kompetencje terapeuty. Na swojej stronie www.kosendiak.pl zamieściłem certyfikat z egzaminem kończącym część podstawową oraz wszystkie kolejne certyfikaty cząstkowe z części zaawansowanej. Klikając w link https://www.terapiamanualna.net.pl/index.php?id=7&zawartosc=tekst można znaleźć listę terapeutów manualnych w metodzie Kaltenborna i Evjentha ze zdanym egzaminem końcowym z części podstawowej. Oczywiście informacje tam zamieszczane są za zgodą więc może zdarzyć się tak, że akurat kogoś kto zdał egzamin tam nie będzie. W takiej sytuacji zawsze można poprosić o okazanie certyfikatu z egzaminu. Warto zapamiętać, że cykl szkoleń już na etapie podstawowym z Ortopedycznej Terapii Manualnej w koncepcji Kaltenborna i Evjentha kończy się egzaminem!

Ciąg dalszy odnośnie standardów międzynarodowych wkrótce…

2 comments on “Program nauczania w koncepcji Kaltenborna i Evjenth`a

 1. PiotrZ pisze:

  Czy teraz skoro fizjoterapia to kierunek studiów z jednolitym modułem nauczania to możliwość w uczestnictwie w kursach Kaltenborna będzie możliwa dopiero po magisterce czy też np: na III roku studiów?

  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Nie jestem na bieżąco jeśli chodzi o program nauczania fizjoterapii na studiach. Sprawdziłem na stronie jednego z organizatorów szkoleń Terapii Manualnej wg Kaltenborna i Evjentha i uczestnikami mogą być fizjoterapeuci tj. licencjat/magister. Dla pewności proszę zapytać organizatora szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Aleksander Kosendiak