Dyskopatia – wprowadzenie do zagadnienia

  • 20 sierpnia 2009

Tym razem zamierzam w serii kilku postów opisać powszechnie spotykaną chorobę, jaką jest dyskopatia. Omówię mechanizm powstawania dyskopatii, budowę i funkcję krążka międzykręgowego oraz możliwość leczenia dyskopatii. Oczywiście opiszę sposób leczenia, jaki preferują terapeuci manualni.
Dyskopatia to szeroko pojęte schorzenie krążka międzykręgowego tzw. dysku.
W tym miejscu należy zadać pytanie, dlaczego szeroko pojęte schorzenie? Dlatego, że z dyskopatią mamy do czynienia gdy:
1 – uszkodzeniu ulega wewnętrzna struktura dysku,
2 – dochodzi do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego – zewnętrznej powłoki z kolejnymi następstwami.

Zarówno w pierwszym i drugim przypadku nie można jednoznacznie określić uszkodzenia dysku na zdjęciu rtg!!! Niestety tak się składa, że pacjenci często kierowani są na wykonanie zdjęcia rtg, zupełnie niepotrzebnie zresztą! Równie istotny jest fakt, że zmiany radiologiczne rzadko kiedy są odzwierciedleniem klinicznym i mogą być większe lub mniejsze od odczuwanego bólu.
Niewielkie zmiany zewnętrznej krawędzi dysku można zaobserwować dopiero na rezonansie magnetycznym (mri). Dla zdecydowanej większości przypadków dyskopatii, a szczególnie pierwszego ataku tej choroby nie ma wskazania do wykonania badań obrazowych. Dlaczego więc, co niektórzy lekarze wysyłają na zrobienie zdjęcia rtg? To temat na osobny post.

Wszystkie dolegliwości wywołujące ból w kręgosłupie lędźwiowym są najczęściej występującą i najdroższą w leczeniu chorobą na świecie!!! Dyskopatia to najczęściej występująca choroba odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Drugim pod względem częstości występowania dyskopatii jest kręgosłup szyjny. Najrzadziej zmiany dyskopatyczne spotyka się w kręgosłupie piersiowym. Pomimo tak częstego występowania dyskopatii, wciąż nie ma standardów postępowania leczniczego w tej jednostce chorobowej. Moim celem jest zaprezentowanie sposobu leczenia dyskopatii przez najlepiej wykształconych fizjoterapeutów specjalizujących się w Ortopedycznej Terapii Manualnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha. Przypomnę, że mam na myśli również terapeutów Maitlanda i Szkoły Niemieckiej (zgodne standardy OMT). Wyjaśnię dlaczego warto zgłosić się do terapeuty manualnego w przypadku stwierdzonej dyskopatii oraz dysku ostrego. Pacjenci bardzo często pytają: jakie badania trzeba wykonać, by zdiagnozować dyskopatię? Czy zdjęcie rtg jest konieczne? Co mogę zrobić, by bóle znowu się nie pojawiły? W jaki sposób przeciwdziałać nawrotom? Jakie ćwiczenia należy, a których nie wolno wykonywać? Czy dyskopatia to „korzonki”? I wiele, wiele innych. Mam nadzieję, że na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź, po przeczytaniu wszystkich postów.

One comment on “Dyskopatia – wprowadzenie do zagadnienia

  1. Anonimowy pisze:

    wiecej prosimy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Aleksander Kosendiak