Standardy OMT w Kinematic Taping.

  • 6 kwietnia 2012

Kinematic Taping (KT) to jedna z wielu, nawet bardzo wielu, bo jest ich ponoć ok. 200, metod przyklejania elastycznych plastrów. Co zatem wyróżnia KT od innych szkół tapingu?

Kinematic Taping bazuje na aktualnych wytycznych, popartych badaniami naukowymi, stosowanych w medycynie sportowej oraz Ortopedycznej Terapii Manualnej.

Twórcą i instruktorem metody jest fizjoterapeuta z Holandii John Langendoen. Z jego bardzo bogatej biografii warto wymienić następujące osiągnięcia. John Langendoen jest ortopedycznym fizjoterapeutą manualnym (OMT), nauczycielem Ortopedycznej Terapii Manualnej w koncepcji Maitlanda, egzaminatorem kandydatów na nauczycieli terapii manualnej, członkiem komisji ds. standardów w Międzynarodowej Federacji Ortopedycznych Fizjoterapeutów Manualnych (IFOMPT), autorem Kinematic Taping.

Kinematic Taping kieruje się pięcioma zasadami 5T (z ang.) czyli:
Think – wnioskowanie kliniczne drogą do sukcesu,
Test – badanie za pomocą adekwatnego testu,
Treat – specyficzne techniki leczenia i ćwiczenia,
Tape – aplikacja plastra adekwatna do leczenia,
Train – ćwiczenia zgodne z aplikacją

Kinematic Taping to przede wszystkim uzupełnienie leczenia. Zastosowanie ma w “doleczaniu” dysfunkcji układu mięśniowego, stawowego i nerwowego. Daje najlepsze rezultaty w połączeniu z technikami stosowanymi w Ortopedycznej Terapii Manualnej oraz ćwiczeniami. Plastrów nie stosuje się zamiast fizjoterapii czy ćwiczeń.

Kinematic Taping powstał na bazie kilku metod. Jedna z nich to najbardziej rozpoznawalny sposób przyklejania plastrów elastycznych zwany Kinezjo Taping’iem wymyślony przez Kenzo Kase – chiropraktyka i kinezjologa. Inspiracją był też sposób stosowania zgodny z kryteriami OMT sztywnych plastrów przez australijską fizjoterapeutkę Jenny McConnell. Używała ich w leczeniu bólu przedniego przedziału kolana oraz dysfunkcjach stawu ramiennego. John Langendoen “wyciągnął” to co najlepsze z obu metod i uzupełnił o wiedzę z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej. W taki oto sposób powstała zintegrowana z OMT metoda przyklejania plastrów elastycznych Kinematic Taping.

Więcej o metodzie można poczytać na stronie www.kinematic-taping.com

Copyright Aleksander Kosendiak