Dyskopatia – etapy uszkodzenia krążka międzykręgowego

 • 25 listopada 2012

Dyskopatia to bardzo ogólne pojęcie określające chorobę zwyrodnieniową krążka międzykręgowego zwanego też dyskiem. Zasadniczo w procesie degeneracji dysku wyróżniamy dwa etapy. W pierwszym zmiany nie wychodzą poza obrys dysku, w drugim wychodzą.

Uszkodzenie dysku nie wychodzące poza zewnętrzny obrys krążka międzykręgowego, zwane również, uszkodzeniem wewnątrz-dyskowym rozpoczyna się od jego środka i postępuje do zewnątrz. W związku z działającym za dużym obciążeniem, stopniowo uszkodzeniu ulegają kolejne pierścienie włókniste, a jest ich od 6 do 20. Skutkuje to przemieszczeniem jądra miażdżystego w kierunku uszkodzenia pierścienia. Najczęściej jest to kierunek tylny lub tylno-boczny. Ten proces trwa tak długo aż rozerwaniu ulegnie przedostatni pierścień włóknisty. Wówczas jądro miażdżyste zatrzymuje się na ostatniej zewnętrznej warstwie pierścienia włóknistego. Skoro dochodzi do mechanicznych urazów wnętrza dysku, to uruchamiają się procesy gojenia w postaci reakcji zapalnej. Zapalenie powoduje drażnienie nerwu sinuvertebralis (nerw zatokowo-kręgowy), który unerwia m.in. zewnętrzną 1/3 pierścienia włóknistego, co objawia się bólem kręgosłupa! Co ciekawe, uszkodzenia te jeszcze nie są widoczne na zdjęciach rtg. I pacjenci często są zdziwieni, gdy dowiadują się, że mają problem z dyskiem, a mają świeże zdjęcie rtg, z którego wynika, że kręgosłup jest w porządku.

Drugi etap degeneracji dysku charakteryzuje się uszkodzeniem jego ostatniej, zewnętrznej warstwy. Protruzja czyli wypuklina jądra miażdżystego to zmiana, która wychodzi poza zewnętrzny obrys dysku, ale zachowuje jego ciągłość. Jądro miażdżyste naciska na ostatni pierścień włóknisty co powoduje jego rozciąganie. Powstała wypuklina może dawać uciski na sąsiednie struktury np.: nerwowe lub więzadło podłużne tylne, prowokując dolegliwości bólowe. Na tym i poprzednim etapie jest jeszcze możliwość powrotu jądra miażdżystego do położenia pierwotnego.

Ekstruzja, inaczej przepuklina lub prolaps to zaawansowane stadium wypukliny, w którym dochodzi do przerwania ciągłości ostatniego pierścienia włóknistego i przemieszczenia jądra miażdżystego poza zewnętrzną krawędź dysku. Jądro miażdżyste „wylewa” się poza dysk ale wciąż utrzymuje z nim kontakt. Z tej pozycji nie ma już możliwości powrotu do położenia pierwotnego. Ekstruzję potocznie nazwana się „wypadnięciem dysku”. Również w tym wypadku „wylany’ fragment dysku najczęściej powoduje ból uciskając na korzeń nerwowy.

Jeśli jądro miażdżyste ulegnie rozerwaniu i straci kontakt z dyskiem mówimy wtedy o sekwestracji jądra miażdżystego. Oderwany fragment jądra miażdżystego może przemieścić się do kanału kręgowego powodując silne dolegliwości neurologiczne i ból kręgosłupa.
Warto podkreślić, że każdy etap uszkodzenia krążka międzykręgowego charakteryzuje się bólem kręgosłupa. Jego rodzaj, lokalizacja, możliwość promieniowania do kończyny dolnej może być różny w zależności od rodzaju uszkodzenia lub poziomu (L1-L5).

Fizjoterapeuci specjalizujący się w Ortopedycznej Terapii Manualnej potrafią przeprowadzić diagnostykę różnicową i zastosować odpowiednie leczenie u pacjentów z obawami uszkodzenia krążka międzykręgowego.

331 comments on “Dyskopatia – etapy uszkodzenia krążka międzykręgowego

 1. Anonimowy pisze:

  Witam, chciałbym uściślić jedną rzecz – mianowicie ból powoduje już sam najmniejszy kontakt materiału dyskowego z korzeniem nerwowym, nie musi być ucisku, żeby wywołać ostrą reakcję zapalną i ból.
  Tak w ogóle, to bardzo dobry blog! Oby więcej takich w polskiej sieci!

  1. Agnieszka pisze:

   Witam mieszkam w Angli od kilku miesiecy walcze z bolem kręgosłupa i brakiem czucia w prawej nodze z z tym ze od 4tyg nie moge juz nawet pracowac bo bol mnie tak ogranicza do nie dawna uprawialam sport i bylam bardzo aktywna teraz dostaje depresji poniewaz codziennie walcze z wykonaniem najprostszych czynnosci wynik rezonansu, :zmiany zwyrodnienieniowe w postaci zaostrzen i wyciagniec krawedzi trzonow kregowych, zmiany zwyrodnienieniowe widoczne sa tez w stawach miedzykregowych w postaci podchrzestnej sklerotyzacji powierzchni stawowych i poliferacji kostnej krawedzi powierzchni stawowych na poz L3-S1. Na poz L4/L5i L5/S1 widoczne cechy degeneracyjne krazka miedzykregowego w postaci czesciowej dehydrytacji tarczy, uwypuklenia tylnego zarysu pierścienia wloknistego poza obryz trzonu w kierunku kanalu kregowego na ok 2mm o typie bulbing. Stozek koncowy rdzenia polozony na wys L1. Leczenie tutaj ogranicza sie do wystawiania zwolnienienia lekarskiego lekow i fizjoterapi ktora nic nie pomaga. Czy sa jakies inne metody i co oznacza ten wynik lekarz uwaza ze mam problem z dyskiem i tyle samo przejdzie.

   1. Aleksander Kosendiak pisze:

    Witam,

    Proszę znaleźć fizjoterapeutę manualnego albo osteopatę. Musi Pani mieć indywidualne zajęcia z terapeutą. Zmiany zwyrodnieniowe tworzą się latami. Prawdopodobnie faktycznie dysk odpowiada za Pani kłopoty, ale może być też inna przyczyna. By postawić diagnozę niezbędne jest badanie. Można jedynie stwierdzić, że objawy pochodzą z podrażnienia obwodowego układu nerwowego. Co do prognozy poprawy to jest szansa, że “samo” się poprawi, albo nasili.

 2. Anonimowy pisze:

  Witam czy ekstruzja jądra miażdzystego może nie dawać objawów
  korzeniowych?

 3. Oczywiście, ekstruzja jądra miażdżystego może nie dawać objawów korzeniowych. Dzieje się tak wtedy, gdy zmieniony degeneracyjnie materiał dysku nie ma kontaktu z korzeniem.

 4. Anonimowy pisze:

  Witam, a gdy nastapi sekwestracja – można jeszcze leczyć zachowawczo ( fizjoter. ) czy jest wtedy konieczna operacja?
  Dziękuję

  1. Robert pisze:

   U mnie wystąpiła sekwestracja jądra , efekt opadającej stopy. Po około 5 miesiącach objawy ustąpiły, sekwestr uległ wchłonięciu. Zrezygnowałem z operacji. Jeśli ma Pani dodatkowe pytania proszę o kontakt przez mojego bloga.

   1. Aleksander Kosendiak pisze:

    Dziękuję również na podzielenie się Pana doświadczeniem z sekwestrem jądra miażdżystego. Z tego co wiem, a rozmawiałem z tą panią, to skończyło się na operacji bo dolegliwości bólowe powróciły.

   2. Mariusz M pisze:

    Mam podobny dylemat, zgodnie z opisem rezonansu krazek L5/S1 ulegl dehydratacji i sekwestracji z uciskiem na nerwy czego objawem jest bol nogi, dretwienie. Mam wyznacziny termin operacji, dość szybko bo juz na 22.02.2017 ale mam tez dylemat bo ból znacznie zmalal jak i dretwienie. Gdyby nie ten fakt nie mial bym watpliwosci,a tak to nie wiem czy dokonam właściwego wyboru.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Witam,

     Moim zdaniem operację zawsze można zrobić. I znowu pojawia się pytanie, czy wcześniej próbował się Pan leczyć poprzez rehabilitację? Jeśli nie było żadnej fizjoterapii tylko oszczędzanie się i farmakoterapia, to należało by ją rozpocząć. A jeśli jest Pan w trakcie fizjoterapii, to warto ją kontynuować, bo jak widać po ustępujących objawach, przynosi dobre efekty. Powodzenia i dużo zdrowia.

     1. Mariusz M pisze:

      Witam,

      Mialem, kilka wizyt u fizjoterapeuty, w zasadzie 3 wizyty ok miesiaca wczesniej ciezko stwierdzic czy one pomogly, ale poprawa nastepowala i do dnia dzisiejszego jest duzo lepiej. Dretwienie jest nieznaczne, bol tez mniejszy, aczkolwiek sie oszczedzam jak tylko moge. Mialem tez wizyte w przychodni rechabilitacyjnej i tam po zapoznaniu sie z moim rezonansem zaproponowali jednak operacje a sama rehabilitację juz po operacji. Zabieg 23.02. Malo wiec czasu na zmiane decyzji i podjecie innych dzialan, chyba ze zrezygnuje z operacji.
      Nie wim tylko dlaczego sama operacje nalezy traktowac jako ostatecznosc, wiadomo ze kazda operacja to jakies ryzyko, ale czy unikanie jej to nie jest kwestja czasu?

     2. Aleksander Kosendiak pisze:

      Witam,
      Operacja jest najbardziej inwazyjną formą leczenia, dlatego należy ją stosować w sytuacji, kiedy inne mniej inwazyjne metody leczenia nie przynoszą rezultatu.
      Akurat w Pana sytuacji czas działa na Pana korzyść. Objawy wyciszają się i czuję się Pan znacznie lepiej. Sekwestr ma szansę się wchłonąć, ale potrzeba na to czasu. Wygląda na to, że ulokował się w takim miejscu, że nie drażni układu nerwowego. Rozsądny neurochirurg nie naciskałby na operację. No chyba, że musi wyrobić normę.

 5. To zależy czy pacjent ma objawy. Ale zakładam, że ma, należy przynajmniej podjąć próbę leczenia zachowawczego. Sekwestr może obeschnąć i się wchłonąć, co spowoduje ustąpienie objawów.

 6. Anonimowy pisze:

  Witam, czy protruzja tylna lewoboczna l5/s1 moze powodowac mrowienie obu nog czy jest to zpowodowane czyms innym? I jaki rodzaj rehabilitacji wdrozyc jesli metoda mc kenziego nie przyniosla efektu dziekuje …

 7. Tak, może. Co do rehabilitacji to sugeruję wizytę o fizjoterapeuty manualnego wyszkolonego w terapii Kaltenborna, Maitlanda lub tzw. Szkoły Niemieckiej.

 8. Anonimowy pisze:

  Dzień dobry, ja mam pytanie na temat rehabilitacji po mikrodiscektomii L4-L5 – w jakich ilościach należy chodzić, leżeć po zabiegu i w którym momencie można zacząć właściwą rehabilitacje? Czy jest jakiś standardowy program usprawniania pacjenta po takim zabiegu?
  Dziękuję bardzo

 9. Niestety nie słyszałem o standardowym programie usprawniania pacjenta po zabiegu operacyjnym mikrodiscektomi. Na pewno należy stosować się do zaleceń operatora. Gorzej jeśli nic konkretnego nie zaleci. Rahabilitację należy rozpocząć tak szybko jak można czyli już następnego dnia po zabiegu. Myślę o ćwiczeniach stabilizacyjnych i neuromobilizacjach.

 10. Anonimowy pisze:

  Witam. Mam 29 lat jestem po badaniu MR mam wynik ale na wizytę do neurologa jeszcze musze poczekać. Czy mógłby ktos cos stwierdzić na podstawienia mojego opisu. Odcinek szyjny. Na poziomie c5/6 i c6/7 niewielkie uwypuklenie kręgów międzykręgowych centralnego- nieco prawoboczne,z znacznym modelowaniem worka oponowego z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego na poziomie wyższym. Spłycona lordoza szyjna.

 11. Przedstawia Pan opis badania mri, który mówi o zmianach zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego na dwóch poziomach. Na podstawie samego wyniku badania możemy sobie jedynie gdybać jakie mogą być objawy, a może ich równie dobrze wcale nie być.
  Albo mogą być typowe dla tych segmentów.

 12. june pisze:

  Panie Alwksandrze, pisze Pan o tym, ze sekwestrami może obeschnąć i samoczynnie się wchłonąć. Pytam, gdyż problem dotyczy mojej osoby – za miesiąc mam termin operacji, większość objawów ustąpiło. Takie informacje jak w/w napawają mnie nadzieją… Czy może Pan udostępnić informacje dot tego, co wspomaga samoczynne wchłanianie sekwestru? (Jeśli oczywiście współczesna medycyna posiada w tym temacie wiedzę…) z góry dziękuje i pozdrawiam!
  Justyna

   1. Aleksander Kosendiak pisze:

    Dzięki za linka z badaniami.

 13. Niestety nie dysponuję badaniami, do których mógłbym się odnieść i Pani je przedstawić. Przypuszcza się, że za wchłonięcie sekwestru odpowiedzialne są komórki żerne, ale jak wspomóc ich pracę, tego nie wiem.
  Bardzo dobrze się składa, że objawy ustąpiły. Rozumiem, że chodzi głównie o ból, a co z siłą mięśniową?

 14. Anonimowy pisze:

  czy jest mozliwe calkowite wyleczenie{zagojenie sie}pierscienia wloknistego po sekwestrze odcinek l5-s1?

 15. Uważam, że jest możliwe całkowite wygojenie czyli zbliznowacenie, pierścienia włóknistego po sekwestrze. Należy jednak mieć na uwadze, że krążek międzykręgowy będzie zwyrodniały i zcieńczały przez co zaburzeniu ulegnie biomechanika całego segmentu ruchowego tj. tego właśnie dysku i sąsiednich kręgów (górnego i dolnego).

  1. Katarzyna S-C pisze:

   Czy w takiej sytuacji zelowy implant – DiscoGel bylby ddobrym rozwiązaniem? Bo teoretycznie wszedzie mowa jest o tym, ze nie moze byc stosowany jesli pierscien wloknisty jest przerwany. Ale skoro moze dojsc do wygojenia/ bliznowacenia- to w takim wypadku mialoby to chyba sens – zeby nie dopuscic do calkowitego zmiazdzenia dysku?

   1. Aleksander Kosendiak pisze:

    Witam,
    Nie bardzo rozumiem w jakiej sytuacji?

 16. Anonimowy pisze:

  Czy tak dyskopatia jak protruzja l5s1 do 6 mm bez ucisku na korzenie ( rezonans robiony dwa razy ) moze powodowac takie objawy jak : bole miesni lydek, pieczenia stop, mrowienia konczyn dolnych , przeszywajacy prad wzdloz kregoslupa, mrowienie twarzy , dretwienie lewej nogi i reki , uczucie robakow pod skora, drgania miesni, wezly chlonne , bole kosci piszczelowych .

 17. Zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego w kręgosłupie lędźwiowym nie dają objawów do ręki czy twarzy. Uczucie prądu w kręgosłupie, mrowienie twarzy i drętwienie ręki mogą być spowodowanie zmianami zwyrodnieniowymi w rejonie kręgosłupa szyjnego. Pozostałe objawy w kończynie dolnej może powodować protruzja krążka mk. na poziomie L5/S1.

 18. Ania M pisze:

  Witam, poniżej przesyłam wynik badania rezonansu kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc w ich odczytniu. Czy myśli Pan, że w moim przypadku skuteczna będzie rehabilitacja czy nie obejdzie się bez zabiegu. Od dwóch tygodni mam rwe kulszowa, od tygodnia chodzę na rehabilitację, ćwiczenia, zabiegi. Doskwiera mi coraz większy brak czucia w lewej stopie, papierowa lydka. Mój doktor stwierdził, że w moim przypadku rehabilitacja będzie nieskuteczna. Czekam na konsultacje dwóch innych neurochirurgow, bardzo się denerwuje, dlatego proszę o pomoc.

  Zniesione lordoza lędźwiowa. Drobne guzki Schmorla w blaszkach granicznych trzonów Th11 i Th12. Częściowa dehydratacja i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych L4/L5/S1. Na poziomie L4/L5 estruzja jądra miażdżystego krążka międzykręgowego o wym. 6x10x16 mm przemieszczona doogonowo i na str. prawą, przylegajacą do tylnej powierzchni trzonu L5. Znaczne spłacenie zachyłka korzeniowego i kolizja korzeniowa L5 po lewej, oraz ucisk korzenia L5 po prawej stronie. Na poziomie L5/S1 tylno prawoboczna protruzja krążka miedzykregowego dokanałowo na 5 z cechami częściowego uszkodzenia tylnej części pierścienia włóknistego. Kolizja korzeniowa S1 po stronie prawej. Istotnej stenozy kanału rdzeniowego nie uwidoczniono. Otwory między kręgowe bez istotnych zwężeń. Stożek rdzenia na poziomie L1/L2. Sygnał nici ogona końskiego i stożka w normie.

  Z góry serdecznie dziękuję za okazaną pomoc.

  Pozdrawiam serdecznie.

 19. Pani Anno,
  Nie wiem, na czym ma polegać moja pomoc w odczytaniu opisu badania mri.

  Nie potrafię też przewidzieć czy rehabilitacja pomoże, ale bardzo dobrze, że ją Pani rozpoczęła. Choć w takim przypadku, powinna Pani chodzić do dobrego, zaznaczam, dobrego fizjoterapeuty manualnego. Zwykła (standardowa) rehabilitacja raczej nie przyniesie rezultatu. Jeśli chodzi o objawy, to wspomina Pani o silnym zaburzeniu czucia. A jak wygląda sytuacja z bólem i siłą mięśniową? To są bardzo istotne informacje. Oczywiście należy brać pod uwagę leczenie operacyjne, w przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów.
  Decyzję tak czy inaczej musi podjąć Pani.
  Proszę też zrozumieć, że tego typu konsultacji nie wykonuje się za pośrednictwem internetu. Konieczny jest kontakt bezpośredni w celu przeprowadzenia dogłębnego wywiadu oraz badania! Jeszcze raz sugeruję, aby odwiedziła Pani doświadczonego fizjoterapeutę manualnego.

 20. Kasia pisze:

  Witam . Jestem fizjoterapeutka podczas cw z pacjentem doszło do wypadku i uszkodzilam sobie kregoslup szyjny. W maju miałam mieć operację do której nie doszło z czego bardzo się cieszę .Dolegliwości bólowe minęły po 3 tyg przerwie w pracy i ortopedzi stwierdzili ze nie będę miała operacji ponieważ mnie nie boli. Dzisiaj byłam 2 dzień w pracy i dolegliwości st. Barokowego ponownie wróciły strasznie sie boję . Na poziomie c6c7 podwiazadlowa,tylną z przewagą strony prawej przysrodkowa ekstruzja powoduje ucisk na rdzeń kredowy nasilony na prawo od linii pośrodkowej , redukuje wymiar P-A kanału kręgowego 6,5 mm. ekstruzja ma charakter podwiazadlowy , zweza też otwór miedzykregowy prawy uciekając korzeń rdzeniowy .wymiar L-R ekstruzja wynosi 13 mm. To właśnie jest najgorsze . Z doświadczenia wiem ze różnie to bywa i jeśli chodzi o siebie sama to czuję się zupełnie bezsilna 🙁 .Mam pytanie czy w moim przypadku moge uniknąć operacji i dolegliwości bólowych st barokowego pr . Pozdrawiam Kasia .

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam Pani Katarzyno.
   Odpowiedź na takie pytanie to jak wróżenie z fusów. Bez badania i kilku zabiegów terapii manualnej nic konkretnego stwierdzić nie można. Mogę jedynie zaprosić na konsultację. Pozdrawiam

 21. Piotr pisze:

  Czy fizjoterapia pomoze czy konieczna operacja? Wyrownanie lordozy. Sygnal struktur kostnych prawidlowy. Naczyniak trzonu kregu L2 o sr 16 mm. Lewostronna przepuklina otworowa krazka L1-L2. Krazek l4-L5 o obnizonej wysokosci, centralna ekstruzja o wymiarach 8ap 12lat 19cc mm przemieszczona doogonowo w swietle kanalu kregowego calkowicie znosi rezerwe plynowa worka oponowego. Na pozostalych poziomach worek bez cech ucisku. Stozek rdzenia kregowego bez zmian ogniskowych zlokalizowany na poziomie L1. Nic koncowa ufiksowana prawidlowo. Dziekuje za pomoc

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Panie Piotrze,

   Przedstawia Pan wynik badania obrazowego (pewnie mri?) z opisem kilku patologii. Nie ma tu ani jednej informacji o objawach. Fizjoterapeuci nie są w stanie wpłynąć na zaistniałe zmiany zwyrodnieniowę krążka międzykręgowego czy naczyniaki. Potrafimy natomiast wpłynąć na redukcję bólu, przywrócić prawidłową ruchomość kręgosłupa, poprawić siłę mięśni itd. Mogę jedynie się domyślać, że gdzieś coś Pana boli. Tylko i wyłącznie na podstawie wspomnianych informacji jestem w stanie powiedzieć, że są zmiany i to poważne.

 22. Robert pisze:

  Jako osoba zmagająca się z dyskopatią ponad 8 lat w 100% zgadzam się z informacjami, które zamieścił Pan na blogu. Dobry fizjoterapeuta to pierwszy krok do zmniejszenia bólu i stresu, które wywołuje dyskopatia. Jako, że do Wrocławia mam prawie 250 km proszę o info, czy może Pan poleci doświadczonego fizjoterapeutę w Bydgoszczy ? Natomiast wszystkie osoby walczące z dyskopatią zapraszam na mój świeży blog, który okaże się pomocny wszystkim osobom zmagającym się z “uszkodzonymi dyskami”. Życzę wielu zadowolonych pacjentów i radości z niesienia pomoc nam dyskopatykom.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dziękuję bardzo za przychylną opinię:). W Bydgoszczy polecam z czystym sumieniem Łukasza Wiśniewskiego rehabilitacja.wisniewski@gmail.com
   Natomiast, aby znaleźć fizjoterapeutę manualnego w innych miastach odsyłam do wyszukiwarki terapeutów na stronie http://terapiamanualna.net.pl/index.php?id=7&zawartosc=tekst

   1. Robert pisze:

    Dziękuję za namiary, Będę się kontaktował, a swoje wrażenia z pewnością zamieszczę na moim blogu. Życzę miłego dnia.

 23. Marcin pisze:

  Witam, mam protruzję tarczy na poziomie L5/S1 na 5 mm, przylegająca do korzeni S1 z niewielkich uciskiem oraz przemieszczenie trzonu L5 do tyłu na 5 mm w stosunku do S1. Bóle od 3 lat, wizyty u różnych fizjoterapeutów i bezskutecznie. Czy na to schorzenie już tylko muszę mieć operacje?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Panie Marcinie,
   Również na pana pytanie nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie. Być może, mimio wielu prób, nie trafił pan na dobrego fizjoterapeutę manualnego stąd brak poprawy. Krótki opis patologii sugeruje retrolistezę (tyłozmyk). Leczenie operacyjne jest oczywiście rozwiązaniem o ile są wskazania do operacji np. ból nie do wytrzymania. Warto by też wykonać konsultację z neurochirurgiem.

   1. Marcin pisze:

    Tak jest retrolisteza. Dla mnie jednak najważniejsze jest by wyeliminować ból a jak dotąd nikt tak naprawdę nie wie co mnie boli na podstawie rezonansu który mam. U neurochirurga byłem i stwierdził że operacja nie da gwarancji ze ból przejdzie wiec tu jest moj problem.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Ten przykład świetnie ilustruje problem wielu pacjentów. Tylko i wyłącznie na podstawie badań obrazowych nie można postawić diagnozy. Skoro nie ma zmian zwyrodnieniowych to najprawdopodobniej przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowa mechanika kręgosłupa.
     Fizjoterapeutów jest bardzo wielu, ale w trudnych przypadkach mogą pomóc jedynie najlepsi, a takich jest niewielu. Mogę pomóc znaleźć odpowiednią osobę, ale muszę wiedzieć skąd pan jest. Potrzebuję nazwę miasta.

     Można też samemu spubować i od tego warto zacząć.
     Na naszej stronie jest wyszukiwarka fizjoterapeutów manualnych http://terapiamanualna.net.pl/index.php?id=7&zawartosc=tekst

 24. Marcin pisze:

  Jestem z Gdańska.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Z czystym sumieniem polecam fizjoterapeutę manualnego OMT po specjalizacji z fizjoterapii mgr Rafała Studnickiego (tel. 603 333 229). Znajdzie go Pan w Malborku, trzeba będzie kawałek podjechać.

 25. Monika pisze:

  Witam
  Mam 50 lat.Mój problem z kręgosłupem trwa od 10 lat.W 2008 r. przebyłam operację usunięcia przepukliny na poz.C5/C6 ..Niestety tylko przez krotki okres zapomniałam o chorobie. Obecnie takie objawy bóle głowy ,szyi,barku,dretwienie rak.Są bardzo uciążliwe. Z uwagi na nadwrażliwość na salicylany leczenie farmakologiczne jest bardzo ograniczone. …lordoza szyjna zniesiona.zniesiona przedrdzeniowa rezerwa płynówa worka opon owego. Na poz.C3/C4 tylna pośrodkowa ,lateralizujaca na str.lewą ekstruzja krążka Mk. ,uciskajaca rdzeń kregowy. Na poz C4/C5 tylna szerokopodstawna przepuklina krążka, która wraz z osteofytoza krawędzi modeluje rdzeń kregowy i zwęża otwory Mk. NA poziomie C5 /C6 tylna posrodkowo lewo boczna wypuklina i osteofyt modelujące worek opon owy. Na poz. C6/ C7 tylna szerokopodstawna wypukłe na krążka, która wraz z osteofytoza modeluje rdzeń kregowy i zwęża otwory Mk. Cechy dyskopatii odcinka Th kręgosłupa. .Żyje w bólu i stresie.Fizjoterapia zmniejsza dolegliwości na krótko. Proszę o radę. JAKIE leczenie byłoby wskazane ?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Pani Moniko,
   Oczywiście w takich przypadkach wskazana jest terapia manualna połączona z korekcją postawy i specjalnymi ćwiczeniami. Terapia powinna obejmować przede wszystkim kręgosłup szyjny i piersiowy, ale też inne rejony ciała.

 26. Ostrowska pisze:

  Witam, chciałam sie dowiedzieć coś w temacie moich wyników po TK protuzja szerokopodstawna krążka miedzykręgowego c6-c7 zwezajaca wymiar strzalkowy kanału kręgowego do około 9mm (zakres stenozy), rozluźnienie pierścieni włóknistych krążków międzynarodowych c3-c6. Wymiar strzalkowy na tych poziomach 11,5-12mm. Kryfotyczne ustawienie kręgów szyjnych, krążki międzykręgowe obniżone .
  Do tego odczuwam ból prawej łopatki up całej reki, ręka jest osłabiona.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Wyniki badań obrazowych, w tym wypadku TK, pokazują wszystkie zmiany zwyrodnieniowe. Zmiany te nie muszą wcale korelować z aktualnymi objawami jakie pacjent odczuwa. Obniżenie krążków międzykręgowych świadczy o dyskopatii na tych poziomach. Kyfotyczne ustawienie kręgów szyjnych może świadczyć o ochronnym tj, przeciwbólowym ustawieniu głowy w czasie przeprowadzania badania. Aby coś więcej powiedzieć na temat objawów w łopatce i ręce należy przeprowadzić wywiad i następnie Panią zbadać. Zapraszam na wizytę.

 27. zgaga pisze:

  Witam. Bardzo prosze o interpretacje wynikow tk kregow szyjnych ; na poziomie c5 – c6 cechy degeneracji krazka m-k w postaci jego splaszczenia oraz widoczne na tym poziomie dokanalowe protruzje kostne powodujace ucisniecie worka oponowego oraz maskuja one uwypuklenie krazka m-k. zwyrodnieniowe ograniczenie swiatla obu otworow miedzykregowych wiekszego stopnia po prawej stronie. Na poziomie c6- c7 – taki sam opis . Czy w tym przypadku konieczna bedzie operacja ? z powazaniem Jola

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Pani Jolu,
   Nie można interpretować wyników badań obrazowych bez badania pacjenta, a tym bardziej podejmować decyzji o operacji bez zbadania pacjenta. Przedstawia Pani zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego, które mogą dawać dolegliwości bólowe albo neurologiczne, ale wcale nie muszą. Domyślam się jedynie, że skoro rozważa pani operację to znaczy, że coś boli itp. Jednak najpierw powinna odbyć się rehabilitacja. Najlepiej u doświadczonego fizjoterapeuty manualnego, który wykona badanie, następnie próbne leczenie, by ocenić czy operacja to właściwe rozwiązanie. Zapraszam na konsultację.

 28. Anna pisze:

  Witam, czy może Pan polecić kilka nazwisk z Warszawy. Jestem 1.5 roku po usunięciu sekwenstu na L5/S1 po niej bardzo dokuczją mi bóle w biodrach (uczucie kłócia) i odezwała się mocno dyskopatia odcinka szyjnego -C5/C6/C7 (ból głowy, ból Jarku i rąk oraz drętwienie dłoni). Nadmieniam, że czynna rehabilitacja – pole, prądy, solux nie pomagają, manualna pomagła ala jakbym się zatrzymała (ściana). Najlepiej się czułam po ćwiczeniach na basenie (3 x w tygodniu) ale po powrocie do pracy nie mam huż takich możliwości. Ćwiczę w domu praktycznie każdego dnia 30- 60 min. Teraz testuję kriokomore i mam wielką nadzieję, że mi to ulży w tych dolegliwościach bo nie chcę poddać się kolejnej operacji.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Pani Anno,
   W Warszawie polecam Grzegorza Balika i Rafała Krasickiego z Przychodni Lekarzy Wojskowych. Proszę do nich się zgłosić i zastosować do zaleceń.

 29. Anna pisze:

  Dziękuję,

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Proszę bardzo 🙂

 30. Robert 31 pisze:

  Witam
  Poniżej przesyłam opis mojego rezonansu kręgosłupa z prośbą o informację jaki Pana zdaniem jest stan mojej choroby (protruzja,ekstruzja,sekwestr) i jakie Pana zdaniem powinienem począć kroki by móc dobrze funkcjonować. Jak wiadomo NFZ nie sprzyja by dobrze i szybko zacząć leczenie, zaś lekarze zdawkowo radzą jedynie proszki przeciwbólowe i rehabilitację.Na tą chwile ból występuje i występował na pośladku i w okolicy piszczela w prawej nodze.Jest to dziwne kłucie bólowe przy którym noga jest sztywniejsza i kuleje trochę na nią.

  Badanie uwidoczniło cechy zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych L3-S1 w postaci ich dehydratacji i niewielkiego obniżenia.
  Zmiany zwyrodnieniowe trzonów L4-S1 od strony sąsiadujących z krążkami powierzchni typu Modic I.
  W odcinku Th11-L2 złamania blaszek granicznych trzonów.
  Szerokopodstawna dokanałowa wypuklina krążka L3-L4 uciska worek opony twardej i nieznacznie zwęża zachyłki boczne kanału kręgowego. Torbiel okołokorzeniowa o średnicy 7mm w prawym otworze międzykręgowym na tym poziomie.
  Tylna przepuklina krążka L4-L5 uciska worek oponowy i zwęża oba otwory międzykręgowe z możliwym brzeżnym uciskiem korzeni nerwowych w otworach.
  Dokanałowa przepuklina krążka L5-S1 istotnie zwęża prawy otwór międzykręgowy uciskając w nim korzeń L5; lewy otwór również jest zwężony z możliwym brzeżnym uciskiem korzenia nerwowego.
  Stożek rdzenia bez zmian ogniskowych, bez cech ucisku.
  Zniesienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa L.
  Poziome ustawienie k. krzyżowej

  Pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam panie Robercie,

   Dziękuję za opis zarówno objawów jak i wyniku badania rezonansu magnetycznego. Moja rada jest następująca. Musi pan znaleźć dobrego fizjoterapeutę manualnego i rozpocząć rehabilitację. Pana objawy wskazują na problem neurologiczny, który wynika ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego. Celowo nie podaję poziomu, gdyż mam niekompletne dane i nie wykonałem badania. Zniesienie lordozy może (ale nie musi) świadczyć o tym, że w trakcie badania pana bolało i takie było ochronne ustawienie kręgosłupa. Poziome ustawienie kości krzyżowej jest fizjologiczne i nie można tego zmienić. Złamania blaszek granicznych przejścia piersiowo-lędźwiowego (Th11-L2) mówi o przeciążeniu tego rejonu, któremu zwykle towarzyszy nadmiernie zgięciowe ustawienie kręgosłupa. Ale są też dobre informację. Fizjoterapeuta manualny jest w stanie uruchomić sąsiednie rejony kręgosłupa (kręgosłup piersiowy), zrelaksować nadmiernie napięte mięśnie, poprawić warunki przestrzenne w kręgosłupie lędźwiowym przez techniki otwierające otwory międzykręgowe, które są zwężone. Dzięki tym zabiegom dojdzie do zmniejszenia bólu i objawów występujące w nodze. Istotnym elementem terapii będą też ćwiczenia!
   Przypominam, że:
   wypuklina to protruzja
   przepuklina to ekstruzja
   Nie ma pan uszkodzenia dysku z jego sekwestracją.
   Oczywiście zapraszam na konsultację. Kolejną pozytywną informacją jest to, że lekarze jednak zalecają rehabilitację:)

   1. Robert 31 pisze:

    Dziękuję Panie Aleksandrze za odpowiedź. Rozumiem że muszę się wziąć za moją dyskopatię i do tego popracować nad zniesieniem lordozy. Niestety mieszkam w Warszawie i w tym roku nie po drodze mi już do Wrocławia… z czego żałuję że mieszkam tak daleko.
    Czy może Pan jeszcze polecić mi dobrego fizjoterapeutę manualnego z Warszawy oprócz ludzi z przychodni Wojskowej na ul. Mokotowskiej? Proszę też o informację czy pływanie jest pomocne w leczeniu moich dolegliwości, oraz jeśli tak to czy może mi Pan powiedzieć jaki styl pływania najlepiej wzmacnia kręgosłup przy moich dolegliwościach
    Z góry jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam Robert.
    ps. Chciałem tylko dodać że badanie MRi robione było 2,5 roku temu i do tej pory nic się nie działo,tak jakby organizm uciekał od bólu.Gdy zacząłem pracować nad prawidłowym obciążeniem i napięciem swojego ciała to dyskomfort zaczął odchodzić i zaczęły się w/w problemy bólowe.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Muszę wyjaśnić kwestię lordozy. To fizjologiczne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego do tyłu. Jej zniesienie oznacza, że kręgosłup ustawiony jest w kierunku zgięcia. Musi pan pracować i skupić się na utrzymaniu krzywizny kręgosłupa lędźwiowego pozycji neutralnej!
     W Warszawie proszę skontaktować się z Przemysławem Nietubyciem (http://rehabilitacjanietubyc.pl). Co do pływania, to bezpieczny będzie grzbiet, ale nie mam nic przeciwko, by spróbować inne. Choć pływanie nie jest optymalnym ćwiczeniem do tego typu schorzeń. Przynajmniej w fazie bólu.

 31. Adam pisze:

  Witam.Czy mógłby Pan odnieść się do zrostow po mikrodyscektomi które otaczają korzeń l-5 i które dają dolegliwości bólowe.Chodzi mi o to czy one z czasem ulegają zwiotczeniu czy tez może jest jakaś metoda na zmniejszeniu dolegliwości.Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Dziękuję za bardzo ciekawe pytanie. Najczęściej do zrostów dochodzi wskutek zbyt późno rozpoczętej rehabilitacji po operacji lub niewłaściwego doboru ćwiczeń. Bardzo interesuje mnie kiedy rozpoczął pan rehabilitację po zabiegu operacyjnym? Zrost z czasem będzie stawał się mniej elastyczny i coraz mocniejszy. Na pewno należy wprowadzić do rehabilitacji techniki neuromobilizacji układu nerwowego, a także trzeba zbadać i uruchomić wszystkie segmenty kręgosłupa, od szyjnego do lędźwiowego!

   1. Adam pisze:

    Witam.Rehabilitację zacząłem już po dwóch dniach od operacji w szpitalu tzn.wykonywalem cwiczenia pod okiem fizjoterapeutki która mi zlecała.Po powrocie do domu dalej kontynuowalem te ćwiczenia przez cały czas a po ośmiu tygodniach włączyłem fizykoterapie,później sanatorium i poprawy jak nie było tak niema.Chciałbym tu nadmienić ze miałem sekwestracje dysku po poprzedniej nie udanej operacji a lekarz operujacy mówił ze bóle będą się utrzymywały do trzech miesięcy a minęło już osiem i poprawy nie widać.Inny neurochirurg u którego byłem na wizycie obejrzał rezonans,przepuklina na l4-L5 3-4 min i widoczne zmiany wlokniste otaczajace korzen l5 powiedział ze mam się rozciagac na drazku i ze te zrosty puszczą szybko lub potrzeba na to czasu.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Z doświadczenia wiem jacy fizjoterapeuci i jaka fizjoterapia jest oferowana na oddziałach szpitalnych. Niestety przeważnie nie są to ćwiczenia specyficzne, które pacjent potrzebuje. Do tego dochodzi kwestia dwóch operacji co dodatkowo komplikuje sprawę. Nie słyszałem też o technice uwalniania (zrywania zrostów) przez zwieszania się na drążku. Są inne ćwiczenia, które bardziej i przede wszystkim specyficznie napinają układ nerwowy. Zalecam współpracę z doświadczonym fizjoterapeutą manualnym. Z ciekawości zapytam ile wynosi test Laseque’a (SLR – uniesienia prostej nogi)?

 32. Adam pisze:

  Witam.Test Laseque’a mam ujemny przynajmniej tak mi się wydaje,przy 80 stopniach bólu nie odczuwam aczkolwiek ta nie duża przepuklina daje odczucia dretwienia i mówienia.
  A tak przy okazji czy mógłby Pan polecić dobrego fizjoterapeute w Legnicy.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Przy takim wyniku testu mało prawdopodobny jest udział zrostu. Podejrzewam inną przyczynę dolegliwości. W Legnicy niestety nikogo nie mogę polecić. Powiem jedynie, że dziś miałem pacjenta właśnie z Legnicy 🙂

 33. Adam pisze:

  Czy słyszał Pan może coś o metodzie orthokine czy ta metoda pomaga tak jak piszą w Internecie.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Nie słyszałem kompletnie nic.

  2. piotr pisze:

   mialem orthokine na bol korzeniowy l5s1-zdecydowanie pomoglo

   1. Aleksander Kosendiak pisze:

    Dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem w zakresie stosowania wspomnianego “preparatu”.

 34. Adam pisze:

  Witam.Mam zapisaną Pana stronę i z pewnością jak dojde do siebie to bede wiedział gdzie się udać .Ciekawe jest co Pan pisze na temat zrostow ! Lekarz mówił o rozciaganiu na drążku ale czy to jest bezpieczne przy przepuklinie !?
  Poza tym zastanawia mnie pytanie,jeżeli ból nie jest od zrostow który utrzymuje się po operacji to co może być tego przyczyną ?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie co jest przyczyną bólu w chwili obecnej. Nic nie wiem o lokalizacji bólu, intensywności jego zachowaniu itd. Jest kilka możliwości: z poziomu wyżej, z przepukliny, z mięśni.

 35. Tomek pisze:

  Witam . Jestem po operacji microdescektomi l4l5 17 listopada. Przed operacją ból lewej nogi . Po operacji dolegliwości ustąpiły całkowicie. W domu 6 dnia po operacji podczas wykonywania ćwiczeń poczułem ból w kolanie. Do końca dnia ból już w całej nodze. Po zrobieniu rezonansu okazało się że nastąpiła sekwestracja dysku. Dzisiaj noga już nie boli ale przy chodzeniu odczuwam mrowienie w stopie. Lekarz powiedział że jest szansa na wchłonięcie i chyba się to dzieje ale zastanawiam się co dalej. Czy może dojść do odnowy? Czy to mrowienie ma szansę się cofnąć,ewentualnie czy w takim przypadku stosuje sie rehabilita cje. Czy i tak pomimo wszystko może dojść do kolejnej operacji? Czy lepiej już ją zrobić (ze stabilizacją).

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Na jakim poziomie doszło do sekwestracji? Czy na poziomie operowanym L4/L5 czy niżej?
   Jeśli dojdzie do wchłonięcia to mrowienie powinno się wycofać. Warto kontynuować rehabilitację i obserwować jak zmieniają się objawy w stopie. Operację zawsze można zrobić w sytuacji gdy pomimo rehabilitacji objawy zaczną się mocno nasilać.

   1. Tomek pisze:

    Tak ,sekwestracja nastąpiła na tym samym poziomie. W związku z powyżym dysk jest chyba osłabiony?. Moja wiedza na ten temat nie jest za duża ale czy ten dysk ma szansę na regeneracje tzn. powrotu do dawnych rozmiarów czy pozostanie na obecnym. Jaki może być czas do całkowitego wchłonięcia sekwensu? Czy można brać jakieś leki np. Glukozaminę w celu przyśpieszenia regeneracji? Czy może ponownie dość do wypadnięcia dysku na tym samym poziomie?. Czy po zabliźnieniu już nie?

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Myślę, że na te pytania powinien odpowiedzieć lekarz, choćby wtedy, kiedy wypowiadał się odnośnie sekwestru. Dysk jak każda inna tkanka podlega procesom gojenia. Niestety już nigdy nie wróci do pierwotnych rozmiarów i właściwości. Jest też prawdopodobne, że dojdzie do dalszych jego zwyrodnień. Aby temu zapobiec należy unikać długiego siedzenia i zadbać o mięśnie tułowia. Nie słyszałem o preparatach czy suplementach przyśpieszających gojenie dysku.

 36. Ona84 pisze:

  Witam, dziś odebrała wyniki rezonansu magnetycznego i nie ukrywam trochę się martwię a wizytę u neurologa mam dopiero w marcu 2017r. proszę o interpretację wyników.
  Na poziomie L5/S1 widoczna jest masywna pośrodkowo-prawoboczna wypuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego o wymiarze strzałkowym 5-6 mm. Zmiana uciska i przemieszcza do boku przyległy odcinek prawego korzenia rdzeniowego S1, uciska na worek oponowy. Opisywany krążek międzykręgowy jest zmieniony dehydratacyjnie i ma zmniejszoną wysokość. Plaska pośrodkowo-obuboczna, prawdopodobnie podwięzadłowa protruzja jądra miażdżystego krążka międzykręgowego L4/L5. “Bulging” krążka międzykręgowego L3/L4. Pozostałe przestrzenie międzykręgowe objęte badaniem a także struktury wewnątrzkanałowe są prawidłowe. Fizjologiczna lordoza lędzwiowa jest zachowana. Umiarkowane zmiany przeciążeniowe stawów międzywyrostkowych L4/L5.
  Bardzo proszę o interpretację co to wszystko znaczy Z góry dziękuję

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Wynik rezonansu magnetycznego wskazuje na duże zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego wynikające z jego przeciążenia na trzech poziomach. Przy czym najbardziej poważnie wygląda uszkodzenie dysku L5/S1. Z drugiej strony nie znaczy to wcale, że ma Pani dolegliwości bólowe lub neurologiczne właściwe do tego lub wyższych poziomów. Jeśli jednak występuje ból czy inne objawy typowe dla uszkodzenia struktur nerwowych to sugeruję wizytę u fizjoterapeuty manualnego. Nasze ciało ma pewien potencjał gojenia się, jeśli mu w tym pomożemy, więc do wizyty u neurologa w marcu Pani stan może się poprawić. Ale też wcale nie musi tak być. Zastanawiam się też zakładając, że jednak coś Pani dolega, czego oczekuje Pani od neurologa? Jakiego rodzaju pomocy tj. tabletek, skierowania na fizjoterapię, czy informacji, że trzeba wykonać operację?

 37. Niecha_86 pisze:

  Witam serdecznie,
  Zmagam się od 7 miesięcy z bólem odcinka lędźwiowego oraz bólem lewej nogi. Ból jest o tyle specyficzny, że wędruje – raz jest w pośladku, raz w łydce, czasem rwie w kolanie. Pierwszy rezonans całego ciała ujawnił sporą torbiel na jajniku, która miała być (podobno) przyczyną mojego bólu (ucisk nerwu kulszowego). Obecnie jestem po operacji, jednak ból nogi nadal mi doskwiera, więc zrobiłam rezonans konkretnej części krzyżowo-lędźwiowej. Wyniki rezonansu są dość obszerne i niepokojące:

  Spłycona lordoza kręgosłupa lędźw., nadmierne poziome ustawienie kości krzyżowej.
  – centralno-lewostronna przepuklina L3/L4 wraz z sekwestrem na tylnej powierzchni trzonu L4 szer. ok 7 mm wypełnia zachyłek boczny kanału redukuje wym. a-p 8 mm
  – centralna wypuklina krążka L4/L5 szer ok 3mm, nie powoduje ucisku struktur nerwowych worka oponowego
  – centralno-prawostronna przepuklina L5/S1 szer ok 5mm spłyca zachyłki boczne kanału redukuje wym a-p.do 11,5 mm

  Modelowanie korzeni n.rdzen. w poziomie otworów międzykręgowych L3/L4 i L5/S1.
  Dehydratacja zwyrodnieniowa i obniżenie ww. krążków międzykręg.
  Nierówności blaszek granicznych trzonów kręgów, drobne zwyrodnienia tłuszczowego trzonów L4 i L5.

  Fizjoterapeuta, pod którego opieką jestem, gdy zobaczył taki wynik to od razu mnie wysłał do neurochirurga. Taka wizyta kojarzy mi się jedynie z operacją, której chciałabym jednak uniknąć. Czy jest jakaś szansa na poprawienie mojego stanu poprzez rehabilitację?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam Niecha_86

   Pani przypadek znakomicie oddaje istotę problemu. Z leczeniem nie ma najmniejszego kłopotu o ile znamy diagnozę czyli wiemy dokładnie co mamy leczyć. Jak na razie wiemy, że torbiel na jajniku nie jest przyczyną Pani głównych dolegliwości. Podejmowanie decyzji o sposobie leczenia tylko i wyłącznie w oparciu o wyniki badań obrazowych nie jest optymalnym rozwiązaniem. Wyniki badań obrazowych są jedynie informacją dodatkową do tych wszystkich informacji uzyskanych z wywiadu, badania i leczenia próbnego. Dlatego proszę zacząć od znalezienia doświadczonego fizjoterapeuty manualnego i udać się do niego na wizytę. Mogę pomóc znaleźć takiego, gdy dowiem się skąd Pani jest? Oczywiście zapraszam na konsultację. Mając powyższe na uwadze, a także niewiele informacji o intensywności i zachowaniu objawów bólowych nie można stwierdzić czy jest wskazanie do operacji. Koniecznie trzeba zacząć od rehabilitacji!

   1. Niecha_86 pisze:

    Dziękuję za tak szybką odpowiedź :). Mieszkam na pograniczu woj. świętokrzyskiego i łódzkiego, więc niestety mam do Pana kilkaset kilometrów. Za wszelkie namiary na kogoś w moich okolicach będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam serdecznie

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Witam,
     Niestety nie znam osobiście żadnego fizjoterapeuty z Pani okolic. Proponuję poszukać w naszej wyszukiwarce http://terapiamanualna.net.pl/index.php?id=7&zawartosc=tekst.

 38. Sabina pisze:

  Witam,
  Czy moge prosić o namiary na dobrego terapeutę manualnego z okolic Katowic, śląska ?
  Proszę o informacje rownież na maila. Dziękuję.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Z Katowic polecam nauczyciela terapii manualnej dr-a Mirosława Kokosza.

 39. przepuklina kregosłupa pisze:

  Witam
  Proszę o pomoc w wyjaśnieniu wyniku RM.
  Chciałbym zaznaczyć że badanie było robione dwa miesiące temu i było robione w czasie jak bolało mnie najbardziej. Chciałbym zaznaczyć że bólów kręgosłupa nie miałem tylko było to zdrętwienie stopy(trzy małe palce i pieta) towarzyszące z rwaniem całej nogi.Ból nasilal się podczas siedzenia a przechodził podczas leżenia na prawym boku. Na dzień dzisiejszy zdretwienie stopy przeszło całkowicie tylko dretwieje udo podczas siedzenia. Chodząc do lekarzy (neurolog i neurochirurg ) było stwierdzenie – OPERACJA. Moje pytanie brzmi skoro objawy powoli mijają to może rechabilitacje pomogą bo nie miałem.
  Mój wynik RM
  OPIS:
  Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego w sekwencji SE, FSE w obrazach t1, T2 zależnych w
  płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznych. Ostatnią wydzieloną tarczę m-dzykręgową traktuję jako
  poziom L5-S1.
  Trzony o zachowanej wysokości ,Zniesienie lordozy lędźwiowej . Lewostronne wygięcie osi
  kręgosłupa widoczne na skanogramie.
  Odwodnienie i zwężenie tarcz międzykręgowych L4-L5 , L5-S1 oraz Th11-12
  Na poziomie L4-L5 szerokopodstawna, bardziej lewostronna protruzja materiału tarczy m-
  dzykręgowej na ok 4mm spłycające zachyłki korzeniowe zwłaszcza lewy , po stronie lewej z
  cechami impresji na korzeń L5. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego zwężony do ok 10mm.
  Na poziomie L5-S1 lewostronna protruzja tarczy międzykręgowej na ok 10mm. Uciskająca korzeń
  S1 lewy i worek oponowy od strony lewej.
  Nieznaczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej Th11-12
  Pozostałe tarcze bez cech dyslokacji
  Stożek rdzenia bez zmian.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Intuicja czy zdrowy rozsądek bardzo dobrze Panu podpowiadają, że należy zacząć leczenie od rehabilitacji. Tym bardziej, że objawy się wycofują tj. centralizują. Dopiero gdy fizjoterapia nie pomoże lub dojdzie do nagłego pogorszenia i nasilenia drętwienia czy też bólu, lub nagłej utraty siły mięśniowej należy rozważyć operację. Przy czym jeśli rehabilitacja ma przynieść pozytywne skutki to proszę udać się do dobrego fizjoterapeuty manualnego.
   Co do wyniku badania mri to pokazuje on zmiany zwyrodnieniowę krążka międzykręgowego na ostatnich dwóch poziomach. Przemieszczenie materiału dysku w lewo sugeruje, że w lewej nodze i stopie miał Pan objawy.
   W Pana wypadku zdecydowanie zalecam kilka wizyt u fizjoterapeuty manualnego.

 40. Sebastian pisze:

  Witam,

  Bardo proszę o pomoc w wyjaśnieniu wyników MRI.
  Objawy drętwienie ręki prawej oraz ból od pleców po bark ramie i przedramię.
  Najpierw ból potem drętwienie, wszystko gdy patrzę do góry.
  Wyniki
  Wykonano jednofazowe badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa w obrazach T1 i T2 zależnych w
  płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
  Lordoza zniesiona.
  Wysokości trzonów kręgów prawidłowe.
  Na poziomach C3/C4 i C4/C5 osteofity na krawędziach trzonów kręgów modelujące worek oponowy i
  zwężające prawe otwory mk, bez cech ucisku struktur nerwowych.
  Na poziomie C5/C6 wypuklina krążka mk modelująca rdzeń kręgowy i zwężająca prawy otwór mk z
  cechami modelowania n. rdzeniowego C6.
  Poza tym zarysy kanału kręgowego gładkie, inne otwory mk bez cech istotnego zwężenia.
  Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym typowej szerokości, o gładkich zarysach i niezmienionym sygnale.
  Wnioski:
  Zniesienie lordozy szyjnej. Zmiany zwyrodnieniowe na poziomie C5/C6 modelują rdzeń kręgowy i prawy n.
  rdzeniowy C6.

  Pozdrawiam
  Sebastian

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam Panie Sebastianie,

   Ma Pan klasyczne objawy neurologiczne pochodzące z podrażnienia układu nerwowego w kręgosłupie szyjnym. Prawdopodobny mechanizm drażnienia i wywoływania objawów jest następujący. Patrzenie w górę jest sprzężone z ruchem wyprostu głowy czyli ruchu jak byśmy chcieli patrzeć w niebo. Ten ruch powoduje zwężanie otworów międzykręgowych, przez które przechodzą nerwy. Otwory te ma Pan dodatkowo zwężone przez osteofity na poziomie C3/C4/C5. Kolejna cieśń (wypuklina) otworu międzykręgowego jest poziom niżej, dlatego ruch wyprostu głowy prowokuje objawy. Tego rodzaju dolegliwości leczy się poprzez zabiegi terapii manualnej. Myślę oczywiście o objawach czyli bólu i drętwieniu ręki. Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na już zaistniałe zmiany zwyrodnieniowe np. osteofity. Zachęcam Pana do zgłoszenia się na wizytę do fizjoterapeuty manualnego. Pozdrawiam

 41. Agnieszka pisze:

  Witam
  Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu wyniku badania MR
  Fizjologiczna lordoza lędźwiowa pogłębiona.
  Lewoboczne skrzywienie tego odcinka kręgosłupa.
  Kość krzyżowa położona poziomo. Niewielkie, uogólnione uwypuklenie krążka L4-5, które spłyca otwory mk.
  Pozostałe krążki bez uchwytnych zmian zwyrodnieniowych.
  Stożek końcowy i nici ogona końskiego normosygnałowe, bez zmian ogniskowych.
  Wysokość i struktura kręgów zachowana.
  Wymiar strzałkowy kanału kręgowego prawidłowy.
  Czy ciąża bliźniacza mogła aż tak wpłynąć na kręgosłup?
  Z góry dziękuje

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Pani Agnieszko,

   Ciąża, a tym bardziej bliźniacza mocno obciąża kręgosłup lędźwiowy. Rosnący brzuch pociąga miednicę w kierunku przodopochylenia. Za miednicą podąża kręgosłup lędźwiowy do zwiększenia lordozy. Myślę, że taka Pani uroda, a ciąża nieznacznie nasiliła lordozę. Rodzimy się z określonym ustawieniem kości krzyżowej. W Pani wypadku jest to poziome ułożenie. Taki rodzaj miednicy jest jednym z trzech wg Gutmana i nazywany jest miednicą przeciążeniową.

   1. Agnieszka pisze:

    Dziękuję za tak szybką odpowiedz 🙂
    Proszę mi jeszcze wyjaśnić -Niewielkie, uogólnione uwypuklenie krążka L4-5, które spłyca otwory mk.
    Robiłam badanie MR ponieważ w lutym czeka mnie zszycie mięśni prostych brzucha, ponieważ przez ciążę zostały rozerwane. Szycie ma być od mostka aż po spojenie łonowe i wszycie siatki. Mam mieć podanie znieczulenie w kręgosłup i się zastanawiam czy nie ma przeciwwskazań.
    Jakie zabiegi rehabilitacyjne najbardziej mi pomogą na kr. lędźwiowy?Jeszcze raz z całego serca dziękuję za odpowiedz.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Witam,

     Odpowiadam czasami szybciej czasami z opóźnieniem. Krążek międzykręgowy między 4 i 5 kręgiem lędźwiowym uległ uszkodzeniu w takim miejscu, że zmniejsza przestrzeń dla przechodzącego przez otwór międzykręgowy nerw. Do do przeciwwskazań, to proszę zaufać anestezjologowi. Zalecam zabiegi u fizjoterapeuty manualnego, który powinien zbadać i leczyć jeśli konieczne: mięsień lędźwiowy większy, m. prosty uda, m. prostownik grzbietu, tylne mięśnie uda, itd. I koniecznie muszą być ćwiczenia mięśni głębokich i powierzchownych.

 42. Ania pisze:

  Witam serdecznie.
  Bardzo proszę o interpretacje wyniku…
  Spłycenie lordozy lędźwiowej, cechy sacrum acutum, skolioza prawoboczna. Nierówność płytek granicznych. Dehydratacja krążka m/kręgowego w dolnym piętrze z obniżeniem. Szerokość kostnych ograniczeń kanału zachowana. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzenia i wyciągnięcia krawędzi, zmiany zwyrodnieniowe w małych stawach.
  Na poziomie L3-L4 wypuklina tylno-posrodkowa, wielkości 0.48 cm z modelowaniem worka oponowego i zwężeniem otworów m/kręgowych, szerokość ograniczeń kanału 1.75.
  Na poziomie L4-L5 wypuklina tylno-pośrodkowa, lateralizująca w prawo, wielkości 0.55cm z modelowaniem worka oponowego, ze zwężeniem otworów m/kregowych, szerokość ograniczeń kanału 1.45cm.
  Na poziomie L5-S1 wypuklina tylno-pośrodkowa, wielkości 0.51cm z modelowaniem worka oponowego, ze zwężeniem otworów m/kręgowych, bardziej lewego, szerokość kanału 1.23cm.
  Stożek rdzenia na TH12-L1, sygnał stożka rdzenia w normie.
  Dodam, iż jestem juz czwatry miesiąc na zwolnieniu. Neurolog uważa, że bez operacji się nie obejdzie. Mimo leczenia farmakologicznego, zabiegów tens, magnetronik i saluxa niewiele pomogło. Odczuwam ból, drętwienie w prawej nodze, mrowienie w stopie, lekki niedowład prawej stopy. Jestem listonoszką i bardzo lubię swoją pracę i chciałabym do niej wrócic.
  Pytanie tylko jak to zrobić…
  Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam goraco

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Opis badania rezonansu magnetycznego wskazuje na silne zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych w dolnych segmentach kręgosłupa lędźwiowego. Im niżej, tym bardziej zaawansowany stan zniszczenia dysków. Sprzyja temu poziome ułożenie kości krzyżowej (sacrum acutum). Szkoda, że do tej pory nie miała Pani indywidualnych zajęć z fizjoterapeutą manualnym. Ale muszę przyznać, że bardzo często tak niestety jest, że pacjenci sami zaczynają szukać pomocy innej niż zaleca lekarz. Po prostu nie chcą iść na operację, a dotychczasowa rehabilitacja ograniczająca się do zabiegów z zakresu fizykoterapii nie przynosi poprawy. Wielokrotnie farmakoterapia też nie przynosi ulgi za to prowokuje dyskomfort ze strony żołądka. Koniecznie musi Pani udać się do dobrego fizjoterapeuty manualnego na kilka wizyt. Pozdrawiam z życzeniami powrotu do pracy.

 43. Ania pisze:

  Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Gdybym jeszcze mogla prosić o namiary na kogoś w Krakowie, kto szybko ,,postawi” mnie na nogi byłabym wdzięczna.
  Pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Odpowiedź wysłałem już na maila.

 44. Grzegorz pisze:

  Witam,
  W październiku 2016 po badaniu rezonansem stwierdzono u mnie przepuklinę na poziomie S5-L1. W tym czasie miałem drętwienie pięty i ból w lewej łydce. Od tego czasu bylem na L4 i objawy bólowe i neurologiczne ustąpiły. W dalszym ciągu czuję lekki dyskomfort w pięcie. Dziś wróciłem do pracy w której siedzę 12 godz. Czy w jakiś sposób mogę ustawić fotel lub wykonywać jakieś lekkie ćwiczenia aby zminimalizować negatywny wpływ siedzenia na kręgosłup ? Jestem pod stałą opieką neurochirurga. Jak długo może trwać okres regeneracji uszkodzonego dysku ?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Panie Grzegorzu,

   Krążek międzykręgowy odżywia się na skutek zmiany różnicy ciśnień. Stała pozycja siedząca jest w związku z tym bardzo zła dla procesu gojenia dysku. Zalecałbym częste wstawanie by się przejść kilka metrów lub siedzenie na zmianę na krześle i piłce fitnesowej (duża średnica 70-80cm). Jeśli opcja piłki wchodzi w grę u Pana w pracy. Poza tym warto by rozważyć współpracę z fizjoterapeutą manualnym, który nauczy Pana poprawnie siedzieć oraz zaleci więcej adekwatnych ćwiczeń do wykonywania po pracy. Dysk jak każda inna tkanka podlega procesom gojenia. Zgodnie z fazami gojenia tkanek do pełnego wygojenia potrzeba ok. 2 lat o ile wcześniej nie dojdzie do ponownego uszkodzenia.

 45. Artur 40l pisze:

  witam bardzo bym prosil o otczytanie wyniku badania CT. spłycenie fizjologicznej lordozy kregoslupa ledzwiowego, niewielka lewowypukla skolioza kregoslupa ledzwiowego z torsja kregow ,zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzen krawedzi trzonow kregowych , niewielkie zminy zwyrodnieniowe widoczne sa takze stawach miedzykregowych w postaci podchrzestnej sklerotyzacji powieszchni stawowych i zaostrzen krawedzi powieszchni stawowych,nieco obnizona jest przestrzen miedzykregowa L4-L5 a takze nieco obnizona jest glownie w grzbietowym odcinku przestrzen L5-S1 , na poziomie L4-L5 widoczna jest okolo 3-3,5mm szerokopodstawna tylno posrodkowa z lewostronna lateralizacja protruzja krazka miedzykregowego z modelowaniem worka oponowego ze zwezeniem obu otworow miedzykregowych bardziej lewego , dodatkowo okolo 1-2 mm zaostrzenia krawedzi tylnych trzonow kregowych nieco wpuklaja sie do przedniego odcinka kanalu kregowego, na pozoiomie L5-S1 stwierdza sie okolo 4-5mm szerokopodstawna tylna posrodkowa z lewostronna lateralizacja protruzje krazka miedzykregowego z niewielkim modelowaniem worka oponowego ze zwezeniem obu otworow miedzykregowych , dodatkowo okolo 1-3,5mm osteofity krawedzi tylnych trzonow kregowych zwlaszcza kregu L5 wpuklaja sie do przedniego odcinka kanalu kregowego i do lewego otworu miedzykregowego ,zmiany zwyrodnieniowe w stawach miedzykregowych wpuklaja sie do obu otworow miedzykregowych ,niepelne spojenie łuku S1 obustronnie oraz niespojenie luku S1 ,wymiar strzralkowy ograniczen kostnych kanalu kregowego w odcinku ledzwiowym wynosi okolo 17mm.Chce jeszcze zaznaczyc ze mam lewostronna skolioze kregoslupa piersiowego wynik badania RTG skolioze mam od lat szkolnych

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,

   Odczytałem wynik Pańskiego badania:). Przedstawia on zmiany zwyrodnieniowe dolnych segmentów kręgosłupa lędźwiowego. Zwyrodnienia dotyczą zarówno kości tj. kręgów oraz dysków. Kierunek zwyrodnieniowo zmienionych dysków sugeruje, że w lewej kończynie dolnej prawdopodobnie występują dolegliwości bólowe lub neurologiczne. Niespojenie łuków kręgu S1 jest wadą rozwojową i nie powoduje żadnych objawów. Jeśli jednak cierpi Pan z powodu bólu lub drętwienia to proszę udać się do fizjoterapeuty manualnego.

 46. Rafal pisze:

  Witam. Przesylam badanie mr kregoslupa ledzwiowego.
  Obnizenie intensywnosci sygnalu w obrazach T2-zaleznych krazkow m-kl4-l5 oraz l5 s1 przemawiajace za procesem ich dehydratacji. W poziomie l4 i l5 uwypuklenie krazka m-k poza obrys trzonow typu bulging z peknieciem pierscienia wloknistego modelowaniem na worek oponowy bez ewidentnych cech konfliktu korzeniowego. W poziomie l5 s1 tylno posrodkowo-prawoboczna przepuklina krazka m k do ktorej przylega struktura o posredniej intensywnosci sygnalu 9x15mm uciskajaca korzenie nerwowe po stronie prawej – obraz przepukliny krazka m k z tendencja do sekwestracji. I bylo to robione 17.01.2017 Dzisiaj mamy 29.01.2017 mam 1 spotkanie z neurochirurgiem 2 lutego a chodzi mi dokladnie o to czy bede mial operacje czy jest konieczna bo plecy mnie nie bola tylko tak mi ciagnie prawa noge normalnie chodze a pod koniec marca mam wyjazd za granice do pracy i nie wiem co mam robic czy wyzdrowieje czy mam jezdzic na jakies rechabilitacje i jakie. Ogolnie dobrze sie czuje. Nie moge miec operacji bo nie dam rady wyjechac pod koniec marca. Czy da rade jakos pracowac z tym a moze wyzdrowieje do konca marca

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Zacznę od tego, że wskazaniem do operacji może być „ciągnięcie” w nodze. Pytanie jak bardzo jest ono intensywne i jak bardzo pogarsza komfort życia. Czy występują dodatkowe objawy neurologiczne jak osłabienie siły mięśniowej? Jak długo trwają te dolegliwości? Czy objawy pojawiają się w jakiejś określonej sytuacji, pozycji lub czynności? Takich pytań można by zadać jeszcze więcej. Zmiana dysku L5-S1 wg badania mr jest zaawansowana i sugeruje, że proces ten trwał długo, chyba, że był jakiś wypadek/uraz. Co do rokowań odnośnie zdrowienia, to nie da się przewidzieć jak długo będzie trwał proces wycofywania objawów. Uważam, że optymalnym podejściem w takim przypadku będzie wizyta, a raczej cykl wizyt u fizjoterapeuty manualnego. Po raz kolejny zaznaczam, że musi to być bardzo dobry fizjoterapeuta manualny. Ma Pan jeszcze 2 miesiące do wyjazdu, a to sporo czasu by zaobserwować w jaki sposób terapia, ćwiczenia domowe, ergonomia miejsca pracy wpływają na objaw „ciągnięcia”. Myślę, że wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję czy wyjeżdżać do pracy, czy wykonać operację. Zdecydowanie warto skonsultować się z neurochirurgiem i wysłuchać jego opinii. Decyzję tak czy inaczej musi podjąć Pan.

   1. Rafal pisze:

    Dziekuje za szybka odpowiedz. Jesli chodzi o ciagniecie to w sumie go prawie nie mam tylko jak ubieram skarpetki albo jak sie schylam bardzo w dol. Tak jak mowilem jade 2 lutego do bardzo dobrego neurochirurga z wroclawia do dr sakowskiego. A moze pan mi doradzi jakis bardzo dobrych fizjoterapeutow mieszkam 50km od wroclawia to nawet do wroclawia moge dojezdzac bo bardzo mi zalezy zeby wyzdrowiec i wyjechac za 2 miesiace bo musze utrzymac rodzine.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Takie objawy rokują pozytywnie, ale aby jednoznacznie się wypowiedzieć, musiałbym najpierw Pana zbadać.

 47. Rafal pisze:

  A pan jest fizjoterapeuta i pomogl by mi pan bo nawet nie zwrocilem uwagi ze pan z wroclawia

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Tak, zgadza się, pracuję we Wrocławiu. Proszę dzwonić w celu umówienia wizyty. Numer znajdzie Pan na mojej stronie albo w mailach, które wysyłałem bezpośrednio.

 48. Zwracam sie o pomoc w interpretacji tk kregoslupa szyjnego, wizyta u neurologa dopiero w kwietniu , czy grozi mi operacja? … Na poziomie c5-c6 cechy degeneracji krazkaw postaci jego splaszczenia oraz widoczne sa na tympoziomie dokanalowe protruzje kostne powodujace ucisniecie worka oponowego oraz maskuja one najpewniej uwypuklenie krazka m-k. Zwyrodnieniowe ograniczenia swiatla obu otworow miedzykregowych wiekszego stopniapo stronie lewej.Na poziomie c6-c7 uwidoczniono cechy degeneracji krazka m-k w postaci jego splaszczenia oraz widoczne sa na tym poziomie dokanalowe protruzje kostne powodujace ucisniecie worka oponowego i maskuja najpewniej uwypuklenie krazka m-k. Zwyrodnieniowe ograniczenie swiatla obu otworow m-k w wiekszym zakresie po stronie prawej. Zmiany zwyrodnieniowe w obrebie trzonow kregow c . Dodam ,ze mam silne bole i zawroty glowy oraz dretwienie rak .

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam Panią,

   Nie można kategorycznie stwierdzić zarówno czy Pani stan się rozwinie w kierunku leczenia operacyjnego czy objawy zaczną ustępować po właściwie dostosowanej rehabilitacji. Opis zmian wskazuje na długotrwały proces, który musiał trwać wiele lat. Dotyczy dolnych segmentów kręgosłupa szyjnego co jest typowe dla nieprawidłowego ustawienia głowy i nadmiernie zgięciowego ustawienia kręgosłupa piersiowego. O leczeniu operacyjnym powinien wypowiedzieć się neurochirurg, do którego prawdopodobnie wyśle Panią neurolog o ile sam nie będzie Pani leczył przez jakiś czas. Przy czym mam nadzieję, że nie ograniczy się jedynie do farmakologii i fizykoterapii (laser, solux, MGT). Wymienione przez Panią objawy należą do typowych wskazań, które leczy się terapią manualną. Zapraszam na konsultację.

 49. Dino pisze:

  Witam Panie Aleksandrze,co Pan myśli o tej metodzie leczenia dyskopatii szyjnej https://www.youtube.com/watch?v=_l23bj_auT4

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Nie śledzę nowinek z zakresu neurochirurgii. O tej metodzie dowiedziałem się właśnie z filmu pod wskazanym linkiem. Co do założeń, to oczywiście im mniej inwazyjny zabieg tym lepiej dla pacjenta. Bardzo podoba mi się to, co mówi, pod koniec filmu pan profesor na temat tej metody. Myślę, że dużo więcej będzie o niej można powiedzieć za kilka lat jak wykonają kilkaset operacji.

 50. Janka pisze:

  Przepraszam ten poprzedni komentarz nie wiem jak wyskoczyła ta treść.
  Tu jest mój problem :
  Badanie MR kr. L-S wykonano w sekwencjach SE, TSE uzyskując obrazy T1, T2, T2-tirm w projekcjach strzałkowych, poprzecznych i czołowych.
  Opis badania.
  L 1-L 2 przepuklina tylna -centralna z niewielką impresją na worek oponowy.
  L3-L4 zaznaczony bulging.
  L5 -S1 dehydratacja krążka, niewielka przepuklina tylna-centralna bez zmian impresji.
  Sygnał z trzonów i stożka rdzenia prawidłowy.
  Dodam, że od pięciu miesięcy mam dolegliwości, ból kręgosłupa prawie ciągły a przy nachylaniu nasilający się mimo zażywania leków Baclofen Polpharma i Padolten nie ma żadnej poprawy.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Niestety czasami, a w zasadzie często tak jest, że leki nie poprawiają sytuacji pacjenta. Z opisu Pani dolegliwości wnioskuję, że nie ma promieniowania do pośladka czy niżej do nogi, a to dobra informacja. Po tylu miesiącach nieskutecznego leczenia farmakologicznego najwyższa pora wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty manualnego. Właśnie takimi dolegliwościami się zajmujemy. Nie ma na co dłużej czekać!

 51. Janka pisze:

  Zaczęło się od drętwienia lewej nogi i bólu w lewym biodrze. Później drętwienie ustąpiło, miałam sztywne i bolące mięśnie tej nogi, natomiast w biodrze czy raczej stawie biodrowych jeszcze odczuwam ból. 13-go lutego mam wizytę u neurologa, a od 14-tego zaczynam zabiegi laser i sollux. Może to przyniesie mi ulgę.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Wycofanie drętwienia czy innych objawów z nogi jest bardzo dobrym sygnałem. Zalecone zabiegi z zakresu fizykoterapii w postaci lasera i soluxa delikatnie mówiąc nie jest optymalnym rozwiązaniem, ale niestety takimi metodami usiłuje się leczyć dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego. W każdym razie niebawem sama się Pani przekona. Pozdrawiam

 52. Smutna pisze:

  Dzień dobry, mam takie pytanie skąd bierze się protruzja krążka miedzykregowego? Czy jest to związane z genami czy stylem życia? I czy jeśli mam takie schorzenie w wieku 23 lat to czy będę mieć dużo problemów z tym w życiu np będąc w ciąży? Moja diagnoza to: na poziomie L4/L5 i L5/S1 widoczne są szerokopodstawne podwiazadlowe posrodkowe, nieco zbaczajace na stronę prawa, protruzje krążka miedzykregowego, wpuklajace się na glęb. \R\5mm, uciskajace worek oporowy. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam Smutna,

   Zarówno nasze geny oraz pozycje w jakich pracujemy czy spędzamy wolny czas mają wpływ na kręgosłup. Do zwyrodnienia dysku dochodzi przeważnie na skutek długotrwałego jego zgniatania. Nie można jednoznacznie przewidzieć co się wydarzy w przyszłości :). Poza tym, patologia dysku wcale nie musi prowokować dolegliwości bólowych czy neurologicznych. Nic o takich objawach Pani nie wspomina. Skoro już posiada Pani wiedzę na temat stanu swojego kręgosłupa, to warto by coś zrobić, aby zapobiec dalszej progresji degeneracji. Sugeruję odwiedzić fizjoterapeutę manualnego, który oceni ruchomość kręgosłupa, sprawdzi siłę i długość mięśni oraz ułoży program ćwiczeń. Myślę, że dobrze dobrany i ukierunkowany trening sprawi, że nie będzie mieć Pani obaw o stan kręgosłupa w okresie ciąży.

 53. Leszek Fujawa pisze:

  Witam Panie Aleksandrze, zwracam się z prośbą o interpretację z badania MR kręgosłupa L-S.
  Zniesienie lordozy L
  Na poziomie L4–L5 widoczna centralnie lewoboczna przepuklina tarczy m-k zlokalizowana głównie w zakresie lewego zachyłka bocznego, wpuklająca się na gł. do ok. 8 mm. Przepuklina powoduje znaczne zwężenie kanału kręgowego z uciskiem worka oponowego. Ponadto podwięzadłowo widoczny oddzielający się niejednorodny sekwestr zlokalizowany w kierunku dogłowowym.
  Na poziomie L5-S1 widoczna centralna szerokopodstawna protruzja tarczy m-k wpuklająca się dokanałowo na gł. 6mm, pośrodkowo uciskająca worek oponowy, zwężająca oba schylki boczne, bez zwężenia otworów m-k. Minimalnie obniżona wysokość szpary m-t na poziomie L4–L5 . Na poziomach L4–L5, L5-S1 zmiany dehydratacyjne tarcz m-t. Innych zmian nie stwierdzono. Moje pytanie: czy sekwestr może się sam usunąc lub wchłonąć, ponieważ w tej chwili nie odczuwam dolegliwości bólowych prócz osłabienia siły mięśniowej lewej nogi.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Zniesienie lordozy może wynikać np.: z pozycji badania lub bólu kręgosłupa w trakcie badania. Wątek sekwestru był już poruszony wcześniej. Podaję linki do wpisów innych użytkowników na ten temat:
   http://www.kosendiak.pl/2012/11/25/dyskopatia-etapy-uszkodzenia-krazka-miedzykregowego/#comment-10
   http://www.kosendiak.pl/2012/11/25/dyskopatia-etapy-uszkodzenia-krazka-miedzykregowego/#comment-8
   I na koniec ciekawy komentarz osoby, z wchłoniętym sekwestrem http://www.kosendiak.pl/2012/11/25/dyskopatia-etapy-uszkodzenia-krazka-miedzykregowego/#comment-143

 54. Dawd pisze:

  Dzień dobry
  Panie Aleksandrze, zwracam się z prośbą o interpretację z badania MR kręgosłupa L-S.
  Mój opis brzmi następująco:
  Spłycenie lordozy lędźwiowe. Poziome ustawienie k.krzyżowej.
  Trzony kręgów o zachowanej wysokości,bez cech podwichnięcia , bez obrzęku szpiku.
  Na poziomie L4 L5 nierówny zarys płytek granicznych oraz pasma stłuszczenia szpiku w przykrążkowych odcinkach trzonów – faza przewlekła zmian zwyrodnieniowych. Dehydratacja krążków L4 L5, L5 – S1 z obniżeniem ich wysokości.
  L4 L5 – ogólne uwypuklenie krążka z masywną centralno-prawoboczną protruzją.Uciśnięte korzenie L5. Zwężone otwory mk.
  L5 S1 – ogólne uwypuklenie krążka z centralną protruzją. Uciśnięte korzenie S1 oraz korzenie L5 w zwężonych otworach mk.
  Na pozostałych poziomach bez protruzji krążków.
  Sygnał z końcowego odcinka rdzenia prawidłowy.
  Najmniejszy wymiar AP worka oponowego widoczny na poziomieL4 L5 5-6 mm ( całkowita redukcja rezerwy płynowej podpajęczynkowej )
  Odczuwam ciągły ból w prawym pośladku z promieniowaniem do piszczeli i stopy.
  Po wizycie u neurochirurga kwalifikuję się do operacji. Czy w Pana opinii próbować u fizjoterapeuty ?
  Bardzo proszę o opinię.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam Pana,

   W sprawach kręgosłupowych, ale też innych jak w przypadku bólu kolana czy stawu ramiennego leczenie zawsze powinno się rozpoczynać u fizjoterapeuty manualnego. No może stłuczenie warto samemu zaopatrzyć opatrunkiem z altacetem :). Ja uważam, że warto zacząć się leczyć u dobrego fizjoterapeuty. Jest to kwestia podejścia pacjenta do tematu leczenia. Są osoby i mam takich pacjentów, którzy bez wcześniejszej rehabilitacji poszli na operację. Są też osoby, które operację traktują jako ostateczną ostateczność i wykorzystują przeróżne metody leczenia. Dlaczego w Pana przypadku warto się rehabilitować? Poziome ułożenie kości krzyżowej sprzyja przeciążeniu ostatniego segmentu tj. L5-S1. Jest tam protruzja dysku uciskająca korzeń nerwowy, a poziome ustawienie kości krzyżowej i zablokowanie kręgu L5 w wyproście dodatkowo zmniejsza średnicę otworu międzykręgowego. Czyli nerw jest uciskany zarówno przez dysk oraz prawdopodobnie przez zablokowany staw międzykręgowy. Fizjoterapeuci manualni potrafią uruchomić zablokowany stawy, który już nie będzie dodatkowo stwarzał kompresji na nerw. Stosujemy też ćwiczenia uruchamiające układ nerwowy. Poza tym trzeba sprawdzić czy mięśnie długie przez swoje nadmierne napięcie nie obciążają kręgosłupa. Decyzja należy do Pana. Wszystkiego dobrego, pozdrawiam.

 55. MonikaD pisze:

  Witam,
  Mam stwierdzona dyskopatie C5/6 z objawami odrętwienia lewej ręki, rwa barkowa. Walcze z bólem juz ponad rok. Zrezygnowalam z operacji bo myslalam ze jest ok, poradzilam sobie. Teraz średnio co m-c mam nawroty i taj silny ból że nawet leki nie pomagają. Boli jak leże, nie mogę samodzielnie wstać z leżącej pozycji, siedzenie też sprawia ból. Chyba tylko stojąc jest w miarę znośnie. Pytanie moje w maju była protruzja szerokopodstawna centralnie dwu boczna C5-C6, z dużym uciskuem worka oponowego, z cechami modelacji rdzenia KR. Oraz obecnością osteofitow. Chce się poddać operacji bo już nic mi nie pomaga a ból jest straszny. Czy operacja pomoże?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Operację wykonuje się po to, by poprawić stan pacjenta. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to pomoże. Ból jak go Pani określa straszny jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Mnie interesuje jak długo trwają nawroty oraz czy leczyła się Pani u fizjoterapeuty? Choć stwierdzenie, że “nic mi nie pomaga” sugeruje, że jednak były wizyty u fizjoterapeuty, ale nieskuteczne?

 56. monika m pisze:

  Badanie wykonano w sekwencjach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencji STIR w płaszczyznach strzałkowej i poprzecznej.

  Na poziomie C5/C6 cechy degeneracji tarczy m-k pod postacią częściowej dehydratacji , tylnej protruzji, która uciska worek oponowy w stopniu większym pośrodkowo i po stronie lewej i wpływa na przeęznie światła kanału kręgowego w wym. ap do 0,95 cm.
  Na poziomie C4/C5 i C6/C6 dyskretne pośrodkowe tylne protruzję tarczy m-k modelują worek oponowy.
  Stan morfologiczny pozostałych tarczy m-k w odcinku szyjnym prawidłowy.
  Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowertebralnych i w stawach m-k.
  Szerokość kanału kręgowego w pozostałym odcinku kręgosłupa szyjnego i otworów m-k w normie.
  Rdzeń kręgowy o prawidłowej intensywności sygnału w obrazach T1 i T2 zależnych.

  Dodatkowo badanie wykazało protruzje tarczy m-k na poziomie Th2/Th3 i Th3/Th4.

  Wnioski: Dyskopatia C5/C6. Wczesne zmiany dyskopatyczne na poziomie C4/C5 i C6/C7. Dyskopatia Th2/Th3, Th3/Th4.
  BARDZO PROSZĘ O INTERPRETACJĘ BADANIA i co dalej mam robic

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Domyślam się, że badanie rezonansem zostało wykonane z jakiegoś powodu np.:bólu kręgosłupa szyjnego. W takim razie sugeruję wizytę u fizjoterapeuty manualnego. Wielopoziomowe zwyrodnienia dysku na wymienionych poziomach może wskazywać na nieprawidłową pozycję w pracy. Pozycję tę należy korygować w celu zatrzymania dalszej degeneracji dysków. Myślę, że przyda się Pani zestaw ćwiczeń stabilizujących kręgosłup szyjny, ćwiczenia wzmacniające plecy i obręcz kończyny górnej. Poza tym, trudno coś konkretnie napisać bez wiedzy odnośnie potencjalnych dolegliwości czy też nie znając Pani wieku. Pozdrawiam i zapraszam do gabinetu.

 57. Tomasz pisze:

  Witam. Mam pytanie które mnie nurtuje. Kilka dni wyszedłem ze szpitala po kilkunastodniowym pobycie związanym przede wszystkim z rwą kulszową. W MR wyszła m.im. lewostronna przepuklina L5 14×10 mm oraz spondyloliza. Ja mam problem nie tylko z lewą stroną ale bolą i mrowieją mi obie nogi oraz plecy na całej szerokości. Po za tym pojawiają sie problemy z oddawaniem moczu. Czy te wszystkie objawy mogą mieć związek z lewostronna przepukliną czy trzeba szukać jeszcze czegoś innego? Póki co o opereacji neurolog nie wspominał ale zastanawiam się czy to nie przyniosłoby ulgi.Pozdrawiam.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Myślę, że przepuklina o takich rozmiarach może prowokować obustronne mrowienie w nogach i ból pleców. Rozumiem, że problem z oddawaniem moczu polega na tym, że musi Pan dodatkowo przeć? Jest to również możliwe choć częściej jest problem z nietrzymaniem moczu. Mam nadzieję, że neurolog zlecił Panu jakieś leczenie. Skoro nie wspomina o operacji to prawdopodobnie ma jakiś pomysł na Pana leczenie. Proszę z nim poruszyć ten temat. Operacja powinna przynieść ulgę, ale czy przyniesie? Czy są jednoznaczne wskazania do operacji?

   1. Tomasz pisze:

    Witam. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Co do leczenia to mam skierowanie na rehabilitację a konkretnie prąd galwaniczny (chyba dobrze odczytałem) i naświetlania? W MRI jest dokładnie “obniżenie wysokości tarczy l5-s1 zmiany dehyt – degen. tylna, brzeżna od strony lewej podwięzadłowa przep. jądra miażdż. tarczy miedzykreg. 14x 10 schodząca w obręb lewego zachyłka bocznego kanału, modelująca-uciskająca korzenie nerwowe.” Oprócz tego osteofitoza, artroza, spondyloliza. Dodatkowo przy napadzie rwy miałem problem z tą drugą sprawą. Bardzo się chciało a nie było mocy:) Kilka lat temu opadła mi stopa, ale prawa. Po za tym pozanikały mi mięśnie pośladków i ud (stwierdzone przez neurologa). Teraz jakoś łączę to w całość. Uderzę chyba do neurochirurga.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Witam,

     Muszę przyznać, że zlecone zabiegi fizykoterapeutyczne nie są optymalnym rozwiązaniem. Wypadało by uzupełnić je spotkaniami z fizjoterapeutą manualnym. Co do objawów, to mrowienie w plecach można tłumaczyć podrażnieniem więzadła podłużnego tylnego przez przepuklinę. Podobnie zresztą ból i mrowienie w nogach. Zaniki mięśni świadczą o procesie przewlekłym. Należy oczywiście trenować te grupy mięśniowę. A konsultacja neurochirurga na pewno nie zaszkodzi. Powodzenia.

 58. Katarzyna pisze:

  Witam. Mam 29 lat. Urodziłam się ze skolioza bardzo znaczna na lewą stronę. Miałam nierówne łopatki krótsza nogę o 5 cm. Nosiłam wkładki ortopedyczne. W wieku 16 lat stwierdzono skoliozy brak. Od tamtego czasu borykam się z bólem który promieniuje do obu kończyn bioder. Był czas ze szłam i w pewnym momencie ból był nie dowyrzymania nie widziałam czy mam dalej iść czy się położyć na chodniku. Doczekałam wtedy około 15 min bez ruchu i przeszło. Dziś bolą mnie całe plecy łopatki odcinek lędźwiowy oby dwie nogi najbardziej biodra klucie… od 10 lat 2 razy w roku chodzę na rehabilitacjie taka jak np crioterapia pole magnetyczne lampa solux. Cwiczenia ruchowe. Lecz bol ustępuje na ktorki czas. Miałam zrobione badanie Mri. O to opis: Spłycenie lordozy lędźwiowej. Odwodnienie i niewielkie obniżenie wysokoaci krążka m/k wpuklajaca się do światła kanału kręgowego na 4 mm powodująca ucisk worka oponowego. Po za tym brak cech dyskopatii. Brak cech bezwzględnej scenozy kanalu kręgowego i otworów miedzykregowych. Stożek rdzenia kręgowego nieucisniety o prawidłowej intensywności sygnału. WNIOSKI. dyskopatia ledzwiowa na poziomie L5-S1 bez ucisku na korzenie nerwowe. Proszę mi powiedzieć co może mi pomóc na ten okropny ból. Dodam że pracuje fizycznie i długo. Ból jest nawet w nocy wstaje nie wyspana jestem ciągle zmęczona przez co mniej wydajna nie tylko w pracy ale i w codziennym życiu. Przez to jestem bardzo nerwowa i lekarz neurolog przepisał mi antybepreszty po których czuje się fatalnie. Proszę mi powiedziec co może mi pomóc. I jak jest poważny stan kręgosłupa. Denerwuje się a wizyta za ponad miesiąc. Dziękuję Katarzyna.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że mam za mało informacji, aby jednoznacznie się wypowiedzieć. W tym brakuje przede wszystkim dokładniejszego wywiadu i badania. Jednak wydaje się, że wygląda na to, że główny Pani problem polega na zwiększonej ruchomości kręgosłupa i braku odpowiedniej stabilizacji mięśniowej. Nie wiem jaki rodzaj pracy Pani wykonuje, czy to pozycje statyczne czy różne inne? Bazując tylko na podstawie wyniku rezonansu można powiedzieć, że zmiany zwyrodnieniowe w Pani kręgosłupie są niewielkie. Ale co z tego, skoro objawy są przewlekłe i uporczywe. Brakuje badania, które by wykazało jaka jest ruchomość kręgosłupa lędźwiowego. Proszę zrozumieć, że zanim zacznie się leczenie najpierw trzeba wiedzieć co leczyć? Tak długo trwający ból (10 lat) w oczywisty sposób wpływa na psychikę. I leczenie antydepresantami nie jest optymalnym rozwiązaniem tym bardziej, że pogarszają samopoczucie. Zapraszam na badanie.

 59. Jacek pisze:

  Witam bardzo serdecznie. Mam 39 lat i od 4 miesięcy nasiliły się u mnie bóle kręgosłupa odcinka lędźwiowego z promieniowaniem na prawą nogę. 9 stycznia 2017 b.r. podczas prac przydomowych (rabanie drewna do kominka) doznałem bardzo bolesnej rwy kulszowej prawostronnej. Ból trwał 12 godzin, po czym całkowicie ustał. Jednak po wstaniu z łóżka i pokonaniu kilku kroków stwierdziłem delikatnie opadanie prawej stopy oraz brak możliwości stania na pięcie prawej nogi. Natychmiast udałem się do lekarza rodzinnego, który skierował mnie do neurologa. Neurolog pilnie skierował na wykonanie rezonansu. Wynik poniżej:

  Opis badania:

  Badanie MR wykonano w obrazach T1, T2-zależnych i STIR w płaszczyźnie strzałkowej, T2-zależnych w płaszczyźnie poprzecznej i czołowej.

  Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.
  Zmiany zwyrodnieniowe pod postacią drobnych zaostrzeń na krawędziach trzonów kręgowych i przebudowy blaszek granicznych trzonów L4 i L5.
  Stan po zabiegu operacyjnym na poziomie l4/L5 – od strony lewej widoczne okienko fenestracyjne.
  W obrazach T2-zależnych obniżenie poziomu sygnału i wysokości z jader miażdżystych tarcz miedzykręgowych L3/L4, L4/L5 i L5/S1 jako wynik zmian dehydratacyjnych.

  Na poziomie L3/L4 masywna ekstruzja tarczy miedzykręgowej z cechami uszkodzenia pierścienia włóknistego. Przemieszczone ciało galaretowate wypełnia zachyłek boczny prawy kanału kręgowego dochodząc do poziomu dolnej krawędzi trzonu L4. Powoduje silny ucisk worka oponowego oraz prawego korzenia nerwowego L4.

  Na poziomie L5/S1 centralna, podwiezadłowa protruzja tarczy będąca w niewielkim konflikcie z korzeniami nerwowymi S1 obustronnie.

  Obraz rdzenia kręgowego w zakresie stożka końcowego prawidłowy.

  Z powyższym badaniem udałem się do neurochirurga, który stwierdził że bez operacji się nie obejdzie.

  Dnia 09 lutego przeszedłem operację: hemilaminectomia L4 po prawej stronie. Odbarczenie worka oponowego i korzenia.

  Jestem już po zdjęciu szwów, ogólnie czuję się dobrze. Prowadzę bardzo oszczędny tryb życia. Staram się jak najmniej przebywać w pozycji siedzącej. Dużo chodzę.

  Noga prawa jednak nie wróciła do swojej sprawności. Cały czas nie mogę stanąć na pięcie. Przy chodzeniu odczuwam dyskomfort (delikatnie klapię). Lekarze w szpitalu nie potrafili mi udzielić odpowiedzi na pytanie kiedy to się stanie i czy w ogóle kiedyś noga będzie sprawna. Fizjoterapeuci w szpitalu pojawili się u mnie 2 razy i zaproponowali jedynie ćwiczenia na mięśnie głębokie odcinka lędźwiowego. Czy Pan Panie Aleksandrze jest wstanie zaproponować jakieś rozwiązanie. Jestem człowiekiem bardzo aktywnym fizycznie (bieganie, rower, pływanie, góry – w lipcu 2016 stałem na Mont Blanc ;-)) dlatego bardzo zależny mi na powrocie do pełni sprawności. Mieszkam w Wielkopolsce lecz dojazd do Wrocławia nie stanowi problemu. Jeżeli znajdzie Pan dla mnie czas będę bardzo wdzięczny i zobowiązany. Z góry bardzo dziękuję.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Tak oczywiście zaproponuję termin wizyty bezpośrednio na maila.

 60. Maria pisze:

  Witam i b.proszę o wskazówki, mąż jest po założeniu stabilizatora 5 kręgów (odbarczenie kanału kręgowego L1-S1, spondylodeza lędźwiowa typu Omega-wszczeo tytanowy L1-S1) w 2011r.
  W 2016r pojawił się ból kręgosłupa, drętwienie nóg i pęcherz neurogenny ( jest na cewniku).
  W lutym 2017r zrobiono MRI bez kontrastu spróbuje przepisać opis MRI:
  Prawoboczne wygięcie kręgosłupa L. Spłycenie lordozy lędźwiowej. Dyskretne obniżenie wysokości trzonu L5.
  Różnego stopnia dehydratacja krążków międzykręgowych odcinka L z obniżeniem wysokości krążka L5/L1.
  Rdzeń kręgowy w zakresie objętym badaniem oraz nici ogona końskiego bez cech patologii.
  Na wysokości L5/S1 widoczne najpewniej dość rozległe zmiany bliznowate o grubości do 13 mm rozciągające się od krawędzi górnej kręgu L5 do 1/2 wysokości kregu S1, z dodatkowo widocznym pęknięciem pirścienia włóknistego w części tylnej krążka międzykręgowego, modelującego od przodu worek oponowy z przyleganiem do korzeni nerwowych, zwłaszcza w okolicy prawego zachyłku bocznego. Wewnątrzoponowy wymiar AP kanału kręgowego na tym poziomie ok.10mm.
  Bardzo proszę o odpowiedź wizyta u neuroortopedy 7 kwietnia 2017r.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Uważam, że w tym wypadku nie ma takiej możliwości, aby technikami manualnymi czy specjalnymi ćwiczeniami przywrócić prawidłową funkcję zwieraczy pęcherza. Wymaga to leczenia operacyjnego. Poza tym cały kręgosłup lędźwiowy jest usztywniony więc można jedynie skupić się na leczeniu tkanek miękkich (mięśni itp) tego odcinka. Można by też podjąć próbę leczenia kręgosłupa piersiowego czy mięśni długich kończyn dolnych, a także zginaczy bioder w celu zmniejszenia drętwienia w nogach. Niestety obawiam się, że nie wpłynie to na pracę pęcherza. Tu, w mojej ocenie, wymagana jest konsultacja neurochirurga i leczenie operacyjne.

 61. Paweł.K pisze:

  Witam.
  Mam 23 lata, chcialym sie dowiedziec czy takie owady kregoslupa w moim wieku sa powazne i w jaki sposob sie wyleczyc.
  Opis MR z dnia 22.02.2017
  Spłycona lordoza ledzwiowa.
  Na poziomie L5-S1 centralno-lewostronne wypadniecie jadra miazdzystego, z czesciowa sekwestracja na glebokosc do 9mm, z uciskiem na wlokna nerwu rdzeniowego po stronie lewej.
  Pozostale otwory miedzykregowe wolne.
  Stozek rdzeniowy nieucisniety o prawidlowej intensywnosci sygnalu.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Jak na swój wiek, to ma Pan bardzo poważnie uszkodzony dysk L5. Już nigdy nawet jak ustaną objawy neurologiczne czy ból, nie wróci on do swoich pierwotnych właściwości. Kręgosłup na tym poziomie będzie nadruchomy. A nadruchomość leczy się regularnymi ćwiczeniami. Zalecam wizytę u fizjoterapeuty manualnego a także neurochirurga jeśli występują silne dolegliwości bólowe lub doszło do osłabienia siły mięśniowej. Zapraszam też to poczytania innych wątków dotyczących sekwestracji.

 62. Anna pisze:

  Witam serdecznie,

  bardzo ciekawy wątek – wiele dowiedziałam się już z samych komentarzy do poszczególnych opisów,

  Ja również zwracam się z prośbą o interpretację wyników badania MRI.

  OPIS
  Całkowite zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. Na poziomie C5-C6 krążek ma obniżoną wysokość i cechy dehydratacji. Na tym poziomie widoczna jest szerokopodstawna dokanałowa oraz obustronna dootworowa przepuklina krążka, która powoduje ucisk korzeni brzusznych nerwów rdzeniowych oraz przedniej części rdzenia w kanale. Przepuklina powoduje również ucisk lewego korzenia w otworze oraz zwęża światło prawego otworu m/kręgowego.

  Na pozostałych poziomach obraz krążków m/kręgowych jest prawidłowy. Wszystkie trzony kręgowe mają prawidłowo zachowaną wysokość i prawidłowy sygnał. Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym jest prawidłowy.

  OBJAWY
  Od około 3 tyg, występuje ból w odcinku szyjnym z drętwieniem lewej ręki, a w szczególności lewego kciuka. Czasami (zwłaszcza rano po przebudzeniu) drętwienie obejmuje również lewą rękę. Początkowo ból był silny jednak leki przeciwbólowe oraz Nimesil i Mydocalm zmniejszyły nieco dolegliwości. Lekarze (neurolog i ortopeda) doradzili odciążenie, więc od blisko trzech tygodni głównie leżę i chodzę – staram się jak najmniej siedzieć. Jestem po dwóch spotkaniach z terapeutą manualnym i nie widzę znaczącej poprawy. Co więcej zaczynam odczuwać dolegliwości w odcinku lędźwiowym (przy dłuższym siedzeniu). Czekam na konsultację neurochirurgiczną.

  Czy to już stopień zwyrodnienia kwalifikujący do operacji czy doradzałby Pan dłuższe zwolnienie i intensywną fizjoterapię? Przypuszczam, że raczej fizjoterapia. Pytanie tylko czy jest szansa na poprawę przy jednoczesnym powrocie do pracy – siedzę 8h dziennie za biurkiem. Czy poza częstym wstawaniem/chodzeniem poleca Pan jakieś ćwiczenia, które nie pozwolą na pogłębianie schorzenia mimo obciążenia w pozycji siedzącej?

  Pozdrawiam,
  Anna

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Oczywiście zalecałbym intensywną fizjoterapię z dobrym terapeutą manualnym. Może nasza wyszukiwarka ułatwi znaleźć takiego http://terapiamanualna.net.pl/index.php?id=7&zawartosc=tekst Zresztą zachęcam do poczytania na temat dotyczący etapów szkolenia na terapeutę manualnego. Na pewno musi pani trenować mięśnie głębokie szyi. Dobry terapeuta manualny po kursie reha i egzaminie powinien panią nauczyć i zadać te ćwiczenia do domu. Do tego ćwiczenia mobilizujące układ nerwowy. Jeśli stan pani się poprawia po farmakoterapii to przy właściwie przeprowadzonych zabiegach terapii manualnej rokowania powinny być pozytywne.

   1. Anna pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Proszę bardzo, pozdrawiam.

 63. Ola pisze:

  Witam, proszę o pomoc. Dwa miesiące temu miałam operacje i boję się że może znów być to konieczne? … objawy dretwienia wróciły. Proszę o w odczytaniu wynik rezonansu: Fizjologiczna lordoza lędźwiowa zachowana. Lewoboczne skrzywienie tego odcinka kręgosłupa. Stan po lewostronnej laminektomii i dyscektomii na poz. L4-5. Centralne, szerokopodstawne uwypuklenie tarczy L3-4 uciska worek oponowy, spłyca zachyłki korzeniowe i otwory mk. Na poz. L4-5 okrężne uwypuklenie krążka z nawrotową ?, resztkową? , centralno-lewostronna p.j.m. głębokości 7mm. Zmiany te wywołują ucisk worka oponowego i korzeni nerwowych w lewym zachyłku bocznym oraz otworach mk. Centralno-lewostronne uwypuklenie krążka L5-S1 w kontakcie z workiem oponowym oraz impresją korzeni S1 w lewym zachyłku bocznym kanału kręgowego i otworze mk. Uszkodzenia pierścienia włóknistego tego krążka. Zmiany degeneracyjne stawów mk.

  Czy operacja w tym przypadku jest jedynym rozwiązaniem ??

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Wygląda na to, że na poziomie operowanym tj. L4/5 ponownie doszło do przepukliny jądra miażdżystego. Czy pierwsza operacja była na poziomie L4/5? Poza tym są jeszcze dwa inne poziomy L3/4 i L5/S1 ze znacznymi zmianami krążka międzykręgowego, które uciskają struktury nerwowe. Nie podaje Pani żadnych informacji o lokalizacji i drętwienia więc trudno określić poziom, na którym dochodzi do drażnienia układu nerwowego. Operacja oczywiście jest rozwiązaniem ale nie jedynym. Jedną już Pani miała niedawno. Zachęcam do poszukania doświadczonego fizjoterapeuty manualnego i rozpoczęcie z nim współpracy.

 64. Marek pisze:

  Witam
  Mam 39 lat i od kilku miesięcy mam bóle kręgosłupa z promieniowaniem przez pośladek aż do stopy.

  Opis:
  Zniesienie lordozy lędzwiowej.Przejściowy trzon kręgu pogranicza TH/L>Trzon kręgu TH12 z hipoplastycznymi żebrami.Stawowowe połączenie prawego wyrostka poprzecznego kręgu L5 z kością krzyżową.Na poziomie L4-L5 tylna centralno-prawostronna ekstruzja krązka m/k na głebokość do ok 12 mm,wypełnia zachyłek boczny kanału kręgowego znacznie uciska worek oponowy,żwęża dolną część prawego otworu m/K
  Na poziomie L5-S1 niewielkie tylne uwypuklenie krążka m/k.
  Stąd moje pytanie co dalej?Mam już dość brania tabletek przeciwbólowych,które przepisuje mi lekarz i nic po za tym.
  Pozdrawiam,Marek

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Jeśli do tej pory leczył się Pan tylko farmakologicznie to wypadałoby rozpocząć rehabilitację. Mam na myśli wizyty u fizjoterapeuty manualnego. Po kilku spotkaniach sam Pan oceni czy przynoszą one poprawę i warto je kontynuować. Można też skonsultować się z neurochirurgiem i skorzystać z jego umiejętności jeśli rehabilitacja nie przyniesie ulgi. Trochę dziwi mnie to, że Pana lekarz prowadzący nie zalecił takiej konsultacji. Być może ma on dobre doświadczenie w zakresie leczenia tabletkami. A prawdopodobnie w ogóle nie wie, że takimi problemami zajmują się fizjoterapeuci manualni.

 65. Patrycja pisze:

  Witam,
  Jestem Instruktorką Fitness.. Prowadzę zajęcia na których dużo się skacze, są to zazwyczaj zajęcia wytrzymałościowe ale wzmacniające też, oprócz tego jestem czynna zawodniczką kick-boxingu/muay-thai- sportu kontaktowego. Od 2 lat zmagam się z różnymi bólami kręgosłupa.(promieniowania do nóg raczej nie było, przed zabiegami u fizjoterapeuty reką mi drętwiała, spać nie mogłam przez ból szyji, teraz jest troche lepiej, ale szyja boli przy każdym ruchu w bok w tył w dół, mam problem z wytrzymałością barków a także często latam do toalety siku ale nie wiem czy to może być od kregosłupa czy po prostu tak mam) Sport to całe moje życie. Wiec mam pytanie: Jak moje wyniki odnoszą się do uprawiania sportu? Do mojej pracy instruktorki? Czy jeśli dalej będe prowadziła tak aktywny tryb życia to z roku na rok moje zdrowie będzie się pogarszać? Mam 25 lat.
  Rezonans Magnetyczny całego ciała. Opis:
  -Na poziomie C5/6 kręgosłupa szyjnego stwierdza się przepuklinę krążka m/k, która powoduje bezwzględną stenozę centralną kanału kręgowego, w postaci redukcji wymiaru a-p worka oponowego do < 8mm
  -drobne, przewlekłe guzki schmorla w trzonach kręgosłupa piersiowego
  – na poziomie L5/S1 kręgosłupa widoczna jest przepuklina krążka m/k (najprawdopodobniej o cechach centralno-prawobocznej protuzji) która predysponuje do konfliktów z prawymi korzeniami L5 i S.

  Proszę o jakąkolwiek odpowiedź.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Z mojego doświadczenia wynika, że sportowcy różnych dyscyplin, w tym crossfitowcy, mają hipermobilne segmenty kręgosłupa. Dużo ćwiczą, są silni mają świetnie wytrenowane mięśnie powierzchowne, a przy okazji mają duży kłopot z wykonaniem podstawowych ćwiczeń stabilizujących kręgosłup szyjny czy lędźwiowy. Myślę, że słabość w barkach może wynikać z podrażnienia układu nerwowego przez przepuklinę C5/6. Najlepszym rozwiązaniem dla Pani będzie wizyta u dobrego fizjoterapeuty manualnego.

 66. Kamilos.BXL pisze:

  witam,
  chciałbym rozwiać pewne moje wątpliwości. prosze o informacje.
  bralem udzial w kolizji drogowej. doznałem skręcenia kręgosłupa w odcinku szyjnym. bol utrzymuje sie 3 miesiac.
  Do tego bardzo bola mnie plecy – w roznych miejscach. od odcinka szyjnego do lędźwiowego. rehabilitacja nie pomaga.
  ze scanu kręgosłupa lędźwiowego wynika ze w odcinku sa małe występy L4 L5 . czyli scan wskazuje na zwyrodnienie. wczesniej nie odczuwałem bolow plecow . czy jest to mozliwe ze wypadek spowodowal takie bole w wyniku szoku,urazu?badz przyspieszyl cos co bylo nie uniknione ?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Wszystko jest możliwe. Na pewno wypadek nie był obojętny dla Pańskiego ciała. Proszę doprecyzować jak wyglądała rehabilitacja po wypadku? Jak mam rozumieć występy L4/L5? Czy jeden z tych kręgów jest przemieszczony do przodu lub tyłu względem drugiego?

   1. Kamilos.BXL pisze:

    jestem leczony w Belgii. w opisie jest napisene : postéro-médianes ( petites protrusions discales L4/L5 L5/S1 postéro-médianes s inscrivant dans un canal rachidien de grande tailles)(do tylu) .rehabilitacja polega na – cwiczenia, masarze ,ultradźwięki, cieple oklady( cos w tym rodzaju, nie mam pewnosci gdyz fizjoterapeutka do ktorej chodze jest malo mowna; porazka,narawde). caly czas czuje bol ktory promieniuje w odcinku szyjnym jak i w ledzwiowym.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Już wszystko jasne. Chodzi o tylno-przyśrodkową protruzję krążków międzykręgowych na poziomach L4/L5 i L5/S1. Może dlatego mało mówi i nie odczuwa Pan efektów jej pracy bo jest słaba. I nie skupia się na rozwiązaniu Pana problemu, bo nie ma wiedzy i umiejętności, tylko realizuje zlecenie. W Belgii mogę polecić osteopatę Timma Daelmansa – dyrektora szkoły dla osteopatów https://www.facebook.com/medischcentrumrotselaar/?ref=br_rs

     1. Kamilos.BXL pisze:

      BARDZO DZIEKUJE
      Bardzo wazna dla mnie informacja.
      pozdrawiam serdzcznie
      Kamil

 67. Tomek pisze:

  Witam mam do pana pytanie odnosnie badania MRI bylem u neurologa i neurochirurga obaj proponowali operacje ale bóle prawie całkowicie ustapily i noga staje sie coraz silniejsza(ból promieniowal do lewej nogi) i stad moje pytanie czy isc pod noz. Podaje opis MRI:

  Kregosłup lędzwiowy o zniesionej fizjologicznej lordozie.
  Krążek miedzykręgowy L5-S1 o zwyrodnieniowo obnizonej intensywnosci sygnału i obnizonej wysokości.
  Na poziomie L5-S1 centralna przepuklina krążka miedzykręgowego, z oddzielonym fragmentem krążka tzw. sekwestrem, wielkosci w wymiarach poprzecznych ok. 13×10 mm, ktory jest przemieszczony do światła lewego zachyłka bocznego kanału kręgowego, powodując jego stenozę oraz znaczny ucisk na lewy korzeń nerwowy w jego obrębie.
  Pozostałe krążki międzykręgowe w odcinku lędzwiowym o prawidłowej wysokości i intensywności sygnału, bez cech przepukliny, nie powodujące objawów uciskowych.
  Na poziomie L5-S1 trzony kręgowe o nierównych blaszkach granicznych z osteofitami na przednio-bocznych i tylnych krawędziach, ponadto z obszarami zwyrodnienia tłuszczowego i niewielkimi zmianami obrzękowymi w cześciach przytarczkowych.
  Trzony kręgów pogranicza piersiowo-lędzwiowego o nieco nierównych blaszkach granicznych.

  Na poziomie L5-S1 zwęzone otwory miedzykręgowe, bez wyraznych cech kolizji z korzeniami nerwowymi w ich obrębie.
  Szczerokość części centralnej kanału kręgowego w normie.
  Stożek końcowy rdzenia kręgowego bez zmian.

  Słyszałem o sytuacjach w których sekwestr niekiedy się wchłaniał bez potrzeby operacji i stad moje zapytanie czy pomogłaby jakas inna droga.
  Pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Decyzję musi podjąć Pan. Ja mogę jedynie powiedzieć co zrobiłbym na Pana miejscu. Rozpocząłbym współpracę z fizjoterapeutą manualnym w zakresie indywidualnej terapii. Poprosiłbym go, aby ułożył dla mnie program ćwiczeń stabilizacyjnych dla kręgosłupa lędźwiowego i pozostałych części ciała. Zdarza się, że sekwestr usycha i resorbuje się. Niektórzy neurochirurdzy zalecają odczekanie jakiegoś czasu i obserwowanie jak zachowują się objawy. Tak czy inaczej każdy przypadek należy traktować indywidualnie! Niezależnie jaką decyzję Pan podejmie bardzo proszę o podzielenie się swoim doświadczeniem, za jakiś czas, na tym blogu w kolejnym komentarzu.

   1. Łukasz Gałecki pisze:

    Sekwestr może się wchłonąć dzisiaj sie o tym po raz kolejny przekonałem jak przeczytałem wynik MIR jednej z osób która ma dyskopatie. 9 miesięcy to trwało oszczedny tryb życia niestety czasami trzeba zaniedbać obowiazki domowe poświęcić pracę ale przede wszystkim tak jak pisze Aleksander mocno indywidualna współpraca z Fizjoterapeuta i wzmacnianie mięśni cwiczeniami.Łukasz

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Dziękuję Łukasz za podzielenie się tą informacją. Czy możesz coś więcej napisać o tej sytuacji?

     1. Łukasz Gałecki pisze:

      Sytuacja dotyczyła nawrotnej przepukliny z sekwestracja l5s1. Dziewczyna miała 11 lata temu zrobiona fenestracje tego odcinka. Po rezonansie w zeszłym roku dowiedziała, że ma sekwestr o wymiarze 6x7x14mm chciała uniknąć 2 operacji. Tylko jeden lekarz dawał szanse że może się wchłonie od wszystkich słyszała słowo operacja. Rozpoczela rehabilitację ćwiczenia indywidualne terapia manualna nawet prady tens i jak pisze przede wszystkim bardzo oszczedny tryb życia ( poswiecila pracę i zaniedbala pewne obowiązki domowe ) Odebrała rezononas kiedy ntroljy z przed kilku dni i okazało się, że nie ma tego kawalka j.m. wchłonął sie ,oczywiście niektóre rzecz zostaną do końca życia czyli dehydrydache krążków u niej od L4 do S1 ale chyba nawet nie ma ucisku na nerwy z tego co pamietam ?

     2. Aleksander Kosendiak pisze:

      Dziękuję Łukasz za informację dotyczącą wchłoniętego sekwestra. Od siebie dodam, że dostałem od Łukasza opisy obu rezonansów i faktycznie w opisie tego ostatniego jest następujące stwierdzenie “W zestawieniu z badaniem z roku 2016, brak w chwili obecnej widocznego wówczas wypadniętego sekwestru dyskowego na poziomie L5-S1 (stan po reoperacji? samoistna liza sekwestru?)”. Reoperacji nie było więc musiało dojść do samoistnego wchłonięcia sekwestru.

 68. Michał pisze:

  Witam,
  bardzo proszę o radę, co powinienem zrobić w obecnej sytuacji?
  Od dłuższego czasu pojawiają się u mnie uporczywe bóle głowy i karku, zwłaszcza rano po przebudzeniu, badanie RTG nic nie wykazało, dopiero badanie MR ujawniło przyczyny:
  Badanie : MR kręgosłupa szyjnegoBadanie wykonano w sekwencjach frFSE T2, FSE T1, STIR, 2D MERGE, w płaszczyznach poprzecznych istrzałkowych, w warstwach grubości 3 mm.Dane kliniczne: Bóle głowy, stan po urazie kilka lat temu, ze stłuczeniem głowy i kręgosłupa Opis badania:Zniesienie lordozy szyjnej z kyfotycznym ustawieniem trzonów kręgów od C3 do C5. Wysokość trzonów kręgów szyjnych w normie. Wyostrzenia krawędzi trzonów kręgów. Zmiany przeciążeniowew stawach międzykręgowych. Krążek m-k C3-4 z szerokopodstawną protruzją tylną, lateralizującą w prawo, która wspólnie z wyostrzeniamikrawędzi trzonów kręgów uciska worek oponowy, ze zwężeniem przestrzeni przedrdzeniowej. Przewężenieprawego otworu m-k. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego 12 mm. Pozostałe krążki m-k szyjnego odcinka kręgosłupa bez cech protruzji. Poza tym otwory m-k odcinka C bez cech stenozy. Prawidłowy sygnał szyjnego odcinka kręgosłupa. Wnioski: Dyskopatia C3-4.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Zdecydowanie zalecam wizytę u fizjoterapeuty manualnego.

 69. Jędrzej pisze:

  witam serdecznie
  5 lat temu po raz pierwszy stwierdzono u mnie dyskopatię, objaw do ból do nogi, od tamtej pory co roku uczestniczyłem w fizjoterapii, która mi w dużym stopniu pomagała (przez 3 tyg a następnie jeszcze ćwiczenia w domu). Biegałem półmaratony, jeździłem rowerem, nie miałem problemów. W tym roku jednak jest inaczej. Zaczęło promieniować do nogi, fizjoterapia nie pomogła, a po zakończeniu jej po 7 dniach już nie mogłem chodzić. Tydzień w łóżku z bólem na całej długości nogi. Grudzień był bardzo stresujący i męczący w pracy, głównie siedzącej i to mogło być przyczyną.
  Zrobiłem rezonans:
  -lordoza ledzwiowa zniesiona
  -krazki m-k L4/5 i L5/S1 z cechami zmian zwyrodnieniowych w postaci obnizenia sygnału i wysokosci;
  -drobne tylne uwypuklenie krazka mk L3/4 z dyskretna modelacja worka oponowego
  -szeroka centralna nieznacznie lateralizujaca na strone lewa wypuklina krazka mk L4/5 z cechami
  swiezego uszkodzenia pierscienia włóknistego z modelacja worka oponowego, obustronnym
  zwezeneim otworow mk nieco bardziej lewego
  -centralna przepuklina krazka mk L5/S1 z modelacja worka oponowego, obustronnym zwezeniem
  otworów mk
  -poziome ustawienie kosci krzyzowej;

  Pokazałem wyniki 2 neurochirurgom, w tym miesiącu mam mieć zabieg microdysectomii na poziomie L4/5.
  Ból jednak już ustąpił w dużej mierze, choć jeszcze chodzę o lasce. Leżąc mogę podnieść wyprostowaną nogę max 30 stopni od podłogi, potem ból w nodze. Czasem w nocy drętwieje noga. Mam obawy czy wykonać tego typu zabieg?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Jazda na rowerze dla osoby z dyskopatią nie jest optymalną formą aktywności szczególnie, gdy jest to rower inny niż miejski, gdzie pozycja kręgosłupa może być utrzymana w pozycji neutralnej – chodzi o krzywizny. Odpada więc tzw. góral i szosówka. Trudno mi jest odnieść się do zabiegów fizjoterapeutycznych, bo nie wiem jakiego rodzaju zabiegi Panu wykonano. Rozumiem Pana obawy przed operacją. Chciałbym jednak przypomnieć, że operacja jest formą leczenia. Należy brać pod uwagę leczenie operacyjne szczególnie w sytuacji jednoczesnego wystąpienia: osłabienia siły mięśniowej, zaburzenia czucia i osłabienia odruchów z mięśni wskaźnikowych, a także w bólu nie do zniesienia. Decyzja należy do Pana.

 70. Michał pisze:

  Witam ! Po wykonaniu tomografu komputerowego kręgosłupa otrzymałem opis :
  Na poziomie L4- 5 : szerokopodstawna, centralna protruzja krążka m- kręgowego z dość durzym uciskiem na worek oponowy
  Na poziomie L5 – S1 niewielka centralna protruzja krążka z umiarkowanym uciskiem na worek oponowy.
  Bardzo proszę o komentarz do wyniku tego badania.
  Pozdrawiam !

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Sam fakt wystąpienia i ujawnienia zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie nie jest jednoznaczny z objawami. Na podstawie badania tomografem wiemy, że kręgosłup jest przeciążony na dwóch ostatnich segmentach efektem czego jest zniszczenie krążków międzykręgowych. Może Pan mieć objawy typowe dla jednego z tych poziomów lub z obu jednocześnie.

 71. darek pisze:

  witam serdecznie

  jezeli to mozliwe uprzejmie prosze o chociaz krotka interpretacje wyniku MR mojego kregoslupa szyjnego:

  Oś kręgosłupa szyjnego zachowana. Lordoza szyjna prawidłowa. Wysokości trzonów kręgowych w objętym badaniem zakresie prawidłowe, nieobniżone. Centralna protruzja tarczy C5-C6 do światła kanału kręgowego na ok 4 mm z jej niewielkim obniżeniem, z uciskiem na worek oponowy dającym wyczerpanie rezerwy płynowej na przedniej powierzchni rdzenia i cechami impresji na rdzeń. Nie ma cech wypuklania materiału tarcz do światła kanału kręgowego lub do otworów międzykręgowych na innych poziomach. Tkanki miękkie okołokręgosłupowe w obszarze objętym badaniem bez widocznych zmian patologicznych. Rdzeń kręgowy bez ognisk o odmiennym sygnale.
  Wn: Protrusio n. pulposi C5-C6

  Neurolog zalecił konsultacje z neurochirurgiem dotyczaca wskazan do wykonania operacji co mnie delikatnie mowiac przerazilo. Dodam że mam 39 lat i jestem osobą wysportowana uprawiajaca czynnie wiele rodzajow sportow od tennisa, squasha przez pływanie, street-workout az po zwykle biegi. Kontuzji nabawiłem sie w styczniu po niezbyt fortunnym skoku do wody (o nic nie uderzylem tylko delikatnie odchylila mi sie glowa). czulem przez 3-4 tygodnie jedynie lekki dyskomfort w szyi i prawym barku ale silny bol pojawil sie nagle okolo miesiaca temu po powrocie z kortu. poniewaz zdiagnozowano rwę barkową dostalem w sumie 18 zatrzykow przeicwbolowych (dexaven i olfen75) oraz leki rozkurczające (bodajze sirdalut) i generalnie w tej chwili bol calkowicie zniknal, powrocilo czucie w prawej rece, calkowicie zniknely objawy dretiwenia i moge normalnie podnosic prawa reka ciezsze przedmioty np swojego laptopa, UPSa etc. czy mam sie czego obawiac? czy udac sie na rehabilitacje? czy protruzja jest odwracalna (nie moge znalezc w internecie informacji) w takim sensie czy uszkodzona tarcza moze sie zrosnac? i wreszcie czy jest szansa na to ze bede mogl wrocic do normalnej aktywnosci fizycznej?
  będę ogromnie wdzięczny za odpowiedz poniewaz wizyte u neurochirurga juz umowilem ale dopiero za niecale 2 tygodnie co jest dla mnie terminem potwornie odleglym (oczywiscie jest to wizyta prywatna bo w lokalnym tzw osrodku zdrowia chcieli wyznaczyc termin za 2 miesiace… masakra – nie mialem pojecia ze tak dlugo trzeba czekac na jakiekolwiek wizyty u lekarzy w naszym kraju)
  pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Wygląda na to, że leczenie farmakologiczne odniosło skuteczny efekt. Należy go teraz utrzymać przez odpowiednie ćwiczenia korygujące ustawienie głowy w przestrzeni tak, by nie prowokować dalszego uszkodzenia dysku. W tym celu powinien Pan skonsultować się z fizjoterapeutą manualnym. Uszkodzone pierścienie włókniste budujące dysk, podlegają procesowi gojenia tak samo, jak skóra po rozcięciu. Dlatego dysk na etapie protruzji (jak u Pana) ma szansę dobrze się zregenerować. Jednak aby tak się stało, muszą być spełnione następujące warunki: prawidłowa ruchomość górnego kręgosłupa piersiowego, prawidłowa ruchomość segmentów sąsiednich (C4/C5,C6/C7/Th1) prawidłowa ruchomość górnego kręgosłupa szyjnego. Do tego prawidłowa praca mięśni stabilizujących kręgosłup szyjny i pozycja głowy w ciągu dnia itd. O to wszystko powinien zadbać Pana fizjoterapeuta manualny.

   1. Bartłomiej pisze:

    Dzień dobry,
    Proszę o opinie na temat wyniku mojego rezonansu. Chciałbym wiedzieć czy jak na osobę która ma prace siedząca 8-9h przed komputerem, a w weekend praca fizyczna na magazynie. To czy wynik rezonansu wskazuje coś bardzo złego?

    krążek miedzykregowy L2-L3 odwodniony (znacząco) i obniżony (z przodu znacznie, z tyłu umiarkowanie)
    krażek L3-L4 nieco odwodniony

    Na poziomie L4-L5 materiał krążka miedzykregowego uwypukla sie ku tyłowi, w zachyłkach bocznych nieco modeluje korzenie L5, a dolne częsci otworów międzykręgowych znacznie zwęża.
    Na poziomie L5-S1 materiał krążka asymetrycznie uwypukla się ku tyłkowi, po lewej stronie umiarkowanie zwęża dolną część otwory międzykręgowego.

    Moje problemy z kręgosłupem jakie zauważyłem to:
    – kiedy siedzę długo przy komputerze i wstaje z krzesła musi minąc parę sekund zanim mogę się wyprostować (czuje taką jakaś blokadę)
    -Promieniowanie od pośladka przez udo do łydki (co kilka miesięcy i trwa około tygodnia)

    1. Bartłomiej pisze:

     Wiek 31lat

     1. Aleksander Kosendiak pisze:

      Rozumiem. Czyli do emerytury jeszcze trochę będzie Pan pracował.

    2. Aleksander Kosendiak pisze:

     Witam,

     Wynik badania rezonansu pokazuje, że dyski są już zniszczone i prowokują kliniczne objawy. Najwyższa pora zająć się tym problemem i zadbać o swój kręgosłup. W przeciwnym razie bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas dojdzie do poważnego epizodu bólowego z silnymi objawami neurologicznymi trwającymi znacznie dłużej niż tydzień. Trudno jednak oszacować kiedy do tego dojdzie za rok, za dwa, a może w magazynie będzie musiał Pan coś podnieść i za tydzień w plecach “coś strzeli” i złamie Pana w pół. Proszę znaleźć fizjoterapeutę manualnego i rozpocząć rehabilitację.

     1. Bartłomiej pisze:

      Dziękuję za odpowiedz. Planuję rzucić pracę weekendowa na magazynie jeszcze przed wakacami.
      Czy jest szansa na to, że jak zmienię tryb życia i zacznę ćwiczyć z fizjoterapeutą to moje odwodnione krążki międzykręgowe się zregenerują?(chociaz w jakims stopniu). Czy może już nigdy ich nawodnienie się nie poprawi?
      Czy są jakieś witaminy, preparaty które mogą coś pomóc w odbudowie krążków międzykręgowych(chociaż w małym stopniu)

     2. Aleksander Kosendiak pisze:

      Szansa oczywiście jest, ale jak będzie tego nikt nie wie. Na pewno warto podjąć starania i zadbać o swój kręgosłup. Proszę pamiętać, że pierwszym symptomem poprawy będzie lepsze samopoczucie. Po wygojeniu uszkodzeń dysku ważne jest, aby nie doprowadzić do kolejnego epizodu bólowego. Skoro pracę ma Pan siedzącą należy więc zacząć od nauki prawidłowej pozycji przy komputerze. W celu nawodnienia trzeba regularnie popijać wodę:) i uzbroić się w cierpliwość. Ten proces wymaga czasu.

 72. Marcin pisze:

  Przedstawię swój rezonans, moze Pan mi pomoże…
  Wrodzony częściowy blok kostny kręgów C3 i C4
  Na poziomie C5/C6 szerokopodstawna tylko lewoboczna przepuklina krążka uciska korzeń rdzeniowy lewy w otworze międzykręgowy oraz uciska worek oponowy oraz znosi rezerwyplynowe okolordzeniowe
  Na poziomie C6/c7 masywna dozachylkowa i dootworowa ekstruzja uciska korzeń rdzeniowy lewy ma charakter podwiezadlowy znosi przestrzeń lewego zachylka w wymiarze poprzecznymv osiąga 13x7mm
  Uściśniętych rdzeń bez zmian ogniskowych.
  Mam pytanie czy wobec braku bólu , czuje tylko czasami malutkie mrowienie w palcu wskazującym lewej ręki mam szanse na skuteczna rehabilitacje i obejdzie sie bez zabiegu , czy już konieczny będzie natychmiastowy zabieg?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Im mniej dotkliwe objawy tym większa szansa na całkowite wyzdrowienie tj, ustąpienie mrowienia. Musi Pan tylko znaleźć fizjoterapeutę manualnego i rozpocząć z nim rehabilitację. W celu uniknięcia nawrotu dolegliwość trzeba będzie dodatkowo wprowadzić ćwiczenia i skorygować pozycję w pracy.

 73. bronisław duda pisze:

  witam – potworny ból prawej nogi od 5 miesięcy.badanie RM wykazało:dokanałowa ekstrukcja tarczy mk do 9,7 mm z kan.kręgowymj ap 12 mm orazL2/l4 ap 11 mm -wypuklina tarcz 3 mm i prawoboczna L1/l2 do 4,6 mm wypuklina tarczy mk z modelowaniem kanału korzeniowego prawego do ap 13mm…leczony jestem farmakolog. poltram combo oraz dikloberl 50..jak do tej pory bez skutku…proszę o radę bronisław
  ps noce i poranki to gehenna bólu.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Nie rozumiem z jakiego poziomu jest “dokanałowa ekstruzja tarczy mk do 9,7 mm….”? Myślę, że powinien Pan skonsultować się z neurochirurgiem. Warto też odwiedzić fizjoterapeutę manualnego, by przekonać się czy jego zabiegi nie przyniosą w jakimś stopniu ulgi.

 74. grazyna pisze:

  witam, minęło pół roku od wstawienia implantów C4-C5 i C5-C6 ,implanty na sztywno. obecnie mam często mrowienie dłoni / kciuk, i 3 nastepne palce /, rozcieram reke, ponieważ mam wrażenie ,że coś mnie ciagnie w palcach ,strzyka . mam bardzo duże bole w barku, szyji i ból głowy , boję sie że wróci ból calej prawej reki . 4 tygodnie temu mialam operację barku – zapalenie kaletki, usunięcie jej i wycięli mi 1cm kosci obojczyka , zjadałam duze ilosci tramadolu, paracetamolu , oxykodenu . chodzę na fizjoterapie na kregosłup ledzwiowy , ponieważ mam L-5/S-1 centralno obuboczne protuzje k.m.z uszkodzeniem pierscienia włoknistego, zwezenie otworów m-k, zmiany wytwórczew stawach m-k,z ucisnięciem korzeni nerwowych L5,bez stenozy. mam potworne bóle prawej nogi, az do stopy , którą mi czesto wykreca .to juz chyba rwa kulszowa. rowniez na poziomie L3/L4 i L4/L5 obuboczne protuzje k-m z przewezeniem otworów m-k ,zmiany zwyrodnieniowe – wytwórcze w stawach m-k i z modelowaniem korzeni nerwowych L/3 i L4 oraz worka oponowego / jego wymiar strzałkowy ok.10 mm/. pozio L1/L2 w lewym zachyłku korzeniowym masa tkankowa o wym.ok.5x8mm- prawdopodobnie sekwester tarczy miedzykregowej z uciskiem lewego korzenia nerwowego L1. odwodnienie i obniżenie tarczy m-k na poziomie L5/S1. pogłebienie lordozy ledzwiowej , lewoboczne skrzywienie ledzwiowego odcinka kregosłupa.. Mam pytanie czy ja jeszcze mam szansę na życie bez bólu? Co dalej? wiem, ze to już za pózno na fizjoterapie ale chodzę , również chodzę prawie codziennie na basen ale lezę i pływam na plecach , taka była rada pani fizjoterapeutki. mam 59 lat i myślę ze nawet do pracy już sie nie bedę nadawała , a pracuje 34 lata i to praca fizyczna . obecnie nie mam siły wejsc na 1 -sze piętro, bardzo bola mnie nogi, czy to możliwe że to od chorego kręgosłupa?dziękuję za jakiekolwiek rady co dalej mm robić , jak to leczyć? pozdrawiam i dziekuje. Grazyna.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Bardzo mi przykro, ale nie znam odpowiedzi na Pani pytanie dotyczące dalszego życia bez bólu. Uważam, że powinna znaleźć Pani bardzo dobrego fizjoterapeutę manualnego. Z takimi dolegliwościami jak u Pani, nie poradzi sobie zwykły fizjoterapeuta. Powinna Pani również ćwiczyć. tj wykonywać rozpisany specjalnie dla Pani program ćwiczeń uwzględniający wszystkie wymienione rejony ciała czyli kręgosłup szyjny, staw ramienny i kręgosłup lędźwiowy. Musi Pani uzbroić się w cierpliwość i wnikliwie obserwować w jaki sposób Pani ciało reaguje na bodźce terapeuty i ćwiczenia. Proszę też zapytać swoją fizjoterapeutkę czy ma Pani rwę kulszową. To właśnie ona jest w stanie dużo więcej powiedzieć na temat możliwości poprawy Pani zdrowia. Jeśli natomiast nie widzi Pani żadnej poprawy pomimo regularnych wizyt to proszę zmienić fizjoterapeutę.

 75. antek pisze:

  Witam,
  mam 30 lat i dużo pracuje przed komputerem, co doprowadziło do problemów z kręgosłupem piersiowym :/ moje objawy są bardzo nietypowe. Ból z prawej strony z tyłu blisko 12 żebra lub ból brzuch blisko ostatniego żebra, najdziwniejsze jest to, że ból nie występuje jednocześnie w tych dwóch miejscach, raczej przemieszcza się. Ból znika gdy wykonam zwis na drążku lub położę się na boku prawym lub lewym, a pojawia się gdy stoję lub siedzę i dodatkowo nasila się podczas ruchu prawej ręki.
  Wynik MRI
  Niewielkiego stopnia boczne skrzywienie w prawo górnej części kręgosłupa Th – przy czym ocena krzywizny w
  pozycji leżącej.
  IS z zakresu trzonów kręgów piersiowych jak w przypadku słabo nasilonych zmian degeneracyjnych. Guzki
  Schmorla.
  Krążek m-k Th7-8 we wstępnym etapie dehydratacji, z niewielką tylną protuzją, która wspólnie z dyskretnymi
  wyostrzeniami krawędzi trzonów kręgów modeluje worek oponowy, zmniejsza przestrzeń przedrdzeniową.
  Pozostałe krążki m-k o prawidłowej IS, bez cech protruzji do światła kanału kręgowego.
  Otwory m-k odcinka Th bez cech stenozy.
  Piersiowy odcinek rdzenia o prawidłowej IS.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Nie bardzo wiem na jakie pytanie mam odpowiedzieć? Domyślam się, że chce Pan wiedzieć co Panu dolega oraz jak sobie poradzić z problemem. Myślę, że dolegliwości Pana są spowodowane uszkodzeniem dysku w kręgosłupie piersiowym. Wskazuje na to ustąpienie bólu w sytuacji zwisu na drążku czy pozycja leżenia na boku. W obu przypadkach dochodzi do zmniejszenia obciążenia osiowego czyli kompresji dysków. Oczywiście to tylko prawdopodobna hipoteza, która wymaga potwierdzenia w badaniu. Polecam wizytę u fizjoterapeuty manualnego w celu zbadania, postawienia diagnozy i podjęcia leczenia.

 76. Patrycja pisze:

  Szkoda ze tak późno tutaj trafiłam 🙂
  Wiem wielkim skrócie – od 8 miesięcy walczę z rwą kulszowa , przepuklina L3-L4 z silnym uciskiem na korzeń nerwowy . Cały czas pod opieka fizjoterapeutów , była tez blokada 2x która nie odniosła skutku . Wkoncu fizjoterapeuta jak widział co się dzieje ( ciagle chodzenie siku , czasami silne parcie żeby to siku zrobić , popuszczanie przy kichaniu czy schylaniu ) oraz silne drętwienie nogi aż do dużego palca powiedział ze nie dotknie mnie dopóki nie skonsultuje się z neurochirurgami . Każdy z 3 lekarzy powiedział OPERACJA NA CITO . Jeżeli jest jiz problem z moczem i noga to podobno nie ma na co czekać bo lepiej to już nie będzie . Mam termin na za 2 tyg , czy to już jest czas na mnie i ostateczność i mam jeszcze szukać pomocy ? Przyznam ze moje życie to męka , ciagle zastrzyki i leki . Mam 24 lata . Będę wdzięczna za odpowiedz .

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Pomoc fizjoterapeutów, by wrócić do formy, będzie konieczna po operacji. Zrobiła Pani co mogła, aby odroczyć, a może uniknąć leczenia operacyjnego. Jeśli wszystkie te wysiłki nie przyniosły poprawy to interwencja neurochirurga jest niezbędna. Powodzenia.

 77. Michal pisze:

  Witam. Od 3 miesiecy mam lekkie bole w tylnej czesci nog. Od podudzia do lydek. Teraz czesciej lydki. Bol nasila sie po ruchu. Wczesniej wystepowal bardziej przy siedzeniu. Podobny do zakwasow. Pobolewa mnie tez biodro. Od 1.5 miesiaca Mam rowniez nocne dretwienie dloni. Na RTG kregislupa ledzwiowego wyszlo znaczne obnizenie przestrzeni l3-l4 i podejrzenie zrostu tych kregow. Na tomografi szyi wyszly dwie niewielkie wypukliny 2mm na c2-c3 i c3-c4 i kilka malych osteofitow bez ucisku na worek oponowy.
  Czy te zmiany moga byc przyczyna bolu nog i dretwienia rak? Dziekuje

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Myślę, że za objawy w nogach odpowiada zgnieciony dysk na poziomie L3/L4. Być może dodatkowo jest zablokowanie kręgu L5 w wyproście, ale to można ocenić jedynie w badaniu manualnym. Niewielkie wypukliny C2/C3 i C3/C4 nie powinny dawać objawów w nogach i rękach, choć w przyrodzie wszystko jest możliwe. Bardziej stawiam na sztywność przejścia szyjno-piersiowego i górnego kręgosłupa piersiowego jako przyczyny drętwienia rąk. Zachęcam Pana do wizyty u fizjoterapeuty manualnego. W celu postawienia jednoznacznej diagnozy niezbędne jest zbadanie ruchomości kręgosłupa, a to potrafią nieliczni fizjoterapeuci.

 78. Lukasz pisze:

  Witam.
  Czy może pan polecić jakiegoś terapeutę manualnego w Krakowie?
  Pozdrawiam.
  Lukasz

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Osobiście nie znam żadnego fizjoterapeuty manualnego z Krakowa. Podsyłam link do wyszukiwarki terapeutów manualnych wykształconych w koncepcji Ortopedycznej Terapii Manualnej wg Kaltenborna i Evjentha. Znajdują się tam tylko i wyłącznie terapeuci po zdanym egzaminie końcowym. Oto link http://terapiamanualna.net.pl/index.php?id=7&zawartosc=tekst&miejscowosc=Krak%C3%B3w

 79. Dorota pisze:

  Dzień dobry.
  Chciałabym poprosić Pana o opinię na temat wyniku mojego rezonansu. Niepokoi mnie najbardziej stwierdzenie o przerwaniu ciągłości pierścienia włóknistego- czy jest on już na pewno przerwany? Jakie metody/ zabiegi zaleca się w takim przypadku? Czytalam o nukleoplastyce, ale na to chyba już za późno. Ból pleców towarzyszy mi od ponad dwóch lat. Przy bardzo oszczednym trybie życia utrzymuje sie na poziomie 3 na 10. Natomiast wszelkie próby cwiczeń zalecanych przez fizjoterapeutów konczą się promieniującymi bólami kręgoslupa. Proszę o pomoc. Mam 35 lat jestem po AWFie, mam 4 letnią córeczkę, z którą nie mogę się swobodnie bawić. Wybieram się do neurochirurga, ale wczesniej chcialabym poznac Pana opinię. Neurolog u którego bylam niedawno kazal mi czekać, aż ” dysk wyschnie, i może się skurczy”…

  “Niewielkie lewostronne skrzywienie kręgosłupa.
  Pogłębiona lordoza lędźwiowa.
  Wysokość i struktura trzonów kręgów w normie.
  Drobne zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów.
  Znaczne zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych dolnego odcinka kręgosłupa.
  Tarcze m-kręgowe L4/5 i L5/S1 odwodnione,o obniżonej wysokości.
  Na poziomieL4/5 materiał tarczy uwypukla się dokanałowo na ok.4mm cechami przerwania
  ciągłości pierścienia włóknistego i przylega do początkowego odcinka lewego korzenia
  nerwowego L5.
  Na poziomie L5/S1 materiał tarczy uwypukla się dokanałowo i do lewego otworu m-kręgowego w
  poziomie osteofitów -zmiany te uciskają pozakanałowy odcinek lewego korzenia nerwowego L5.
  Bez cech ciasnoty wewnątrzkanałowej.
  Stożek rdzenia bez zmian.”

  Pozdrawiam
  Dorota

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Nie jestem kompetentną osobą by stwierdzić rozerwanie lub brak rozerwania pierścienia włóknistego tym bardziej, że nie widziałem badania rezonansu. W tym zakresie ufam radiologom opisującym badania. Najlepszym rozwiązaniem będzie utrzymywanie neutralnych krzywizn kręgosłupa lędźwiowego. Potrzebuje Pani dużo ćwiczeń stabilizacyjnych bez ruchu kręgosłupa lędźwiowego! Proszę mieć świadomość, że fizjoterapeutów jest zatrzęsienie, ale tych bardzo dobrych niewielu. Dlatego myślę, że pomocny w tym będzie fizjoterapeuta manualny.

 80. Ania pisze:

  Witam. W pazdzierniku 2015 mialam wypadek samochodowy w wyniku ktorego powstala niestabilnosc kregoslupa ledzwiowego l4- l5, duza dyskopatia z silnym uciskiem nerwu. Od razu powiedziano mi o operacji jednak chcialam najpierw wykorzystac rehabilitacje z nadzieja ze sie uda. Niestety bol byl ogromny, w lutym 2016 mialam zabieg stabilizacji. Zabieg skonczyl sie powiklaniem, nerw przykrecono sruba……… Bol ogromny, az mdlalam a nawet morfina nie pomagala za bardzo. Do tego niedowlad nogi…… W pazdzierniku 2016 usunieto stabilizacje, wykonano laminektomie………..bol bardzo sie zmniejszyl, niedowlad pozostal. Obecnie okazalo sie ze nerw jest nadal obrzekniety i obrastaja go blizny. Bol znow jest duzy, boli caly lewy posladek, stopa, kostka, kluje, parzy, trace czucie…….. Najgorsze ze bol niejako przenosi sie na prawa strone. Nie moge lezec na plecach, do niedawna moglam lezec tylko na prawym zdrowym boku ale obecnie wyglada to tak jakby ” cos” sie przesuwalo i naciskalo. Gdy leze na lewym boku to rwie bardziej z prawej strony i na odwrot. Jeslu chodzi o niedowlad to z lewej strony, nie moge stac ani na palcach ani pietach a chodzenie sprawia spory problem. Boli bardzo ale zaleznosc jest taka ze rano jest najlepiej, najgorzej wieczorem i w nocy. Od lekarza dowiedzialam sie ze pomoc moze jedynie neurostymulator…….. Prosze o pomoc i porade, co moge zrobic…..nie chce kolejnej operacji, czy dalsza rehabilitacja przyniesie poprawe?. Rehabilituje sie bezskutecznie od 5 miesiecy, codziennie.
  Rezonans sprzed miesiaca:
  Na poziomie L4-L5 niewielkie uwypuklenie bez cech protuzji. Po stronie lewej na drodze dojscia operacyjnego w tkankach miekkich przykregoslupowych widoczne zmiany bliznowate i cechy obrzeku. Korzen S1 po stronie lewej z cechami szerszej do ok 14 mm przestrzeni plynowej okolokorzeniowej w otoczeniu. Na poziomie S1 po stronie prawej szersza przestrzen okolonaczyniowa srednicy 9 mm. Kanal kregowy bez cech zwezenia.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Rehabilitacja w takim wypadku powinna wyglądać następująco:
   terapia manualna max 3 razy w tygodniu
   ćwiczenia wg instruktażu codziennie, niektóre ćwiczenia wykonuje się co godzinę np. 10 powt.
   bardzo ważne są ćwiczenia mięśni dna miednicy i mięśnia poprzecznego brzucha oraz neuromobilizacje
   Dodatkowo można wspomagać się zabiegami z zakresu fizykoterapii np.: tens, elektrostymulacja.

 81. Romek pisze:

  Witam,
  Jestem po microdiscektomii odcinka l5 s1 po okresie 3 tygodni rozpoczelem rehabilitacje tzn laser, pole magnetyczne i Tens. Mam zalecone jeszcze cwiczenia na wzmocnienie miesni brzucha. Czy moglby Pan polecic jakis zestaw cwiczen bezpieczny po takim zabiegu. Jak rowniez prosil bym o podzielenie sie zoswiadczeniem po jakim okresie czasu mozna sie spodziewac powrotu to 100% sprawnosci czy w ogole taka nastapi. Pozdrawiam
  PS. Przepraszam za brak PL znakow.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Proszę obejrzeć filmy chłopaków z fizjoterapia hd. Znam ich osobiście i polecam https://www.youtube.com/watch?v=Ibetqct24Jo
   Jednak optymalnym rozwiązaniem będzie ułożenie indywidualnego planu treningowego przez fizjoterapeutę manualnego. W tym celu musi Pan szukać takiego z ukończonym szkoleniem tzw. Kursem Reha – będą to terapeuci manualni szkoleni w metodzie Kaltenborn-Evjenth, ewentualnie po szkoleniu MTT – Medyczny Trening Terapeutyczny.

 82. Beaska pisze:

  https://photos.google.com/album/AF1QipNo2HreNRIV3V_1NXcJtuWw2wo8Qn0CEMeOFhGE/photo/AF1QipOlCpAvdjzMKknatN7SvyztgLQgT8IZKLcOyKLE
  tak wyglada mój kręgosłup
  W styczniu byłła protruzja, a teraz tak :((( od stycznia leczenie farmakologiczne, rehabilitacja, Krojanty, kanapowy styl życia plus długie spacery jak minął okrez bólu, teraz nawrót już 4 tygodnie leżenia i , że tak powiem – wszystko na nic. Wynik mówi sam za siebie. Czy tak jak przeczuwam zostaje mi tylko operacja, czy jesy jeszcze coś co mogę dla swego kr,egosłupa zrobić. Do kogo z tym? Dodam, ze jesstem z Gdańska>

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Niestety jest błąd i nie otwiera się zdjęcie z podanego linku. Poza tym, nie mam żadnych informacji o Pani dolegliwościach, a na podstawie samego badania mri, którego zresztą też nie widzę, nie można jednoznacznie podejmować decyzji o leczeniu. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem dla Pani będzie wizyta u doświadczonego fizjoterapeuty manualnego. Sugeruję konsultację u Rafała Studnickiego http://studnickifizjoterapia.pl/kontakt.html w Malborku, albo u Marcina Makowskiego w Gdyni http://physiosport.pl/przykladowa-strona/
   Pozdrawiam

 83. Aska pisze:

  Witam. Prosiłabym o wyjasnienie mojego opisu rezonansu odcinka szyjnego ktegoslupa:
  Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencjach SE, frFS, FSE, w obrazach T1 i T2
  zależnych, w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej.
  Zniesienie fizjologicznej lordozy.
  Wysokość przestrzeni międzytrzonowych obniżona z cechami dehydratacji krążków.
  Na poziomie C2/C3 grzbietowe uwypuklenie jądra miażdżystego na 1-2mm.
  Na poziomie C3/C4 grzbietowe i dwuboczne uwypuklenie materiału tarczy międzykręgowej na 1-
  2mm.\X0B\
  Na poziomie C4/C5 grzbietowe uwypuklenie jądra miażdżystego na 1-2mm.
  Na poziomie C5/C6 grzbietowe i dwuboczne uwypuklenie materiału tarczy międzykręgowej na 1-
  2mm.
  Na poziomie C6/C7 centralno-dwuboczna protruzja materiału tarczy na 3mm, z impresją na
  worek oponowy, spłycająca zachyłki korzeniowe, kanał kręgowy od 11mm strzałkowo.
  Otwory międzykręgowe bez cech stenozy.
  Rdzeń kręgowy w odcinku C bez zmian ogniskowych.
  Sygnał MR trzonów odcinka szyjnego kręgosłupa prawidłowy. Mam problem z lewa reka, barkiem. Z gory bardzo dziekuje. Mam 34 lata, a problem juz od dwóch lat:(

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Na wszystkich możliwych poziomach kręgosłupa szyjnego występują u Pani przeciążenia skutkujące zwyrodnieniem dysków. Radzę konsultację u fizjoterapeuty manualnego w celu rozwiązania aktualnego problemu bólowego. Kolejnym etapem powinna być poprawa ergonomii w miejscu pracy oraz trening mięśni szyi.

 84. Bizonek pisze:

  Witam serdecznie,

  pieć lat temu miałem problemy z kregosłupem objawiające się bólem w prawj łydce promieniującym aż do stopy. Trwały one bardzo długo. Rezonanz odcinka lędżwiowego pokażła przepuklinę (niestety nie pamietam na którym poziomie) Wtedy udałem sie do CTM pod Poznaniem i tam rehabilitant manualy po ok dówch miesiącach terapi wyprowadził mnie z bólu.
  Niestety sześć tygodni temu zacząłem odczuwac podobne bóle jak poprzednio. Po około dwoch tygodniach nastapił atak tzw. rwy kuszowej – ogromny ból uniemożliwiający jakiekolwiek poruszenie się. Po zjedzeniu “tony” tabletek przeciwbólowych udałem się do lekarza pierwszego kontaktu który przepisał mi tabletki przeciwbólowe, przeciw zapalnie i rozluzniające mieśnie. Po jednym dniu bóle pratycznie usatły a po trzech całkowice ustały niestety pozostał niedowałd prawej stopy a konkretnie nie możność stanięcia na palce ta noga. Udałem sie do neurologo który sierował na rezonans – poniez wyniki:

  Obniżenie i dehydratacja krążków m-k na poziomach L4-L5, L5-S1
  Zmiany zwyrodnieniowe pod postacią podchrzęstnej przebudowy trzonów oraz osteofitozy krawędziowej, głównie trzonów L5 iS1.
  Na poziomie L4-L5 lewoboczna przepuklina krążka M-k. Sekwestr jądra miażdżystego o wym 7x6x11mm zwęza zachyłek kanału kręgowego o otwór mk, pozostając w konflikcie z korzeniem nerwowym.
  Na poziomie L5-S1 centralno-prawoboczna przepuklina krazka mk modeluje worek oponowy, uciska korzeń nerwowy i ogranicza światło zachyłka kanału kręgowego. W kanalne kręgowym na poziomie krazka mk L5-S1 i górnej krawędzi trzonu S1 wypadnięte sekwestry jądra miażżystego o wym. 16x78mm i sr 5mm uciskają prawy korzeń nerwowy.

  Trzech neurochirurgów powiedziało operacja. Co ciekawe żaden z nich nie potwierdził tej przepukliny na poziomie L4-L5 – powiedzieli że oni tu nic nie widzą. Natomiast ta na poziomie L5-S1 jak najbardziej na operację ze względu na niedowałd. Na moje pytanie czy noga wróci mi do pełnej sprawności bez operacji powiedzieli że teoretycznie jest taka szansa ale z operacją mam większą (oczywiście 100% gwarancji nie ma że po operacji noga wróci) Generalnie wszyscy neurochirurdzy jak również neurolog powiedzieli że czas gra na moją niekorzyść i że im dłużej zwlekam tym szanse na powrót tej nogi do sprawności będą coraz mniejsze. Jeden z nich powiedział że sekwestr z czasem może się wchłonąc ale nie wiadomo ile to bezie trwało (zwykle kilka miesięcy) a im dłuż kożeń nerwowy jest uciskany tym gorzej dla objawów neurologicznych.
  Dodam tylko że nie mam żadnego bólu tylko ten niedowład który co prawda nie postępuje ale też nie poprawia się.

  Byłym również u tego terapeuty manualnego co 5 lat temu (jeszcze nie miałem rezonasu) i po jednym godzinnym zabiegu terapi manulanej nie było widoczny efektów tzn niby był bo wybiłem się delikatnie z pięty ale później uświadomiłem sobie że nigdy wcześnie tak nie próbowałem więc najprawdopodobniej wcześniej też tak mogłem zrobić.

  Operacje mam mieć już w tą środę oczywiście prywatnie bo na NFZ czeka czekać miesiącami. Trochę się waham.
  Mam pytanie czy miał Pan podobne przypadki? I czy potwierdza Pan opinie że im dłużej bedę czekał tym gorzej dla mnie?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Niestety nie udało mi się wcześniej odpisać. Pewnie dzisiaj jest już Pan po operacji. Myślę, że na Pana miejscu zdecydowałbym się na zabieg operacyjny. Owszem miałem pacjentów, którzy nie mogli wykonać jednego powtórzenia wspięcia na palce, ale nie mieli oni sekwestru tylko wypukliny lub przepukliny. Zdecydowanie potwierdzam, że ucisk korzenia nerwowego porażający mięsień i zaburzający czucie jest wskazaniem do szybkiej interwencji neurochirurga.

 85. Malgorzata pisze:

  Prosze o interpretacje MR kręgoslupa.
  Od kilku lat zmagam sie z silnym bólem kręgosłupa promieniującym do prawej nogi.Często jest tak ,ze nie moge stanąć na stopie.Troszeczke było lepiej po blokadzie kręgosłupa.Tak około rok,Ciagle chodze na rehabilatcje ,ale niewiele pomaga. Próbowałam masaży ,ale było po nich jeszcze gorzej. Małam tez igłoterapie,ale nic tonie dało.
  MR
  Fizjologiczna lordoza ledzwiowa znacznie zmniejszona.Niewielkie prawoboczne skrzywienie tego odcinka kręgoslupa.Okólne bardziej lewostronne uwypuklenie tarczy L4-5,które przewęża otwory mk z kompresją korzeni nerwowych po stronie lewej i modeluje worek oponowy.Niewielka uogólniona wypuklina na poz poz L50S1 w kontakcie z pochewkami korzeni nerwów S1.Pozostałe krązki bez uchwytnych zmian zwyrodnieniowych.Stożek końcowy i nici ogona końskiego normosygnałowe,bez zmian ogniskowych.Wysokość i struktura kręgów zachowana.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego prawidłowy. Do ortopedy ide dopiero za miesiąc,co mozna jeszcze spróbować
  O czym świadczy wynik.Z góry dziekuje za odpowiedz

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Wynik rezonansu magnetycznego wskazuje na zwyrodnienia krążków międzykręgowych na poziomach L4-L5 i L5-S1, które powinny prowokować objawy w lewej nodze, szczególnie z poziomu wyższego tj L4-L5. Być może za ból prawej nogi odpowiada wypuklina L5-S1? Skoro przez okres roku była poprawa to myślę, że jest do dobra wiadomość. Kolejna dobra wiadomość to poprawa po stosowaniu tapingu. Jeśli masaże nie pomagają podobnie jak rehabilitacja to należy wykluczyć te zabiegi. Rehabilitacja może nie przynosić pozytywnych rezultatów jeśli jest niewłaściwa. Zalecam też znalezienie i współpracę z doświadczonym fizjoterapeutą manualnym.

 86. Natalia pisze:

  Witam czy mogę poprosić o poradę , bo już nie wiem co ze mną , miesiąc temu trafiłam do szpitala z potwornym bólem głowy zostałam przyjęta na neurologię tam zrobiono mi tomografie i pobrano płyn mozgowo rdzeniowy. Badania te nic nie wykazały , skończyło się tylko potwornym zespołem popunkcyjnym, który trzymał mnie ponad dwa tygodnie. Przez cały ten czas lezalam plackiem w szpitalu. Przez ten zespół popunkcyjny zaniechano diagnostyki pierwszego problemu czyli tych boli głowy rozpieranie w szyi zawroty głowy z uczuciem omdlenia. Zgłaszałam że kiedyś przeszłam uraz kręgosłupa szyjnego. Ale zamiast badać kręgosłup wysłali mnie do laryngologa tam lek. Zaj. Mi do uszu i stwierdził jakieś zaburzenia trąbki eustachiusza zlecił steryd do nosa, biore do tej pory. Na koniec dopiero zrobiono mi rezonans szyjnego i tu chciałabym zapytać czy od tego kręgosłupa mogę mieć takiego krecka w głowie. Nie mam zupełnie siły cały czas kręci mi się w głowie tak że chce mi się wymiotować lub boję się że zaraz zemdleje jak obracam głowa na boki bądź w dół i chce wyprostować to czuje ciągnący ból i mam karuzele w głowie drętwieją mi co chwila palce u rąk , sytuacja ta zmusza mnie do leżenia bo jak siedzę a nie podpieram głowy na poduszce ortopedycznej to boli mnie tył głowy i czuję ciężar tej głowy i te zawroty nie wiem co robić do kogo się udać nie jestem w stanie Anię funkcjonować mam małe dziecko a ja się do niczego nie nadaje tu opis mojego rezonansu : badanie nr odcinek.szyjnego wykonane w płaszczyźnie poprzecznej i strzałkowej w obrazach T1,T2 zależnych i TIRM uwidocznilo:
  Prawo oczne skrzywienie
  W badanej pozycji zniesienie lordozy szyjnej z wytworzeniem kyfozy
  Obniżona wysokość krążka m-k na poziomie C5/C6, niewielkie obniżenie wysokości krążka m-k na poziomie C4/C5
  Krążki m-k na odcinku C3-C6 z cechami miernie nasilonej dehydratacji
  Na poziomie C3C4 centralnie uwypuklony tylny zarys pierścienia włóknistego krążka m-k który nieco modeluje worek oponowy
  Na poziomie C4 C5 centralnie uwypuklony tylny zarys pierścienia włóknistego krążka m-k który nieco modeluje worek oponowy
  Na poziomie C5/C6 tylna centralna przepuklina krążka m-k która uciska worek oponowy pośrednio modeluje rdzeń kręgowy (centralnie i nieco bardziej po stronie prawej) zaostrzenia tylnobocznych krawędzi trzonów i szeroko pojętą nie uwypuklony tylny zarys pierścienia włóknistego spłycają wejście do lewego otworu m-k
  Kanał kręgowy zwężony do ok 7-8mm
  Na odcinku C6-Th2 niewielkie uwypuklenia tylnych zarysów pierścieni włóknistych krążków m-k z niewielkim modelowaniem worka oponowego
  Trzony kręgowe o zachowanej wysokości z zaostrzeniami na krawędziach
  Zmniejszona przednia rezerwa płyniesz dla rdzenia na odcinku C3/C4-C5/C6 rdzeń modelowany na poziomie C5/C6, poza tym nie ucisniety, bez zmian ogniskowych
  PROSZĘ o poradę ! 🙂

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Zawroty głowy pojawiające się przy ruchach rotacyjnych głowy mogą mieć kilka przyczyn i należy je zróżnicować. Przyczyną może być np. tętnica kręgowa, niestabilność na jednym poziomie lub błędnik. Wynik rezonansu magnetycznego pokazuje na wielu poziomach różnego stopnia zwyrodnienia krążka międzykręgowego. Uczucie słabości mięśni i trudność z utrzymaniem głowy bez podparcia świadczy o niewydolności mięśniowej i prawdopodobnie o nadruchomości na jakimś poziomie. Informacja o wypadku komunikacyjnym sugeruje w zestawieniu z objawami możliwość uszkodzenia aparatu więzadłowego na poziomie od potylicy do drugiego kręgu szyjnego. Jak już Pani opuści szpital to sugeruję wizytę u dobrego fizjoterapeuty manualnego.

 87. Joanna pisze:

  Witam.prosze o interpretacje wyników MR Kr.Ls wyprostowanie lordozy lędźwiowej z ostrym ustawieniem kości krzyżowej.zmianom dyskopatycznym towarzyszy osteofitoza krawędzi trzonów .na poziomieL2-L3niewielka tylna wypuklina tarczy międzykręgowej,na poziomie L3-l4tylna wypuklina tarczy międzykręgowe modelująca przednia ścianę worka oponowego,zachylki boczne i otwory międzykręgowe na poziomie L4-L5 szeroka tylna płaska podwięzadłowawypuklina tarczy uciskająca przednia ścianę worka oponowego przewęża zachyłki boczne kanału oraz dolne części otworów ,międzykręgowych,na poziomie L5-S1dzeroka tylna wypuklina tak jak wyżej z lateralizacją lewoboczną. Bóle pleców w odcinku lędźwiowym z promieniowaniem. Do podbrzusza od ponad 3 lat.rehabilitacje u terapeuty manualnego odbywam co jakiś czas włącznie z czasem teraźniejszym efekty mierne …proszę o radę co powinnam robić ,i czy terapia ma jeszcze szanse coś poprawić . Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Podejrzewam, że zwrot “wyprostowanie lordozy lędźwiowej” oznacza jej zniesienie z poziomym ustawieniem kości krzyżowej, czyli w obrazie lordoza jest krótka i nasilona w części dolnej. Taka jest budowa Pani kręgosłupa i żadną terapię się tego nie zmieni. Poziome ustawienie kości krzyżowej przeciąża dolne segmenty kręgosłupa co objawia się wypukliną L4/L5 i L5/S1. Nie wiem w jaki sposób wygląda rehabilitacja. Na pewno należałoby sprawdzić długość mięśnia biodrowo-lędźwiowego i prostego uda. Jeśli terapia nie daje efektów może warto zmienić terapeutę?

 88. Mariusz pisze:

  Dzień Dobry.
  Bardzo proszę o poradę.Miałem silny ból głowy i pleców problemy z chodzeniem. prawa noga- czasami jakby gdzieś uciekała.
  Lekarz rodzinny leczył mnie na korzonki 5 tygodni, póziniej Neurolog.
  Lekarka prowadząca rozkłada ręce pisała zwolnienia z pracy a nic nie pomagało. Rechabilitacje pomagały na kilka godzin. Lek przeciw bólowy Jakiś tramal .
  W roku 2014 grudzień badanie RM kręgosłupa lędzwiowego wykazało
  Na poziomie l4/l5 wypuklina tylna centralno – obuboczna wywołuje równo mierny ucisk przedniej ściany worka oponowego oraz obustronnie spłyca zachyłki boczne z modelowaniem korzeni nerwowych.
  Po jakimś czasie, lekach, masażach laserach, prądach ból znikł noga wróciła.
  W 2016 roku styczeń wrócił ból głowy , Badanie TK wskazało tylko drobne zwapnienia w ścianie wewnątrz czaszkowych odcinków tętnicy szyjnej oraz tętnicy kręgowej po prawej stronie. Kupa leków jak bolało tak boli.
  Badannie w Marcu RM odcinka szyjnego wskazało.
  Zniesiennie lordozy szyjnej z zaznaczeniem patologicznej kyfozy na odcinku trzonów C4-C6.
  Przednie części trzonówC2 i C3 wskazują cechy obrzęku szpiku kostnego.
  Dehydratacja krążków między kręgowych od C2-C3 DO C6-C7.
  Na poziomach C4-C5, C5-C6, C6-C7 tylne wypukliny( małe) centralne modelujące przednią ścianę worka oponowego.
  Ból jak się pojawił tak i znikł.
  Od 2 tygodni znów się pojawiły bólw głowy i pleców odcinka lędziwiowego i szyjnego.
  Dodatkowo jak przechylam głowę na boki to słychać chrobotanie .
  Jak to leczyć lekami, masarzami operacyjnie. Mam 40 lat.
  Bardzo proszę o objaśnienie .

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Leczenie powinno polegać na spotkaniach z fizjoterapetuą manualnym, wykonywaniem zaleconych ćwiczeń oraz nauki trzymania prawidłowej sylwetki w pracy lub podczas wykonywania hobby. Oczywiście w stanach ostrych należy się wspomagać farmakologicznie.

 89. messy pisze:

  Witam, czy mogę prosić o pomoc? Dzisiaj odebrałam wynik tomografii komputerowej kręgosłupa lędźwiowego mojej 17-letniej córki. Oto wynik:
  L1/L2 , L2/L3 i L3/L4 – Obraz krążka m-k, struktur wewnątrzkanałowych prawidłowy. Kanał kręgowy i otwory m-k bez cech stenozy. Elementy kostno-stawowe prawidłowe.
  L4/L5 – Uogólnione uwypuklenie krążka m-k bez widocznego modelowania worka oponowego. Kanał kręgowy i otwory m-k bez cech stenozy. Elementy kostno-stawowe prawidłowe.
  L5/S1 – Krążek m-k zwężony z niewielkim uwypukleniem części tylnej, modeluje worek oponowy w okolicy odejścia korzeni S1. Kanał kręgowy i otwory m-k bez cech stenozy. Elementy kostno-stawowe prawidłowe.

  Córka skarży się na praktycznie codzienne bóle w lędźwiowej części kręgosłupa, promieniujące do ud. Odczuwa też częste drętwienia kończyn dolnych. Nie może siedzieć, stać i leżeć za długo, bo zaraz łapie ją ból. Co może oznaczać ten wynik TK?

  1. messy pisze:

   Zapomniałam też dodać, że w wyniku TK było jeszcze napisane niewielka lewostronna skolioza.
   A co do objawów to też wypadałoby wspomnieć o tym, że ostatnio ma małe problemy z pęcherzem – z tego co mi mówi to często musi się bardziej “wysilić” żeby zrobić siku. Nie wiem czy to ważne, ale słyszałam, że przy problemach z kręgosłupem tak może być.

   1. Aleksander Kosendiak pisze:

    Informacja o skoliozie nie jest w tym przypadku istotna. To prawda w przypadkach zaawansowanych dochodzi do problemu ze zwieraczami o charakterze nietrzymania. Zdarza się też odwrotna sytuacja, kiedy to trzeba się bardziej wysilić by oddać mocz. Myślę, że w trakcie terapii zacznie ten problem ustępować.

  2. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Z wyniku badania dowiadujemy się o zmianach zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego na dwóch poziomach. Na poziomie L4/L5 wypuklina nie powinna prowokować żadnych objawów. Jeśli miałbym sugerować się opisem to myślę, że u córki za dolegliwości odpowiada wypuklina z poziomu L5/S1. Proszę wysłać córkę na wizytę do fizjoterapeuty manualnego, na tym etapie rokowania są bardzo pomyślne.

 90. Asia pisze:

  Witam. Dziękuje bardzo za odpowiedz,terapia manualna która przechodzę to mobilizacja kręgosłup, ćwiczenia z fozjoterapetą w gabinecie i w domu . Problemy bólowe pojawiały się również w odcinku piersiowym – zastosowano suche igłowanie.. czy bóle mimo ćwiczeń będą się wciąż nasilać? Dodam ze fizjoterapeuta do którego chodzę ,to już kolejny który nie widzi znaczącej poprawy…

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Ból w rejonie podbrzusza może być spowodowany nadmiernym napięciem mięśnia lędźwiowego większego, dlatego pytałem czy terapeuta badał ten mięsień. Proszę zrozumieć, że wypuklina krążka międzykręgowego, która drażni więzadło podłużne tyle unerwiane przez nerw sinuvertebralis może powodować ból. Dlatego należy pracować nad mięśniami, a przede wszystkim zadbać o ergonomię w pracy i domu! A jeśli ból jest nie do zniesienia warto też wykonać konsultację z neurochirurgiem.

 91. Gabi pisze:

  Dzień dobry wszystkim;)
  Około 1,5 miesc. Temu zaczęły sie bóle pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Po oszczędzaniu sie i leżeniu w domu wróciłam do pracy( praca siedząca ok. 9h/ dziennie przy komputerze). Po dwóch tygodniach z dnia na dzień obudziłam sie z przeszywającym bólem nerwowym w lewej nodze promieniujący po 2 ostatnie palce u stopy. Tego samego dnia udałam sie do fizykoterapeuty, który stwierdził RWĘ KULSZOWA. Po tygodniu islam sie na SOR z problemem RWY, gdzie zdbiagnozowali u mnie po tomografi dyskopatię. Lekarz nie stwierdził braku czucia w nogach ani osłabionej siły nóg. Miałam tez pełne czucie. Tydzień po wizycie na SOR ustąpił ból związany z RWA i udałam sie na badani MR.
  Zgodnie z opisem:
  „Krążek międzykręgowy (k.m.) L5-S1 w odcinku lędźwiowym ma zmienioną strukturę, widoczne jest obniżenie intensywności sygnału w sekwencji T2, jako wyraz jego częściowej dehydratyzacji. Wysokość k.m. L5-S1 jest miernie obniżona. Umiarkowana przepuklina ekstruzyjna centralna tylna k.m. L4-L5( w wym. ap około 4mm, skierowana podwiezadłowo nieco ku dołowi)- modeluje worek opony twardej. bez istotnych zwężeń zachyłków bocznych i otworów międzykręgowych na tym poziomie. Znaczna przepuklina centralno-lewoboczna k.m. L5-S1( w wym. ap około 7mm, skierowana podwiezadłowo ku dołowi sięga około 1/2 wysokości trzonu S1) po stronie lewej najprawdopodobniej fragmentu sekwestrami krążka. Zmiany modeluje worek opony twardej, znacznie zwęża lewy zachyłek boczny”.
  Przeprowadzono rownież Tomografie stwierdzająca to samo ( nieco skrótowo) oraz „ zarys trzonów kręgów-gładkie, wysokość trzonów kregow- zachowane”.
  Po konsultacjach z neurochirurgiem wskazano fizykoterapię i rehabilitacje dopiero za 3-4tyg…
  —>czy mogę zaczac w 3 tygodniu po ustąpieniu stanu ostrego( bólów)??
  Mam 27-lat i przede mną jeszcze okres posiadania dzieci;)
  Czy maja Państwo doświadczenie i rady jak można wzmocnić leczenie ?
  Może dieta?
  Jakieś suplementy?
  Jaka powinna być częstotliwość rehabilitacji i fizykoterapii?
  Zmniejszenie wagi ciała? Obecnie 80kg/172cm wzrostu.
  Ile czasu potrzeba by powrócić do formy by moc „ planować dzieci”?
  Mam nadzieje, że w tej sytuacji mogę liczyć, ze wyjdę na prosta, choć pewnie wiąże sie to ze zmianą trybu zycia.

  Z góry pięknie dziekuje za odpowiedź i doradztwo;) pozdrawiam serdecznie i wszystkim życzę zdrowia i wytrwałości;)

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Rehabilitację można rozpocząć również w stanie ostrym, nie ma na co czekać. Bo domyślam się, że ustąpiły bóle w nodze, które nazywa Pani “bólem związanym z rwą”, a pozostał w kręgosłupie lędźwiowym. Tak to rozumiem i jest to bardzo dobra informacja, że ból ulega tzw. centralizacji. Uważam, że fizjoterapia 2-3 razy w tyg. będzie optymalnym rozwiązaniem. Oczywiście niezbędne są ćwiczenia do wykonywania w domu nawet co jedną godzinę. Do tego można wspomagać się witaminami z grupy B oraz regularnie pić wodę. Nie można jednoznacznie określić ram czasowych koniecznych do powrotu do zdrowia. Każdy pacjent jest inny. Skoro pracuje Pani na siedząco konieczna będzie nauka prawidłowej pozycji za biurkiem. Warto również często wstawać, by się przejść zanim pojawi się ból.

 92. Asia pisze:

  Mam dylemat. Badanie rezonansu: spłycona lodowa lędźwiowego. Obniżenie i dehydratacja krążków m-k na wszystkich poziomach. Zmiany zwyrodnieniowe pod postacią podchrzęstnej przebudowy i nierówności blaszak granicznych trzonów oraz osteoporozy krawędziowe. Na poziomie l2-l3 tyłozmyk Ust. Centralno-lewoboczna przepuklina krążka m-k modeluje worek oporowy i ogranicza światło zachyłków kanału kręgowego, bardziej lewego. Na poziomie l4-l5 tyłozmyk I st. Centralno- lewoboczna przepuklina krążka m-k modeluje worek oporowy, uciska korzeń nerwowy i ogranicza światło zachyłków kanału kręgowego, bardziej lewego. Na poziomie l5-s1 masywna centralno- prawoboczna przepuklina krążka Mk. Sekwestr jądra miażdżystego o wym. 21x11mm uciska worek oporowy (do 3mm w wym. Strzałkowym) wraz z korzeniem nerwowym i ogranicza światło zachyłka kanału kręgowego. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych. Stan po złamaniu dolnej blaszki granicznej trzonu th12. Po leczeniu farmakologicznym byłam u osteopaty, który po przeczytaniu rezonansu odesłał mnie do neurochirurga. Wówczas ból ciągnął mi do prawej stopy. Przy chodzeniu i staniu bolała mnie ta noga. Żeby odciążyć chodziłam o kuli. Neurochirurg wysyła mnie na operację. Termin za 2 tyg. Dziś chodzę bez kuli. Niedowładów nie mam. Jest mrowienie stopy i boli przy dłuższym staniu lub chodzeniu. Neurolog odrzekła ze zmiany są jeśli chodzi o nogę (odruchy). Ból jest mniejszy. choć zdarza się że po kąpieli jak chciałam wstać z łóżka to ból jak praď przebiegł z pośladka do stopy. Neurochirurg w dokumentach nie pisał sekwestr ale ekstruzja. Nie wiem czy to coś zmienia. Czy konieczna jest operacja?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Proszę mi wierzyć, ale nie wiem czy operacja jest konieczna. Z ilości i rodzaju zmian zwyrodnieniowych domyślam się jedynie, że powstawały one w długim czasie. Jeśli proces zwyrodnieniowy trwa latami to działa to na korzyść mechanizmów kompensacyjnych. Czyli pomimo licznych zwyrodnień układ nerwowy “dostosowuje się” do otaczających tkanek.
   Co do operacji to ostateczna decyzja należy jednak do Pani. Ale to własnie Pani zna swoje ciało najlepiej. Jeśli nie występuje ból nie do zniesienia, nagłe porażenie, jest zachowane czucie to myślę, że można by zwlekać z operacją. Tym bardziej z uwagi na poważne patologie na wyższych segmentach.

 93. Jola pisze:

  Mój ostatni wynik na poziomie l5 s1 podeiezadlowa posrodkowa paramedialna i boczna prawostronna przepuklina dysku z sekwestrem wlk. 12x20x13 uciekająca przednia ścianę worka oponowego konfliktuaca z prawym korzeniem i nerwem rdzeniowym. Jeszcze w kwietniu nie miałam sekwestru tylko przepukline 9mm. Teraz mam serkwestr a dolegliwości mniejsze… Czy ta wielkość sekwestru jest jakaś bardzo duża? Czy to normalne że boli mniej a z badania wynika że jest gorzej?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   W przyrodzie wszystko jest możliwe i zdarzają się sytuację, kiedy wyniki badań obrazowych pokazują znaczną patologię, a pacjent ma się dobrze, by nie powiedzieć wyśmienicie :). Myślę, że trzeba się cieszyć z takiej sytuacji, ale brak objawów dziś nie znaczy, że nie pojawią się niebawem. W celu utrzymania aktualnego stanu rozpocząłbym współpracę z fizjoterapeutą manualnym w celu ułożenia treningu mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa lędźwiowego. Proszę też podzielić się swoimi doświadczeniami i wynikami kolejnego rezonansu jeśli kiedyś będzie wykonany.

 94. Adam pisze:

  Witam, czy zna może Pan dobrego fizjoterapeutę manualnego w okolicach Łodzi, który pomógłby w ustabilizowaniu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Polecam bardzo dobrego fizjoterapeutę manualnego z Łodzi – Mariusza Kawczyńskiego, link do jego strony http://neurostyk.pl/personel/mariusz-kawczynski/

 95. monika pisze:

  witam. dzis dostałam wyniki rezonansu. Na poziomie C3 C4 widoczna jest prawostronna przepuklina krązka m\kregowego zwezajaca otwor m\kregowy z niewielkim uciskiem nerwu rdzeniowego. Na poziomie C4 C5 widoczna jest prawostronna przepuklina krązka m\kregowego zwezajaca otwor m\kregowy ze znacznym uciskiem nerwu rdzeniowego. Na poziomie C5\C6 widoczna jest prawostronna przepuklina krazka m\kregowego zwezajaca otwor z niewielkim uciskiem nerwu rdzeniowego. Co powinnam teraz zrobic?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Niezależnie od tego czy są czy nie ma objawów, proszę udać się do fizjoterapeuty manualnego. Jeśli cierpi Pani z powodu bólu to fizjoterapeuta ulży w tych cierpieniach. Jeśli objawów nie ma, to powinna uzyskać Pani informacje w jaki sposób postępować, aby odroczyć w czasie możliwość wywołania dolegliwości bólowych.

 96. Daria pisze:

  Witam,
  Jestem w ciąży, jakies 10 lat temu zaczęły się bóle kręgosłupa, lekarze na zdj rtg nic nie widzieli oprócz jak to lekarz stwierdzil ‘ mały rozszczep kręgosłupa’ który nie ma wpływu na bóle i inne objawy. W końcu wysłano mnie na rezosnans, na rezonansie wyszło cos takiego:
  Zwężenie tarczy międzykręgowej L4-L5 i L5-S1 ze zmianami dehydratacyjnymi w ich obrębie. Uszkodzenie pierścienia włóknistgo tarczy miedzykregowej L5-S1 od strony bocznej lewej. Przyposrodkowo lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1 z uciskiem struktur nerwowych w lewym otworze międzykręgowym. Pośrodkowa przepuklina /ekstruzja/ krążka miedzykręgowego na poziomie L4-L5. Podejrzenie drobne torbieliki maziówkowej o średnicy ok 6mm w prawym otworze międzykręgowym l1-l2

  I teraz moje pytanie: czy te wady mogą byc wrodzone? czy można dostac na to jakis dokument?

  Jestem na etapie wykonania badania prenatalnego i oczywiscie aby było na NFZ musi byc dowód że to wada wrodzona, tak samo z tym rozczepem – ale w dniu urodzenia mimo iz jestem wczesniakiem nie wykryto rozszczepu ( wiadomo że tez było to dawno temu)

  kolejne pytanie czy przy takich wadach mozna rodzić naturlaną metodą? czy konieczna jest cesarka?

  Gdy udałam się do ortopedy odpowiadał mi omijająco na kazde pytanie, ze w ciazy nic sie nie da zrobic, jesli nastapi atak czyli tzw wypadniecie dysku itp…
  Nie wiem gdzie zasięgnąć rady, obawiam się co będzie jak brzuch urosnie, ciężar i nacik się zwiększy..

  ręce opadają 🙁

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych czy tarcz międzykręgowych są patologią nabytą na skutek przeciążenia tych struktur. Wspomniany rozszczep jest wadą wrodzoną. Nie wykryto u Pani rozszczepu ponieważ nie prześwietla się (zdjęcie rtg) noworodków, a jest to wada możliwa do identyfikacji dopiero na zdjęciu rtg.
   Jeśli nie występują u Pani żadne objawy bólowe to nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzić naturalnie. Polecam odwiedzić dobrego fizjoterapeutę manualnego w sytuacji, gdy pojawią się dolegliwości bólowe kręgosłupa. Proszę być dobrej myśli. Pozdrawiam

 97. Ryszard pisze:

  Prosiłbym o pomoc i zasugerowanie dalszych działań (okolice Płocka, M, 41 lat, praca siedząca).
  Objawy: od ponad roku ciągły ból brzucha pod lewym żebrem, czasem lewej strony klatki piersiowej “pod pachą”. Lekarze bezskutecznie diagnozowali uk. pokarmowy – trzustkę. Obecnie od 3-mcy ból przeniósł się do pleców i kręgosłupa na tej samej wysokości (dolnych żeber). Brzuch już boli rzadziej, raczej bardziej punktowo plecy promieniując do lewej łopatki. Ból maleje przy poruszaniu się i aktywności fizycznej. Czasami nasila się ból lewej strony klatki przy głębszym wdechu.
  Wyniki RM:
  Kyfoza piersiowa pogłębiona
  klinowe obniżeniem części przedniej trzonów Th11 i w mniejszym stopniu Th10- bez zmian sygnału ( nie są to zmiany świeże ) ; w blaszkach granicznych Th9- Th12 są guzki Schmorla
  Kręgi o prawidłowej wysokości trzonów i niezmienionym sygnale.
  Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe pod postacią zaostrzeń krawędzi trzonów
  Cechy nieznacznej dehydratacji krążków Th4/Th5, Th5/Th6 , Th6/Th7 z zniewielkim obniżeniem ich wysokości
  – na poziomach Th4/Th5, Th5/Th6 uwypuklone tylno-bocznie pierściennie włókniste krążków modeluja worek oponowy
  – na poziomie Th6/Th7 protruzja tylno-boczna prawostronna uciska worek oponowy od strony brzusznej prawej , uwypukla sie i zwęża wejście do prawego otworu m-kręgowego ; w mniejszym stopniu krążek uwypukla się i uciska worek oponowy od strony brzusznej lewej
  – na poziomie Th7/Th8 niewielka protruzja tylno-boczna prawostronna modeluje worek oponowy Poza tym krążki międzykręgowe nie tworzą przepuklin/wypuklin.
  Rezerwa płynowa worka oponowego jest zachowana.
  Piersiowy odcinek rdzenia bez cech ucusku lub modelowania, bez zmian sygnału Otwory międzykręgowe bez cech stenozy
  WNIOSKI:
  wielopoziomowe dyskopatie , większa Th6/Th7

  Czy moje objawy i wyniki świadczą o problemach z kręgosłupem?
  Jeśli tak kogo Pan poleca na Mazowszu w moim przypadku?
  Dziękuję – świetny blog.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Myślę, że Pana dolegliwości bólowe z dużym prawdopodobieństwem są powiązane z zauważalnymi w rezonansie zmianami zwyrodnieniowymi dysków i nie tylko. Polecam kolegów, fizjoterapeutów manualnych z Warszawy tj. Rafała Krasickiego, Piotra Łuszcza, Grzegorza Balika z Przychodni Lekarzy Wojskowych http://plw.pl/lekarze/

 98. Kasia pisze:

  Dzień dobry, bardzo proszę o sugestię.
  Przepuklina L4-5 17x16x13, brak ucisku na worek oponowy, L2-3, L3-4, L5-S1 – wypukliny, zwyrodnienia wszystkich krążków. Od początku przepukliny (6.09.17) trochę słabsze palce lewej stopy (początkowo cała lewa noga od kolana w dół była odrętwiała, teraz już tylko dyskretnie i miejscowo, jest leciutko opuchnięta) ale mogłam na niej stanąć na palcach i na tych palcach przejść. Generalnie stan z dnia na dzień lepszy, w ogromnej mierze za sprawą Pana Balika.
  Wczoraj trochę więcej pochodziłam (jakieś 500m za jednym zamachem), efektem był ból w lewej nodze od kolana w dół. Dziś już czuję mniej mocy w palcach stopy, zrobiły się takie luźniejsze. Jak próbuję stanąć na palcach to niby stoję ale od razu lewa noga opada do połowy wysokości w porównaniu do nogi prawej. Jak leżę albo mam nogi pod kątem 90° to tej mocy w palcach jest trochę więcej.
  Bardzo się boję, że tym spacerem zafundowałam sobie początek najgorszego a kolejna wizyta dopiero w poniedziałek i nie wiem co robić

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,
   Odpowiadam ze sporym opóźnieniem, ale wcześniej nie mogłem. Jest Pani pod opieką bardzo doświadczonego i znakomitego fizjoterapeuty manualnego. Przy przepuklinie o takich rozmiarach może dojść do sytuacji, że po chwilowej poprawie pacjent pozwala sobie na większą aktywność, co prowadzi do nasilenia objawów. Jestem przekonany, że Grzegorz dokładnie poinformuje Panią na co można sobie pozwolić w sensie aktywności, jak również zaleci ćwiczenia stabilizujące.

 99. Natalia pisze:

  Witam
  w związku z wynikami rezonansu odcinka szyjnego kręgosłupa zaczęłam zastanawiać się nad rehabilitacją.. Pokrótce: Spłycenie lordozy szyjnej; na poziomie C4/5 i C5/6 widoczne małe płaskie pośrodkowe przepukliny krążków m-k modelujące worek oponowy. Ucisku struktur nerwowych nie wykazano. I tutaj moje pytanie – czy taki wynik może dawać takie objawy jak w szczególności zawroty głowy, bóle głowy (w okolicy potylicy), “szumy” w uszach? Czy można to od razu wykluczyć? I czy przy takim badaniu rehabilitacja byłaby wskazana?

  Pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Rehabilitację należy rozpocząć w momencie kiedy pojawią się pierwsze objawy bólu, dyskomfortu czy sztywności. Wnioskuję, że wspomniane bóle głowy, szumy uszne i zawroty głowy odczuwała Pani przed wykonaniem rezonansu. Ogólnie mówiąc można stwierdzić, że takie objawy mogą być powiązane z kręgosłupem szyjnym. Fizjoterapeuta manualny potwierdzi lub wykluczy udział szyi w tych dolegliwościach. Nie tyle rehabilitacja jest wskazana ze względu na wynik rezonansu co jest wskazana ze względu na objawy! Pozdrawiam.

 100. Dawid pisze:

  Witam, czy mógł by mi Pan opisać co oznacza wynik MRI oraz prosił bym o pomoc i zasugerowanie dalszych działań.
  Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji TSE (obrazy T2-zależne oraz T2-zal. FatSat), SE (T1-zależne) w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Krążki m/k L1/L2, L4/L5 i L5/S1 wykazują degeneracyjne obniżenie sygnału w obrazach T2-zal. Symetryczne uwypuklenie zarysów krążków m/k L1/L2, L2/L3 i L3/L4 – tzw. bulging discs, z łagodnym uciskiem na worek oponowy i zwężeniem otworów międzykręgowych. Pośrodkowo-prawoboczna protruzja krążka m/k L4/L5, z uciskiem na worek oponowy i zwężeniem prawego otworu międzykręgowego, z uciskiem na korzenie nerwów L5, zwłaszcza na korzeń prawego nerwu L5 oraz z przyleganiem do nerwu rdzeniowego L4 po stronie prawej. Zwężenie wym. strzałkowego kanału kręgowego na poziomie L4/L5 do 1 cm. Pośrodkowa protruja krążka m/k L5/S1, z uciskiem na worek oponowy, sąsiadująca z korzeniami nerwów S1 jednak bez cech ucisku na korzenie. Guzki Schmorla górnych powierzchni trzonów kręgowych L2 i L3. Wyostrzenie zarysów trzonów kręgowych L4 i L5 o charakterze wczesnych zmian zwyrodnieniowych.
  Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym prawidłowy, końcowy odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego w normie.
  R: Dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, nasilona na poziomie L4/L5.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Jeśli wykonał Pan badanie z ciekawości to przedstawia ono wielopoziomową dyskopatię kręgosłupa lędźwiowego. Może Pan udać się do fizjoterapeuty w celach profilaktycznych. Jeśli natomiast cierpi Pan z powodu bólu lub innych objawów, to tym bardziej powinien Pan rozpocząć wizyty u fizjoterapeuty manualnego.

   1. Dawid pisze:

    Właśnie mam od 2 miesiecy dosyć ostre bule w okolicy lędźwi oraz promieniowanie po lewym pośladku do nogi. Jak narazie byłem na 20 zabiegach u fizioterapełty, i lekka poprawa jest lecz ból nie ustępuje. Czyli ciągła rechabilitacja powinna w zupełności pomóc? Czy czeka mnie jakis zabieg? Z góry dziękuję za pomoc 🙂

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Witam,

     Sporo zabiegów już za Panem. Dobrze, że jest poprawa, ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że długo to trwa. Przy tego rodzaju objawach oraz tak rozległych zmianach zwyrodnieniowych powinien Pan współpracować z doświadczonym fizjoterapeutą manualnym. Sugeruję znaleźć takiego. Myślę, że będzie on w stanie dużo więcej powiedzieć na temat Pana rokowań. Nie potrafię powiedzieć czy wymaga Pan innych zabiegów, w tym operacji, ale konsultacja z neurochirurgiem jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Pozdrawiam

 101. Andrzej pisze:

  Dzień dobry, chciałbym zapytać o kilka kwestii związanych z moim stanem zdrowia. Najpierw opis medyczny. Mam 42 lata, 186 cm wzrostu, ważę 87 kg. Pracuję przy komputerze i wiele czasu spędzam w pozycji siedzącej. Po dosyć mocnym masażu w ciągu ostatnich 2 miesięcy miałem problem z ciśnieniem i tachykardią (podejrzenie zaburzeń nerwicowych z somatyzacją). Byłem już cztery razy na SOR.
  Po badaniach zatwierdzony brak zagrożeń ze strony kardiologii. TK głowy – struktury anatomiczne mózgowia bez uchwytnych zmian. Wyniki MR kręgosłup piersiowy: Na poziomie Th11/12 widoczna jest niewielka, pośrodkowa protruzja krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy. Pozostałe krążki piersiowe bez przepuklin, o prawidłowej wysokości i sygnale. Drobne osteofity przednio-bocznych krawędzi trzonów. Naczyniaki Th7, Th10 i Th12 śr. od 0,8 cm do 1,2 cm. Nie wykazano stenozy kanału kręgowego, otworów międzykręgowych ani ucisków korzeniowych. Objęty badaniem odcinek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych.
  W tym momencie mam stałe nadciśnienie, stosuje leki obniżające ciśnienie, przeciwbólowe i magnez B6. Nic mi nie pomaga.
  Jaka to może być choroba, i co mam robić dalej? Jakie dodatkowe badania muszę zrobić? Dobrze rozumiem, że w perspektywie czasowej już zabronione są mnie niektóre sporty (np. siłownia, rower, bieganie)? Jaki sport mogę uprawiać w tej sytuacji? Bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Skoro po masażu, domyślam się kręgosłupa, zaobserwował Pan zmiany w pracy serca to prawdopodobnie w kręgosłupie piersiowym jest problem. Układ nerwowy przebiegający w kręgosłupie piersiowym odpowiedzialny jest za regulację pracy narządów wewnętrznych w tym serca. Bardzo dobrze, że wykluczył Pan badaniami specjalistycznymi przyczyny ze strony serca. Teraz należy zbadać kręgosłup piersiowy. I mam na uwadze przede wszystkim ruchomość kręgosłupa piersiowego. W tym celu sugeruję wizytę w fizjoterapeuty manualnego. Nie mam pojęcia na jaką chorobę Pan cierpi, ale w szybki sposób może się Pan przekonać po wizycie u fizjoterapeuty manualnego czy kręgosłup piersiowy nie jest przyczyną Pana kłopotów. Co do uprawiania sportu to nie widzę przeciwwskazań do biegania czy siłowni. Sporty wytrzymałościowe są zalecane w celu normalizacji nadciśnienia. Jestem zwolennikiem ćwiczeń oporowych np.: na siłowni, ale odpowiednio dobranych do pacjenta. Rekomenduję fizjoterapeutów manualnych wykształconych w koncepcji Kaltenborna i Evjentha, ponieważ są też przeszkoleni w zakresie układania treningu medycznego dla poszczególnych dolegliwości.

   1. Andrzej pisze:

    Witam Panie Aleksandrze
    Dziękuję za odpowiedź. Czy mógł by Pan zasugerować dobrego terapeutę z Wrocławia ?
    Pozdrawiam, Andrzej.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Dzień dobry,

     Proszę o telefon w celu umówienia wizyty. 🙂

 102. Magdalena pisze:

  Witam Panie Aleksandrze
  Czy mógł by Pan zasugerować dobrego terapeutę z okolic Lublina lub Zamościa ?
  Będę bardzo wdzięczna.
  Pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Polecam Pawła Karpińskiego. Znajdzie go Pani w Centrum Medycznym Sanus w Lublinie.

 103. Magdalena pisze:

  Bardzo dziękuję.
  Doceniam Pańską wiedzę i zaangażowanie w to czym się Pan zajmuje.Życze dużo zdrowia Panu oraz czytającym tę stronę
  Pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dziękuję za miłe słowo. Mam nadzieję, że Paweł pomoże w Pani dolegliwości.

 104. Marek pisze:

  Witam,

  Niestety dopadl mnie nagly ból kręgosłupa. Wynik MR poniżej prosze o opinie:

  Zachowana fizjologiczna lordoza. Wysokość trzonów zachowana. Zmiany zwyrodnieniowe typu Modic 2 nasilone w częściach przyblaszkowych trzonów L5-S1. Poza tym szpik kostny bez zmian sygnału.
  Dehydratacja i obniżenie wysokości tylnej części krążka L5-S1 z lewostronną przepukliną z cechami przerwania ciągłości pierścienia włóknistego po lewej stronie, z obszarem zmienionego sygnału o wym. 12x9mm odpowiadającym wytworzonemu sekwestrowi przylegającemu do przepukliny, wpuklającemu się do lewego zachyłka bocznego, uciskającemu worek oponowy, korzeń lewego nerwu S1 i modelującemu zwój lewego nerwu S2. Po stronie prawej przepuklina uciska korzeń prawego nerwu S1.
  Wysokość i uwodnienie pozostałych krążków międzykręgowych zachowane.
  Stożek rdzenia kręgowego i nici ogona końskiego bez zmian sygnału. Rezerwa płynowa kanału kręgowego zachowana.
  Wniosek- dyskopatia L5-S1 z przepukliną i wytworzonym sekwestrem wypełniającym lewy zachyłek boczny, z uciskiem korzeni nerwów S1 i modelowaniem zwoju lewego nerwu S2; nasilone zmiany kostne zwyrodnieniowe typu Modic II na poziomie L5-S1.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,

   W takim wypadku jeśli występuje jedynie ból kręgosłupa, bo o innych objawach Pan nie wspomina, to sugeruję wizytę u dobrego fizjoterapeuty manualnego. Jeśli natomiast doszło do nagłego porażenia i nie może Pan poruszać np. stopą to trzeba udać się do neurochirurga – przynajmniej na konsultację. O sekwestrze znajdzie Pan kilka postów od innych osób, które dzieliły się swoimi doświadczeniami. Myślę, że warto je przeczytać.

 105. Barbara Warzocha pisze:

  Witam,
  Bardzo dobry blog, można wiele się dowiedzieć, zgłębić wiedzę, zwłaszcza jeśli zaczyna się przygodę z kręgosłupem.Wśród neurochirurgów zdania są podzielone, jedni wysyłają do fizjoterapeuty, inni mówią, że przepukliny nie można ruszać bo wręcz grozi to kalectwem.
  Krążą też opinie, że masażu absolutnie nie. Niektórzy mówią: proszę poszukać dobrego fizjoterapeuty, ale jak go znaleźć i mieć pewność, że że to ten dobry? Sama miałam doświadczenie, że po 3 wizycie doznałam potwornego bólu, który trwał przez 2 mies.
  Czy w stanie ostrym rwy kulszowej można iść na terapię manualną lub brać zabiegi z prądami? bo też są zdania podzielone.
  Ekstruzja i sekwestracja to stan z przerwanym pierścieniem i przepuklina nie cofa się, to na ile w tych stanach pomaga terapia manualna?
  Dzięki zamieszczonym przez pana informacjom już wiem jak szukać fizjoterapeuty.
  Czy może pan kogoś polecić w Zamościu albo w Lublinie?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Cieszę się, że znalazła Pani u mnie interesujące informacje. W stanie ostrym należy stosować techniki czy zabiegi mające na celu działanie przeciwbólowe. W terapii manualnej mamy takie techniki czy ćwiczenia dla pacjenta. Podobnie jest z zabiegami z fizykoterapii, niektóre z nich działają wybitnie przeciwbólowo i można korzystać z ich pomocy. To prawda, że na zwyrodnienie dysku o charakterze ekstruzji czy z dodatkowo wydzielonym sekwestrem nie można bezpośrednio wpłynąć działaniami manualnymi. Natomiast możemy wpływać pośrednio na obciążone struktury poprzez pracę na sąsiednich tkankach, dzięki czemu zmniejszy się obciążenie uszkodzonego dysku, co sprawi korzystniejsze warunki do jego gojenia się. Bezpośrednio na sekwestr czy przepuklinę może wpłynąć jedynie neurochirurg i bywa, że jego interwencja jest konieczna.
   Co do fizjoterapeuty manualnego z Lublina to polecam Pawła Karpińskiego – kilka postów wcześniej pisałem, gdzie można go odszukać. Pozdrawiam

 106. Barbara pisze:

  Witam,
  Kogo może pan polecić w Warszawie? dziękuję za pomoc.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   We wcześniejszych postach już odpowiadałem na to pytanie. W Przychodni Lekarzy Wojskowych znajdzie Pani Grzegorza Balika, Rafała Krasickiego i Piotra Łuszcza. Pozdrawiam

   1. Barbara pisze:

    Dziękuję serdecznie. Proszę o odpowiedź, które z zabiegów fizykoterapeutycznych mogą być stosowane w stanie ostrym rwy kulszowej? Czy to prawda, że nie można stosować zabiegów prądami?

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Mogą to być prądy interferencyjne lub tens. Pozdrawiam

 107. Dawid D. pisze:

  Witam

  Pochłonąłem wiedzę na blogu, ale dalej nic nie wiem. Mój przypadek dyskopatii wydaje mi się dziwaczny, dlatego będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.
  Choruję na dyskopatię lędźwiową od sierpnia 2010. Wtedy zostawiłem ją bez leczenia (jedynie dowiedziałem się, że ten “ból pleców”, jak go nazywałem, to może być to). W pierwszych dniach/tygodniach chodziłem przygarbiony, bo wyprostowanie się sprawiało mi trudny do zniesienia ból. Dopiero po “rozchodzeniu” jakoś się dało iść. Na wiosnę 2011 znikło na trzy lata, przez ten czas nie było, o ile pamiętam, prawie żadnych objawów.
  W lecie 2013 roku po zejściu z roweru przeszył mnie nagły znajomy ból. W odróżnieniu od epizodu z 2010 mogłem chodzić wyprostowany, ale bolało mnie dość znacznie. Do kwietnia 2014 miałem bardziej lub mniej nasilony ból (czasami znów chodziłem zgarbiony), tym razem podjałem leczenie zachowawcze i zrobiłem rezonans, który wykazał dwie przepukliny – na poziomie L4/L5 o wymiarach 14x7x15mm, a na poziomie L5-S1 o wymiarach 16x9x16mm. Zgadzało się to z informacjami od rehabilitantów, którzy mówili, że mam ostry stan i powinienem pójść do neurochirurga. Niedługo po rezonansie ból zaczął maleć i wycofał się na okres roku.
  Od września 2015 bóle powróciły, a po nowym roku 2016 stały się najsilniejsze z dotychczasowych. Chodzenie było niemal niemozliwe z powodu przeszywającego i nawet porażającego bólu. W ciągu roku zmniejszyły się, dawało radę chodzić prosto (chociaż czasem ból się wzgamał i musiałem usiąść), ale nie ustały, a gdy po nowym roku 2017 powtórzyła się historia sprzed roku, zrobiłem drugi rezonans i udaqłem się z nim do neurochirurga (pierwszy raz w ogóle). Drugi rezonans pokazał, że przeupklina na poziomie L4-L5 zmniejszyła się do 4,7 mm, a na poziomie L5-S1 zwiększyła się aż do 13 mm. Obie uciskały worek oponowy, a większa – prawy korzeń nerwowy. Neurochirurg stwierdził, że mój kręgosłup jest do operacji, a szpital wyznaczył termin na maj. Operacja nie doszła do skutku z innych względów zdrowotnych, ale już w maju ból był znacznie mniejszy, a od okolic czwerwca ku mojemu zdumieniu zanikł całkowicie. Obecnie jestem po kolejnym rezonansie, który jest bardzo podobny do pierwszego z 2014 roku (z tym że przepuklina na poziomie L4-L5 ma 5mm, a na poziomie L5-S1 – 9mm, z uciskiem na worek oopnowy i prawy korzeń nerwowy). Przez to jestem zupełnie skołowany. Nie wiem, czy takie pojawiające się i ustępujące falowo objawy to anomalia. Także nawet gdy miałem największą przepuklinę, nigdy nie miałem np. niedowładu czy zaburzeń czynności zwieraczy, a miałem mrowienia powierzchni skóry i drgania mieśnia łydki, które nasilały się po wysiłku. Obecnie nie wiem, czy decydować się na operację, mimo że przepuklina jest bardzo duża. Nie mam jednak od maja/czerwca dolegliwości bólowych, tylko czasem ukłucia i uczucie niewygody w odcinku lędźwiowym. Od połowy grudnia zdarza się to częściej, być może w związku z tym że w zimie mniej się ruszam. Od kilku dni przeszukuję internet pod kątem wiedzy, ale trudno znaleźć jakieś odniesienia do siebie w kontekście wielu przypadków osób skarżących się na ból, wielu metod i ogólnego ryzyka operacji w przypadku dyskopatii. Jedyne, co jest wspólne w materiałach, które czytam, to to że osoby z takimi zmianami raczej się na operację decydują. Wydaje mi się, że prędzej czy później operacja mnie czeka, bo leczenie zachowawcze już raczej nie przyniesie skutku, ale może chociaż utrzyma się stan bez bólu.
  Pozdrawiam, Dawid

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dziękuję za szczegółowy opis Pana historii, która jest typowa dla dyskopatii. Bardzo często jest tak, że po pierwszym epizodzie bólowym jest długa przerwa, po której następuje kolejny atak bólu. Następnie po wyciszeniu jest znowu przerwa od objawów, ale krótsza od pierwszej i znowu pojawia się ból pleców. Na leczenie operacyjne należy się zdecydować kiedy są do niego odpowiednie wskazania, a na dzień dzisiejszy ich nie ma. Zastanawia mnie co Pan rozumie przez stwierdzenie, że leczenie zachowawcze nie przyniesie skutku? Oczywiście nie ma gwarancji, choć zdarzają się takie przypadki, że wypukliny się zmniejszają. Istotne i najważniejsze jest to, że wypuklina czy przepuklina nie musi wcale boleć czego sam Pan doświadczył w okresach między stanami bólowymi. W celu zabezpieczenia i profilaktyki kręgosłupa lędźwiowego sugeruję współpracę z fizjoterapeutą manualnym, który ułoży dla Pana zestaw ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących kręgosłup lędźwiowy. Niezbędna jest też korekcja neutralnej krzywizny kręgosłupa lędźwiowego w czynnościach dnia codziennego i w pracy.

   1. Dawid D. pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Przez stwierdzenie, że leczenie zachowawcze nie przyniesie skutku rozumiem to, że przy tak dużej dyskopatii będzie “tak samo albo gorzej”. Mimo, że nie będę czuł bólu, najpewniej prędzej czy później się ona zwiększy i ból wróci, a odwlekając operację mogę nieodwracalnie uszkodzić nerw.

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Jeśli nie ma objawów neurologicznych w rodzaju mrowienia, igiełek, promieniowania, palenia, postępującego porażenia itp. to znaczy, że wspomniany przez Pana nerw nie jest drażniony czyli nie ulega uszkodzeniu. Do wykonania operacji konieczne są wskazania. Operacja w celu profilaktycznym nie jest właściwym rozwiązaniem.

   2. Beata pisze:

    Witam Panie Aleksandrze! Nazywam się Beata i jestem z Poznania.
    Dzisiaj odebrałam wynik badania rezonansu magnetycznego i jestem trochę podłamana tym co przeczytałam.
    Od przeszło roku mam problemy z bólami kręgosłupa, (praca stojąca na produkcji w introligatorni), rok temu wynik rezonansu magn.wykazał “na poziomie C5/C6 centralno-lewostronne podwięzadłowe wypadnięcie jądra miażdżystego do światła kanału kręg. na głębokość 2mm w lini środkowej i do 2,5-3mm po stronie lewej z uciśnięciem głównie od strony lewej przedniej ściany worka oponowego”, od tej pory co chwila wizyta u lekarzy ortopedów, rehabilitantów – powrót do pracy po dastaniu zdolności i ponowne zwolnienie – ostani miesiąc na rehabilitacji ze skierowania przez ZUS, na własną rękę wykonałam sobie ponowny rezonans magn. i teraz odebrałam wynik “na poziomie C5/C6 widoczna jest tylno pośrodkowo boczna przepuklina (ekstruzja) krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy, korzenie nn rdzeniowych po stronie lewej. Cechy stenozy wewnątrzkanałowej z wymiarem A-P kanału kręgowego do 10-11mm”
    Moje pytanie a raczej obawy brzmią “czy to jeszcze idzie naprawić fizjoterapią czy będzie konieczna operacja? rozumiem że ekstruzja to ostatni etap dyskopatii tak? czy źle to pojmuję? Z góry dziękuję za odpowiedź i podpowiedź. Beata

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Dzień dobry,

     Ekstruzja to poważne uszkodzenie krążka międzykręgowego. Trudno odnieść się do przedstawionych wyników dwóch badań ponieważ, nie zawierają one tych samych informacji. W pierwszym badaniu mowa jest o wypadnięciu dysku i podane są liczby. Nie wiadomo co autor opisu miał na myśli pisząc wypadnięcie – protruzję czy ekstruzję? W drugim badaniu jest mowa o ekstruzji, ale nie ma informacji na jaką głębokość. Te informacje są niezbędne. Myślę, że radiolog powinien jednoznacznie stwierdzić czy wynik drugiego badania jest gorszy od pierwszego, czyli świadczy o postępującym uszkodzeniu dysku, czy nie. Mam nadzieję, że fizjoterapeuci nauczyli Panią w jakiej pozycji należy trzymać głowę w pracy. Jest to warunek niezbędny i konieczny, bez którego nie ma co myśleć o długotrwałej poprawie.

 108. Gth pisze:

  Witam , czy wypuklina może się wchlonac ? 6mm l5 s1

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Oczywiście, że może, ale wcale nie musi.

 109. Kobieta1710 pisze:

  Od kilku lat zmagam się bólem kręgosłupa .Mam straszne bóle głowy,prawej ręki i barku ,okropny ból międzyłopatkami aż czasem trudno odychać a ostatnio boli noga i dretwienie prawego pośladka .tak wiec zrobiłam rm .lekarz rodzinny przepisywał tabletki przeciw bólowe które nić nie pomagają .Badanie mr lregosłupa szyjnego wykazuje spłycenie lordozy szyjnej widoczne są umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe w postaci brzeżnych powyciągań krawędzi trzonów szyjnych w odcinkachod C4 do C7. Na poziomach c4/c5,c5/c6,c6/c7 widoczne sa małe wypukliny międzykręgowych modelujące worek oponowych po zatym obraz kręgosłupa ,kanalii rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy .piersiowego wykazuje umiarkowane pogłębienie kyfozy piersiowej.Obecne sa dyskretne zmiany zwyrodnieniowe w postaci brzeżnych powyciągań przednio-bocznych krawędzi trzonów piersiowych. Na poziomie th7/th8 obecna jest duża przepuklina krążka międzykręgowego uciskającego na worek oponowy przednią powierzchnie rdzenia kręgowego i korzenie nerwowe z przewagą po stronie lewej. Na poziomie th7/th8 w sąsiedztwie blaszek granicznych widoczne sa strefy podwyższonego sygnału w obrazach T2 i T1 zależnych o charakterze zmian degeneracjnych Modic2. Na poziomie th8/th9 obecna duża pośrodkowo-lewoboczna przepuklina która uciska na worek oponowy i korzenie nerwowe z przewagą po stronie lewej,przednio-lewobocznąpowierzchnie rdzenia kręgowego wypełnia lewy zachyłek bocznych kanału kręgowego oraz dyskrętnie zwęża lewy otwór międzykręgowy .Krążki międzykręgowe na tych poziomach wykazują degeneracyjne obniżenie sygnału i niewielkie obniżenie wysokości.Na poziomach od th9/th11 obecne sa małe wypukliny modelujące worek oponowy.badanie lędźwiowego wykazuje na poziomie L5/S1 małej wypukliny krążka modelujący worek oponowy.W zakresie trzonu kręgowego L1 w części lewobocznej widoczne jest duże ognisko o śr 25 mm niejednorodnie podwyższonego sygnału w obrazach T2 i T1 zależnych o charakterze naczyniaki.Niewielka torbiel Tarlova na poziomie S2 o śr 6 mm.prosze o odpowiedz bo lekarza mam dopiero za rok

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam Panią,

   Nie ma na co dłużej czekać. Proszę udać się do fizjoterapeuty manualnego. Myślę, że będzie w stanie zdecydowanie ulżyć w Pani cierpieniu.

 110. Nula pisze:

  Proszę o interpretację mojego rezonansu Na poziomie l5-S1 utrwalone degeneracja krążka z obniżeniem jego wysokości, nierównościa blaszek granicznych i odczynowa przebudowa o typie tłuszczowym i sklerotycznym. Na operowanym poziomie utrwalone niewielka tylna protruzja dokanalowo na głębokość 4 mm modelujaca minimalnie przedni dodatkowo obrys worka oponowego dodatkowo komponent na waskopodstawnej lewo bocznej protruzji krążka na maksymalna glebokosc ok 4mm
  w obręb lewego zachylka bocznego. W rzucie lewego zachylka bocznego zmiany wlokniste o typie bliznowatym pozabiegowym kontaktujące z punktem odejścia pochewki S1 po stronie lewej. Obwodów wyostrzenia tylno-bocznych bocznych krawędzi trzon ów przeważają otwory międzykregowe o dość symetrycznym wzorze. Niewielka przewaga nasilenia zmian lewob oczenie. Na poziomie l4-l5 widoczna tylna protruzja krążka, dokanalowo na głębokość 3mm modelujaca worek oponowego. W obrębie trzonu l1 bogato tłuszczowym naczyniak 15mm

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Witam,
   Nie można interpretować wyniku rezonansu bez dodatkowych informacji klinicznych. Przypuszczam, że przytoczone wyżej badanie mri jest skutkiem nawrotu lub zbliżonych dolegliwości do tych sprzed operacji. W opisie jest mowa z zniszczonym dysku na poziomie, który był wcześniej operowany. Niestety tak bywa. Leczenie operacyjne nie daje gwarancji na brak powikłań. Może czas najwyższy na serio rozpocząć rehabilitację z fizjoterapeutą manualnym?

 111. Nula pisze:

  Dziękuję Panu bardzo. Pozdrawiam serdecznie.

 112. Piotr pisze:

  Witam prosze o interpretacje opisu mr bo pani neurolog strasznie mnie postraszyla
  Na poziomach c5c6 oraz c6c7 obnizenie wysokosci przestrzenimk spowodowane dehydracjakrazkow
  Na poziomie c5 c6 wypuklina krazka z prawoboczna pjm wlk 4x6x8 modelujaca rdzen kregowy obustronnie zwezajaca otwory mk z cechami niewielkiego modelowania nn rdzeniowych c6
  Na poziomie c6c7 osteofity na krawedziach trzonow kregow oraz wypuklina krazka mk c centralno bocznym pjm modelujaca rdzen kregowy rezerwa plynow przedrdzeniowych jest zredukowana i obustronnie zwezajace otwory mk z cechami ucisku nn rdzeniowy cy7 w otworach mk. Czy konieczna jest operacja dodam ze wczesniej sie nierahabilitowalwm

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,

   Nie można jedynie na podstawie badania rezonansu podejmować decyzji o leczeniu operacyjnym. Proszę rozpocząć rehabilitację pod okiem fizjoterapeuty manualnego chyba, że występuje u Pana ból nie do wytrzymania, doszło do porażenia mięśni.

   1. Tatiana pisze:

    Witam.
    Cieszę się, że Was znalazłam.Może uzyskam informację, jak leczyć poniższe dolegliwości .
    Cytuję Rtg kręgosłupa:
    „Nieznaczne osteofityczne zaostrzenie krawędzi kilku trzonów kręgosłupa lędźwiowego.
    Niewielkie wyboczenie osi kręgosłupa lędźwiowego.
    Zaznaczona redukcja wysokości krążka międzykręgowego L4/L5.”
    Może mi pomóc rehabilitacja np. ultradźwięki, czy laser ?
    Pozdrawiam. Tatiana

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Witam,

     Na początku drobne wyjaśnienie. Bloga i gabinet prowadzę sam :). Zmian zwyrodnieniowych, które Pani przytacza nie leczy się terapią manualną. Owszem neurochirurg się tym zajmuje, pod warunkiem, że jest wskazanie do jego interwencji. Zabiegi fizykalne typu laser, ud czy terapia manualna są pomocne w przypadku leczenia np: bólu. Jeśli więc boli Panią kręgosłup lędźwiowy, jest uczucie sztywności czy dyskomfortu to polecam zabiegi terapii manualnej.

 113. Daniel pisze:

  Witam mam pytanie: Ból mam już od 2 miesięcy, żadne leki nie pomagają. Wynik z MR Duża przyśrodkowo-prawoboczna ekstruzja krążka m/k L5/S1 oraz przyśrodkowoprawoboczna
  protruzja krążka m/k L4/L5 – wskazana konsultacja neurochirurgiczna.

  Czy można rehabilitować?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Myślę, że warto udać się do dobrego fizjoterapeuty na badanie w celu stwierdzenia czy nie ma przeciwwskazań do rehabilitacji. Dopiero po takiej wizycie można jednoznacznie stwierdzić czy rehabilitować się czy nie. Sugeruję, podobnie jak w opisie mri, konsultację z fizjoterapeutą manualnym.

 114. Daniel pisze:

  Moj wynik z MR:

  Degeneracyjny kręgozmyk tylny widoczny jest na poziomie: L4/L5 (do 0,5 cm) oraz L5/S1
  (do 0,6 cm).
  Na poziomie L3/L4 widoczne jest uwypuklenie zarysów krążka międzykręgowego – tzw.
  bulging disc, z niewielką lateralizacją na stronę prawą, powodujące ucisk na worek
  oponowy i przewężenie prawego otworu międzykręgowego.
  Na poziomie L4/L5 widoczna jest pośrodkowa/przyśrodkowo-prawoboczna protruzja
  krążka międzykręgowego, z uciskiem na worek oponowy i na korzeń brzuszny prawego
  nerwu L5. Przepuklina przylega do korzenia nerwu L5 po stornie prawej. Uwypuklony
  krążek międzykręgowy L4/L5 powoduje przewężenie obu otworów międzykręgowych na
  tym poziomie. Zwężenie wymiaru strzałkowego kanału kręgowego na poziomie L4/5 do 0,9
  cm (pośrodkowo), co wskazuje na umiarkowana stenozę.
  Na poziomie L5/S1 widoczna jest pośrodkowa/przyśrodkowo-prawoboczna ekstruzja
  krążka międzykręgowego, powodująca ucisk na worek oponowy i na korzeń brzuszny
  nerwu S1 po stronie prawej. Dokanałowy fragment przepukliny ma wymiar 1,6 x 0,8 cm
  (osiowo) x 1,6 cm i sięga połowy wysokości tylnej krawędzi segmentu S1. Zwężenie
  wymiaru strzałkowego kanału kręgowego na poziomie L5/S1 do 1 cm – stenoza względna.
  Przepuklina wypełnia zachyłek boczny kanału kręgowego na poziomie L5/S1 po stronie
  prawej. Zwężone są oba otwory m/k L5/S1.
  Degeneracyjna dehydratacja krążka międzykręgowego L4/L5 i L5/S1.
  Stożek końcowy rdzenia kręgowego jest położony na poziome L1 – w normie, zmian
  ogniskowych nie wykazuje.
  Wnioski: Duża przyśrodkowo-prawoboczna ekstruzja krążka m/k L5/S1 oraz przyśrodkowoprawoboczna
  protruzja krążka m/k L4/L5 – wskazana konsultacja neurochirurgiczna.

 115. Ania pisze:

  Witam serdecznie. Bardzo ciekawy i dokładny i wnikliwy opis “dyskopati”. Bardzo żałuję że nie zgłębiałam tematu wczesniej. Dzisiaj mam nadzieję ogromną , że nie jest za późno. Niestety idąc nawet do neurologa nie dostalam tak wnikliwych i potrzebnych informacji jakie powinnam. Sama też nie zadbalam o zagłębienie tematu. Dziś jest już chyba źle, niemniej jednak proszę o i interpretację moich wyników i objawów:
  Pierwsze bóle już po porodzie gdzie w ciąży przytylam 30 kg. Bylo to 8 lat temu a dzis….
  Objawy:
  nasilajacy się ból nogi na całej długości od 5 miesiecy, ból jednak był do wytrzymania…. i o dziwo pomagał termifor- czy to dobra metoda?
  Miesiąc temu bardzo silny ból kręgosłupa leki itp. Po tyg. czasu ból zszedł do nogi…. chodzenie krótkich odcinków czy stanie było bardzo bolesne. Ból ten utrzymuje sie do dzis – Trwa to ponad miesiąc. W tym tyg. wrocilam do pracy – jestem nauczycielką. O dziwo daję rade ale z bólami. Kupilam siebie gorset – pomaga, ból z nogi przechodzi na plecy.
  Moje wyniki MRI
  – zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych L4-L5-S1 wyrażone obniżeniem sygnału [o róznej
  intensywnosci] w obrazach T2-zależnych (dehydracja)
  – L4-L5: ekstruzja z sekwetracją – sekwestr śr. ~7mm penetruje do tylno P-bocznej przestrzeni m-kręgowej
  – powoduje zwężenie P-boczne kanału kręgowego i stenozę zachyłka bocznego P z cechami ucisku
  korzenia nerwowego w jego obrębie
  – przepuklina/protruzja szerokopodstawna tylna pierścienia włóknistego krążka L5/S1 – powodują
  modelację worka oponowego i obustronne zwężenie zachyłków bocznych z cechami modelacji korzeni
  nerwowych w ich obrębie
  – uogólnione zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów i w stawach międzykręgowych z
  przebudową modic2 trzonów L4/5
  poza tym
  Trzony o prawidłowym sygnale i prawidłowej wysokości.
  Stożek rdzenia bez zmian ogniskowych.
  Wn: Istotna klinicznie przepuklina L4/5.

  Jestem umówiona juz do dobrego fizjoterapety mgr Balika w Warszawie ale niestety dopiero za miesiąc. Boję sie iść do kogokolwiek nie z polecenia. Dzisiaj udalo mi sie dostać do mgr Jabłońskiego na przyszly tydz. wiec chyba wytrzymam ale mimo wszystko uśmiecham się o informacje. Czy jest konieczna operacja?
  Przy okazji przed świętami życzę spokojnych radosnych Świąt.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Co do termoforu, to można go stosować jeśli pomaga. Trafiła Pani do bardzo dobrego fizjoterapeuty. Myślę, że Grzegorz po pełnym badaniu jednoznacznie wypowie się odnośnie Pani dolegliwości i możliwości leczenia. Pozdrawiam świątecznie z życzeniami nieoperacyjnego powrotu do normalnej aktywności bez bólu.

 116. Bartłomiej pisze:

  Witam,
  Moj wynik rezonansu:
  krążek miedzykregowy L2-L3 odwodniony (znacząco) i obniżony (z przodu znacznie, z tyłu umiarkowanie)
  krażek L3-L4 nieco odwodniony

  Na poziomie L4-L5 materiał krążka miedzykregowego uwypukla sie ku tyłowi, w zachyłkach bocznych nieco modeluje korzenie L5, a dolne częsci otworów międzykręgowych znacznie zwęża.
  Na poziomie L5-S1 materiał krążka asymetrycznie uwypukla się ku tyłkowi, po lewej stronie umiarkowanie zwęża dolną część otwory międzykręgowego.
  WIek 32lata
  Pani Neurolog po przeczytaniu rezonansu się przeraziła, ale po zrobieniu mi kilku testów stwierdziła, że jeszcze tragedii nie ma.
  Chodzę na rehabilitację, terapia Manualna,Kriokomora, prądy Tensa.
  Rehabilitanci nauczyli mnie prawidłowo, schylac,wstawać, siedzieć.

  Oto moje pytanie:
  Męczy mnie od 2 lat promieniowanie do prawej nogi, od pośladka do łydki. Ból jest czasami tak silny, że cięzko mi się w łozku z boku na bok przekrecic. A dłuższe chodzenie powoduje ze zaczynam kulec.
  Wystarczy ze wezme aspirynę lub polopirynę i bol znika. Ale jak zaczynam robić ćwiczenia na piłce jakie pokazał mi rehabilitant to ból znowu wraca. i tak w kółko co wyleczę promieniujący ból to wraca wraz z ćwiczeniami.
  A ćwiczenia podobno na piłce są najbezpieczniejsze.

  1)Czy skoro w moim rezonansie jest napisane ze dysk” po lewej stronie umiarkowanie zwęża dolną część otwory międzykręgowego” to powinno mi promieniowac do prawej czy lewej nogi? Bo mi promieniuje zawsze do prawej

  2)Czy siedzenie w pracy na piłce jest dla mnie dobre? bo jest to siedzenie bez podparcia pleców i nie wiem czy nie przeciążam kręgosłupa. Czy moze poduszka sensoryczna z kolcami będzie lepsza?

  3)Czy jak mam bół promieniujący to wykonywać ćwiczenia? czy tylko kiedy mnie nic nie boli?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   To bardzo dobra informacja, że po aspirynie stan Pana się poprawia. Zastanawia mnie dlaczego z uporem wraca pan do ćwiczeń na piłce skoro wywołują one objawy. Nie jest prawdą, że ćwiczenia na piłce są najbardziej bezpieczne. Dużo bardziej bezpieczne są ćwiczenia w pozycji leżenia na plecach. Może warto zmienić fizjoterapeutę na takiego, który jest terapeutą manualnym z ukończonym kursem reha. W opisie badanie nieco wcześniej jest też napisane, że dysk na poziomie L4/L5 modeluje korzenie L5 (oba) i zwęża oba otwory międzykręgowe. Moim zdaniem bardziej ten segment jest odpowiedzialny za objawy, oczywiście pewności nie mam. Co do siedzenia na piłce, krześle czy poduszce sensorycznej to korzystałbym z nich zamiennie. Nawet kiedy boli można ćwiczyć do tzw. pierwszego bólu pod warunkiem, że ćwiczenie nie nasila objawów.

 117. Andrzej pisze:

  Witam. Bardzo proszę o interpretację wyniku RM:
  Na poziomie L5-S1 centalno-lewoboczna przepuklina krążka m-k dokanałowo na 6mm ze spłyceniem lewego zachyłka korzeniowego z modelowaniem lewego korzenia L5, materiał przepukliny lewostronnie przechodzi do góry na 8mm, z możliwością wytworzenia niewielkiego sekwestru, z impresją lewego nerwu korzeniowego L5. Wymiar kanału na tej wysokości 17mm.
  Kilkunastogodzinne unieruchomienie na łóżku- silny ból, potem pobyt na SOR (już bez wiekszych dolegliwości bólowych). Rezonans zrobiony kilka dni po ataku bólu.
  Objawy- osłabione czucie w lewej stopie (na górze – od kostki do dużego palca). Neurochirurg nie naciskał na operację ani jej nie odradzał (wskazania są ale nie ma konieczności). Leki przeciwzapalne kończę brać i tak naprawdę nie wiem co dalej. Ból znośny tylko nad ranem ciągnie do nogi no i to ograniczone czucie w stopie.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Myślę, że powinien Pan rozpocząć leczenie zachowawcze z fizjoterapeutą manualnym i obserwować zachowanie objawów. Bezwzględnie musi Pan zadbać o higienę kręgosłupa w pracy i czynnościach dnia codziennego.

 118. Hanna pisze:

  Witam Pana serdecznie!
  Bardzo proszę o interpretację badania TK. Jestem przed wizytą u lekarza i rezonansem, ale bardzo się niepokoję tym, co przeczytałam:
  L4 L5, lewostronna przepuklina krążka m/k (sekwestr) penetrująca do kanału, uciska worek oponowy i korzeń nerwu po stronie prawej.
  L5 S1 tylna protuzja krążka m/k z odcinkową impresją worka ogonowego.
  Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dokładny wynik ale proszę o Pana zdanie. Fizjoterapeuta zalecił ćwiczenia ale boję się je wykonywać. Czy Pana zdaniem operacja jest konieczna? Ból minął ,jeszcze trochę opada stopa ale jest o wiele lepiej, niż miesiąc temu Pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   W sytuacji gdy ból się zmniejsza rozpocząłbym na Pani miejscu ćwiczenia, które zaproponował fizjoterapeuta. Zacząłbym dbać o kręgosłup i obserwować czy z czasem objawy jeszcze bardziej się wycofują. Proszę mieć na uwadze, że sekwestr ma szansę się wchłonąć! Pozdrawiam

   1. hanna pisze:

    Bardzo dziekuje, pozdrawiam

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Proszę bardzo

 119. Tomasz pisze:

  Witam,
  właśnie odebrałem wyniki rezonansu magnetycznego: “zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1.
  Na poziomie tym widoczna jest centralno-prawoboczna wypuklina krążka międzykręgowego na ok. 7 mm do kanału kręgowego i zachyłka bocznego z uciskiem korzenia rdzeniowego po tej stronie. W trzonach kręgów Th10-L2 widoczne są guzki Schmorta.” Czuję osłabienie siły w nodze, drętwienie, ból podudzia i drętwienie w palcach. Co robić? Z wynikami nie byłem jeszcze u żadnego lekarza. Prawdopodobnie zaproponują operację. Proszę o radę.
  Czy możliwe jest, że wystarczy sama rehabilitacja?
  Pozdrawiam,

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   W takim przypadku należy rozpocząć leczenie zachowawcze. W tym celu należy udać się do fizjoterapeuty manualnego. W zależności od wyników rehabilitacji podejmie Pan decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym. Jest taka szansa, że sama rehabilitacja będzie skuteczna. Aby się o tym przekonać, trzeba spróbować :).

 120. Roksana pisze:

  Witam…
  Na poziomie L5/S1 wytworzyla sie posrodkowo-prawoboczna przepuklina jadra miazdzystego krazka miedzykregowego o grubosci ok.4mm. Z badana struktura sasiaduje przeciazeniowo wyostrzona tylno-dolna krawedz trzonu kregu L5.Widoczny jest ucisk na worek oponowy i pochewkę prawego korzenia rdzeniowego S1. Centralana dokanałowa protruzja jadra miazdzystego krazka L4/L5 zmodelowaniem przedniej powierzchni worka oponowego.Oba badane krazki miedzykregowe sa hipointensywne w T2 w wyniku zmian dehydratacyjnych.Niewielka strefa obrzeku szpiku kostnego przednio-dolnej czesci trzonu kreg L5….
  Moje pytanie brzmi czy jest obowiazkowa operacja ? Czy skorzystać z wizyty u Fizjoterapeuty?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Decyzję o operacji podejmuje się w oparciu wszystkie możliwe informacje dotyczące chorego. Nie można zalecać operacji bazując jedynie na wyniku rezonansu. Niezbędne jest zebranie dokładnego wywiadu oraz zbadanie pacjenta. Oczywiście zalecam konsultację u fizjoterapeuty manualnego oraz jego usługi jeśli jest taka potrzeba.

 121. Bartłomiej pisze:

  Jaka pozycję do spania poleca Pan dla osob z dyskopatią L4-L5, L5-S1. W internecie znajduje duzo różnych informacji.
  Np. spac na plecach na dość twardym materacu, inna strona radzi materac średnio twardy itp.
  Co to pozycji to najwiecej opinii jest zeby spac na plecach, ale spotkalem sie tez z wypowiedziami fizjoterapeutów zeby spac na brzuchu ze niby wtedy dyski wrócą na swoje miejsca. Inny portal poleca w przypadku bólu promieniujacego np. do prawej nogi, proponują zeby spac na boku na lewej nodze tak zeby nie uciskac prawej bolącej.

  PS. czy bezpiecznie jest codzienne spanie na plecach z wałkiem pod kolanami??

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ pacjent może mieć bardzo różne objawy. To co jednej osobie pomaga, drugiej może szkodzić. Należy wybrać pozycję wygodną. Ciało będzie podpowiadało w jakiej pozycji czuje się dobrze, a jaka pozycja jest zła. Być może odpowiednia będzie pozycja leżenia na plecach w wałkiem pod kręgosłupem lędźwiowym?

 122. Iwona pisze:

  Wynik mojego rezonansu:
  dane kliniczne – rwa kulszowa ubytkowa prawostronna. Dyskopatia L5-S1
  Lordoza lędźwiowa zniesiona, z tendencją do niewielkiego kyfotycznego ustawienia. Trzony w odcinku lędźwiowym kręgosłupa o zachowanej wysokości o prawidłowym sygnale.
  Krążek międzykręgowy L5-S1 obniżony i odwodniony jako wyraz zmian degeneracyjnych.
  Na poziomie L5-S1 centralno-prawoboczna protruzja krążka międzykręgowego na 5 mm dokanałowo z którą prawostronnie łączy się struktura tkankowa o wymiarach poprzecznych 9 x 10 mm, wymiar góra-dół 10mm. Po podaniu kontrastu widoczne niewielkie obwodowe wzmocnienie wokół zmiany – całość obrazu ja sekwestr, wypełniający prawy zachyłek korzeniowy. Korzeń S1 po stronie prawej uciśnięty i modelowany ku tyłowi.

  Co dalej? Najgorsze że uznany profesor neurochirurg zaleca zabieg, inni specjaliści (neurochirurg, ortopeda) nie widzą takiej konieczności… To robić czy nie?
  I bardzo ogólne informacje: ćwiczyć, żeby wzmocnić kręgosłup. Tylko nikt nie mówi jakie ćwiczenia dokładnie robić. Do kogo należy się zwrócić żeby zalecił konkretny zestaw ćwiczeń?
  Czego nie mogę robić na co dzień oprócz unikania podnoszenia ciężarów? Jakich czynności unikać?
  Masa pytań… czy jesteście Państwo w stanie udzielić odpowiedzi?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Proszę wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty manualnego. U niego znajdzie Pani odpowiedź na wszystkie pytania. Przede wszystkim Panią zbada i na podstawie informacji zebranych z wywiadu i badania zaproponuje adekwatne ćwiczenia.

 123. Marek pisze:

  Witam

  Krążek L5/S1 nieznaczne obniżenie wysokości, z dehydratacją, pęknięciem pierścienia włóknistego i centralno-lewoboczną ekstruzją tylną, wypuklającą się w obręb kanału kręgowego, na 6mm.

  Czy z opisu tego należy rozumieć że doszło do całkowitego rozerwania pierścienia? Ekstruzja wypukla się – czy chodzi o to ze pierścień wewnetrznie pękł, jednak zewnetrznie mamy doczynienie z wypukliną?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Z opisu wynika, że doszło do całkowitego rozerwania pierścienia włóknistego (ekstruzja) i przemieszczenia treści dysku w kierunku kanału. Pozdrawiam

 124. Bartek pisze:

  Witam Panie Aleksandrze!
  Czy może Pan polecić dobrego fizjoterapeutę manualnego z Elbląga?
  Dziękuję i pozdrawiam ☺

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Nie znam nikogo z Elbląga natomiast polecam Rafała Studnickiego z Malborka. Oto link do niego studnickifizjoterapia.pl/kontakt. Proszę bardzo.

 125. Justyna pisze:

  Witam.
  W badaniu TK odcinka LS kręgosłupa uwidoczniono:
  -na wysokości L2-3 drobną lewostronną wypuklinę dyskową nieznacznie zwężającą lewy otwór m/kręgowy
  -na wysokości L3-4 okrężną przepuklinę dyskową modelującą worek oponowy i zmniejszającą rezerwy płynowe oraz obustronnie zwężające otwory m/kręgowe
  -na wysokości L4-5 niewielką tylną, bardziej prawoboczną przepuklinę dyskową modelującą worek oponowy, ze zmniejszeniem rezerw płynowych i zwężaniem obustronnie otworów m/kręgowych
  -na poziomie L5-S1 tylną, bardziej prawoboczną przepuklinę dyskową z niewielkim wpływem na rezerwy płynowe kanału kręgowego.
  Mam 36 lat. Czasami odczuwam ból dolnej części pleców najczęściej rano po nocy ale nie jest on silny, jak wstanę i się trochę rozruszam to ustępuje. Odczuwam drętwienie (mrowienie) po lewej stronie pod łopatką , trwa ono około minuty i występuje kilka razy dziennie. Od Neurologa dostałam skierowanie do Neurochirurga pod kątem operacji. Od 2 tygodni codziennie wykonuję zestaw ćwiczeń wzmacniających plecy i uważam , że jest lepiej niż było.
  Czy mój wynik TK jest aż tak zły , że konieczna jest operacja ? Czy pod wpływem ćwiczeń mogę się wyleczyć ? Nie wiem co robić , nie chcę iść na operację.
  Pozdrawiam Serdecznie Justyna 😉

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Skierowanie na konsultację do neurochirurga nie jest jednoznaczne z operacją. Przy takich objawach jak Pani opisuje nie ma wskazań do leczenia operacyjnego. Zarówno ćwiczenia jak i rehabilitacja mogą poprawić funkcję kręgosłupa oraz wpłynąć na redukcję bólu. Niestety dyski są już zniszczone i nie zregenerują się do pierwotnej postaci.

 126. Katarzyna pisze:

  Dzień Dobry
  W lutym po schyleniu doznałam silnego bólu w dole kręgosłupa. W nocy bardzo mocno spięły mi się mięśnie i taki ból że mąż wzywał karetkę. Pierwsze dwa miesiące ból był w odcinku lędźwiowym i ciężko było wstać i chodzić. po dwóch miesiącach po rehabilitacji w Krojantach zaczęło się mrowienie między pośladkami, które schodziło do biodra i niżej aż do stopy. Teraz od około dwóch miesięcy podczas siedzenia odczuwam silny ból lewego pośladka aż do stopy. Ból ustępuje po nocy i nasila się podczas siedzenia. Chodzę do fizjoterapeuty od około 1,5 miesiąca i codziennie ćwiczę ale póki co nie widzę większych efektów. W opisie rezonansu wpisano:
  podchrzęstna przebudowa trzonów L4L5. Na poziomieL4 L5 obniżenie i dehydratacja krążka. Centralno-lewoboczna przepuklina krążka m-k modeluje worek oponowy i uciska korzeń nerwowy, zwęża zachyłki kanału kręgowego i otwór mk, dzie pozostaje w konflikcie z korzeniem nerwowym. Uszkodzenie pierścienia włóknistego.
  Na poziomie L5 S1 obniżenie wysokości mk. Centralna przepuklina krążka mk modeluje worek oponowy. Stożek rdzenia bez zmian.
  Neurochirurg zaleca rehabilitację, terapeuta twierdzi że proces będzie długi ale może mnie wyprowadzić. Czy jednak po tak długim czasie warto rozważyć zabieg przy braku ubytków neurologicznych ale trwającym bólu wywołanym siedzeniem? Czy po 1,5 miesiąca terapii dwa razy w tygodniu nie powinno być chcociaż lekkiej poprawy?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Proszę słuchać neurochirurga. Aby tkanki prawidłowo się regenerowały nie mogą być za bardzo obciążane. W Pani przypadku wiadomo, że siedzenie pogarsza objawy dlatego należy wstawać zanim pojawią się objawy. Wydłużanie czasu siedzenia bezbolesnego będzie świadczyło o poprawie stanu uszkodzonych tkanek. Operacja nie da gwarancji długiego siedzenia w komforcie.

   1. Katarzyna pisze:

    Jestem z Drawska Pomorskiego zachodniopomorskie. czy może Pan polecić dobrego terapeutę manualnego.
    Pozdrawiam

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Bardzo mi przykro ale nie mogę nikogo polecić z tego regionu. Proszę zerknąć w link do wyszukiwarki fizjoterapeutów manualnych wykształconych w metodzie Kaltenborna i Evjentha. Oto link https://www.terapiamanualna.net.pl/index.php?id=7&zawartosc=tekst. Polecam w Szczecinie Marcina Kamolę.

   2. Katarzyna pisze:

    Witam
    mam zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym. teraz przy silnym bólu lędźwi i powiązanym z tym bólem nogi lewej czuję dziwne napięcie i ból obręczy barkowej i szyi oraz dziwne uczucie w rękach jakby lekkie chłodzenie nadgarstków cze delikatne mrowienie. Czy przybieranie pozycji obronnej poprzez usztywnianie może powodować takie objawy.
    Pozdrawiam

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Witam,
     Odruchowe, ochronne napięcie mięśni powoduje ich przeciążenie, co może objawiać się bólem – u Pani mięśni obręczy barkowej. Nie wykluczone też, że doszły u Pani objawy pochodzące z kręgosłupa szyjnego.

 127. Magda pisze:

  Wita, proszę o radę , po badaniu MR w opisie jest podane ; Na poziomie L4/L5 i L5/S1 niewielkie centralno-obuboczne uwypuklenie materiału tarczy m-kręgowej, z niewielką impresją na worek oponowy, bez jednoznacznej impresji na korzenie, bez stenozy kanału. Mam częste bule jak się schylam to jest problem żebym się mogła wyprostować .
  Mogę prosić o opinię i rade co w takim przypadku mogę zrobić, bo nie za bardzo wiem co się zemną dzieje.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Rozpoczął się u Pani proces uszkodzenia krążków międzykręgowych. Będzie się on nasilał jeśli nie zadba Pani o kręgosłup. Zacznie pojawiać się ból w pośladku, potem promieniujący do uda, łydki i stopy. W tym wypadku należy unikać schylania/zginania kręgosłupa lędźwiowego. To jest moment, w którym przy pomocy fizjoterapeuty manualnego można wyeliminować ból i bardzo poprawić funkcję kręgosłupa. Dlatego zalecam wizytę u fizjoterapeuty manualnego. Pozdrawiam

   1. Magda pisze:

    Witam, dziękuję za odpowiedź , tak jak Pan napisał wszystkie dolegliwości mam już od kilku lat ,również w trakcie siedzenia i przekręcania na boki dziwne przeskoki jak coś przeskakiwało,przy wykonywaniu ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa mam bóle głowy i zawroty, nie wiem co może być przyczyną.Jestem osobą przyzwyczajoną już do bólu, ale zmęczoną. Mam obecnie 40 lat a od 7 lat powstał problem z biodrami, nasilający problem z poruszaniem się z powodu ostrego bólu w biodrach , nie mogłam chodzić , po kilku konsultacjach okazało się że mam stan zapalny krętarzy dużych kaletek, przez rok miałam robione zastrzyki w stawy biodrowe,(diprophos, depo-medrol, MD-poly ), po leczeniu nie było żadnej poprawy, lekarz zaproponował zabieg wyczyścić kaletki – to powinno pomóc bo już nie wiedział co może w tej sytuacji zrobić, w moim przypadku jest trochę trudniej gdyż jestem osobą uczuloną na salicylany i wszystkie leki NLPRZ, jedyny lek jaki mogę stosować od bólu to tramal. Doktor zastanawiał się co zrobić w tym przypadku bo podanie znieczulenia trzeba będzie najpierw mi podać na sprawdzenie czy nie jestem uczulona . Zaczełam szukać innego lekarza . PO dodatkowej konsultacji ortopedycznej zostałam skierowana na zabiegi,( fala uderzeniowa , krioterapia, ulatradżwięki, ćwiczenia masaże , basen , po tych wszystkich zabiegach było jeszcze gorzej, nadal w nocy spać nie mogę z chodzeniem też jest problem , nawet siedzenie sprawia ból, fizykoterapełta stwierdził że wszystkie mięśnie się skleiły tak jakby połączyły i przykleiły do kości. Wszystkie zabiegi zostały wykonane i niestety efektu niema …
    W moim przypadku nie mogę stosować leków przeciwbólowych ani leków od stanów zapalnych, jestem w takiej sytuacji że już nie wiem co robić …
    Pozdrawiam

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Witam,

     Koniecznie musi Pani znaleźć dobrego fizjoterapeutę manualnego. Od tego proszę zacząć. Pomoże on również określić przyczynę zawrotów głowy. Zawroty głowy mogą pochodzić np: od tętnicy kręgowej, stawów międzykręgowych, ucha wewnętrznego. Przeskakiwanie czy klikanie w kręgosłupie lędźwiowym świadczy o nadruchomości. Jeśli przeskakiwanie odbywało się w trakcie ćwiczeń to znaczy, że ćwiczenie było albo za trudne albo źle je Pani wykonywała. Celem ćwiczeń stabizacyjnych jest ograniczenie ruchu w stawach kręgosłupa. Skoro były kliki czyli dochodziło do ruchu w kręgosłupie to znaczy, że krótkie mięśnie przykręgosłupowe nie pracowały właściwie. W takim wypadku ćwiczenia mogą nawet pogarszać stan pacjenta. Myślę, że to właśnie kręgosłup lędźwiowy jest przyczyną Pani problemów. Nadmierne napięcie mięśni pośladkowych, ból kaletek to objawy. Brak poprawy po przeprowadzonym leczeniu (ostrzykiwanie sterydem) również wskazuje, że diagnoza jest nietrafiona. Kaletki bolę wtedy gdy są drażnione np. przez zaburzone napięcie pomiędzy mięśniami pośladkowymi i naprężaczem powięzi szerokiej uda. A może jest też problem w stawie biodrowym? Potrzebuje Pani indywidualnych zajęć z terapeutą i odpowiednio dobranych ćwiczeń.

 128. Agnieszka pisze:

  Dzień dobry,
  Trzy lata temu miałam pierwszy epizod bólowy związany z przepukliną w odcinku l5 s1. Ból, bez zmian neurologicznych.
  Tydzień temu ból pojawił się znowu. Tym razem jednak poza bólem zdrętwiała mi noga i straciłam czucie powierzchniowe w pięcie.
  Rezonans wykazał sekwestrację krążka.
  Ból minął, ale czucie w pięcie nie wróciło.
  W środę idę do neurochirurga, ale chciałam zapytać, czy jest Pan w stanie powiedzieć, jak długo można zwlekać z operacją i próbować fizjoterapii w takiej sytuacji?
  Tzn. czy jest jakiś czas po którym uszkodzenie nerwu może być trwałe?
  I czy wogóle jest szansa, że terapia manualna pozwoli na odzyskanie czucia w pięcie?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Agnieszka

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,
   Brak czucia jest oczywiście dyskomfortem. W Pani przypadku dotyczy jedynie pięty, a więc niewielkiego fragmentu ciała. Zaburzenie czucie jest powikłaniem mniejszym od porażenia i niedowładu mięśnia. W przypadku nagłego porażenia mięśnia nie ma na co czekać. Proszę pamiętać, że sekwestr może się wchłonąć za jakiś czas. Trudno powiedzieć jak długo to będzie trwało 2-3 miesiące? Jest to uzależnione m.in. od wielkości odseparowanego materiału dysku. Zachęcam też do poczytania innych komentarzy poruszających tematykę sekwestru. Zabiegi terapii manualnej mają na celu poprawę stanu pacjenta, ale nie można dać gwarancji poprawy. Warto wysłuchać też opinii neurochirurga, a finalną decyzję musi podjąć Pani. Będzie mi miło jeśli się Pani podzieli swoją decyzją na blogu. Pozdrawiam

 129. Hania pisze:

  Witam, Wynik badania TK : Na poziomie L4/L5 paracentralna protruzja wymiarze 4,6x18mm uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego oraz ucisk korzeni lewego nerwu rdzeniowego przed wejściem do otworu międzykręgowego. Wymiar AP kanału kręgowego zwężony – wynosi 10 mm, Na poziomie L5/S1 wypuklina. Wymiar AP kanału kręgowego wynosi 13 mm. Efekt próżniowy w stawach krzyżowo-biodrowych. Bardzo proszę o informację co to w oznacza oraz co mogę z tym zrobić ??

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Przedstawiony opis wyniku badania TK wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe dysków na dwóch ostatnich poziomach. Bardziej zniszczony jest dysk pomiędzy kręgami L4/L5. Jeśli nic Panią nie boli to można z tym żyć 🙂 albo pomyśleć o tzw. profilaktyce. W przypadku dolegliwości bólowych czy neurologicznych jak pieczenie, palenie, zabuczenie czucia itp. sugeruję spotkanie w gabinecie z fizjoterapeutą manualnym.

 130. Izabelka pisze:

  Dzien dobry, kobieta l.52. prosze o pomoc (lekarza mam dopiero pod koniec pazdziernika).
  Z powodu podejrzenia rwy kulszowej (bol w prawej pachwinie uniemożliwiający chodzenie i w prawej stopie na gorze) zrobiono mi rezonans
  Opis: Wypukliny krążków mk na poziomach L4-L5 okrężna, L5-S1 pośrodkowa. Modelowany worek oponowy, na poz. L4-L5 częsciowo wypełniane zachyłki boczne kanału kręgowego i otwory mk-nie uwidoczniono ucisku korzeni nerwowych. Na pozostałych poziomach nie uwidoczniono ucisku worka oponowego i korzeni nerwowych. Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy. Kanał kręgowy bez stenozy w wym. Strzałkowym.
  Zmiany zwyrodnieniowe krążków mk L4-L5 i L5-S1 – dehrydatacja
  Sygnał pozostałych krążków mk, sygnał szpiku trzonów kręgowych prawidłowy – naczyniak śr sag 12 mm w trzonie kręgu L4
  Ćwiczę Tai Chi – czuję sie coraz lepiej, ból w pachwinie prawie minął. Proszę o pomoc w interpretacji wyniku (czy mam się martwić czy nie bo kompletnie sie na tym nie znam) i informację, czy mogę już ćwiczyć Mc Kenziego (lekarka nie pozwoliła mi dopóki nie będzie wyniku rezonansu) i ewentualnie pokierować co mogę zrobić/jak sobie pomóc do wizyty u lekarza Z góry bardzo dziękuję.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Opisane objawy nie są charakterystyczne dla rwy kulszowej! Występują u Pani związane z wiekiem typowe zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego. Należy mieć świadomość, że uszkodzone dyski nie będą już nigdy tak zdrowe, a przez to wytrzymałe jak kiedyś. Oczywiście, że należy się martwić, bo przecież boli. Ale z drugiej strony prognoza na poprawę jest bardzo duża więc nie ma na co czekać, tylko proszę umówić się na wizytę do fizjoterapeuty manualnego. Od niego dowie się Pani wielu ważnych informacji w tym, jak dbać o kręgosłup. Jakie ćwiczenia czy pozycje są szkodliwe dla kręgosłupa, a jakie są sprzyjające. Kompletnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem lekarza, co do konieczności wykonania badania mri przed rozpoczęciem ćwiczeń. Nie uważam też, że ćwiczenia Mckenziego są optymalnym rozwiązaniem.

 131. Ania pisze:

  Witam.Wynik badania MR kręgosłupa C.Odwodnione i częściowo krążek m/kręgowy C5-C6 iC6-C7 oraz obniżony C5-C6.Na poziomie C4-C5 centralno prawoboczna przepuklina krążka m/kręgowego modeluje worek oponowy i lewy korzeń rdzeniowy w kanale kręgowym bez istotnego spłycenia rezerwy płynowej rdzenia.Na poziomie C5-C6 rozlana przepuklina krążka m/kręgowego spłyca umiarkowanie rezerwę płynową i lateralizują w prawo w kompleksie z osteofitami uciska korzeń rdzeniowy w kanale kręgowym oraz otworze międzykręgowym. Na poziomie C6-C7 przepuklina centralno-prawoboczna uciska korzeń rdzeniowy i spłyca umiarkowanie rezerwę płynową rdzenia.Nadmienię że od 2 lat borykam się z bólem barku prawego i na to byłam leczona,częste bóle głowy,szumy w uszach i głowie,problemy z obracaniem głową,sztywny kark,mrowienia rąk aż do palców.
  Bardzo proszę o opinię i radę,bo już nie wiem zmrożony bark czy problem z kręgosłupem.Pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,

   Nie mogę postawić diagnozy bez badania. Występują u Pani zmiany zwyrodnieniowe dysków i kręgów mogące dawać objawy w rejonie stawu ramiennego. Pośrednio na podstawie braku efektów dotychczasowego leczenia (stawu ramiennego) można wnioskować, że przyczyna Pani dolegliwości jest w kręgosłupie szyjnym. Poza tym inne objawy jak bóle głowy, szumy w uszach itp. również mogą świadczyć o problemie z kręgosłupem szyjnym. Leczenie nie przyniesie efektów jeśli nie jest postawiona prawidłowa diagnoza – to zrozumiałe. Myślę, że powinna Pani znaleźć dobrego fizjoterapeutę manualnego by rozwiązać swoje problemy. Pozdrawiam

 132. Adam pisze:

  Dzień dobry,

  Bardzo proszę o opinię jak poważny jest stan mojego kregosłupa szyjnego i co wg. Państwa z nim w tej chwili można zrobić (czy takie przepukliny można “cofnąć” bez operacji?). Główny problem jaki odczuwam to zaburzenia równowagi, bólu raczej brak. Rwa barkowa występowała w lutym, były również w tym samym okresie czasu jednorazowe, ostre zawroty głowy, ale na szczęscie już się nie powtórzyły (cały świat mi wtedy wirował – tragedia):

  “Badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa
  Badanie MRI wykonane w sekwencji SE, obrazy T1 i T2-zależne uwidoczniło:
  – przepuklinę tylną centralną na głębokość 2 mm krążka międzykręgowego C5-C6,
  która uciska worek opony twardej
  – przepuklinę tylną centralną na głębokość 2,5 mm krążka międzykręgowego C6-C7,
  która uciska worek opony twardej
  – obniżenie sygnału w obrazach T2-zależnych z w/w krążków, co przemawia
  za ich zwyrodnieniem (odwodnienie krążków)
  – pozostałe krążki międzykręgowe prawidłowe w obrazie MR
  – osteofity tylno-bocznych krawędzi trzonów C5 i C6 powodują zwężenie prawego
  otworu międzykręgowego
  – trzony kręgów o prawidłowym sygnale i prawidłowej wysokości
  – rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych
  – zniesienie fizjologicznej lordozy w górnym odcinku kręgosłupa szyjnego”

  Jeszcze o ile można proszę o informację co u mnie wg. zamieszczonego opisu występuje: protuzja, ekstruzja czy sekwestracja?

  Pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,
   Nie można określić kondycji kręgosłupa bazując jedynie na wyniku badania mri. Jeśli ma Pan 25 lat to zmiany zwyrodnieniowe są poważne, a jeśli jest Pan pięćdziesięciopięcio latkiem to zwyrodnienia są umiarkowane. Tak więc wiek jest istotny oraz objawy kliniczne. Przepuklin oczywiście nie można cofnąć ale poprzez fizjoterapię można doprowadzić do ustąpienia dolegliwości, poprawy funkcji kręgosłupa szyjnego i wygojenia dysku. Skrótowo przypominam po raz kolejny znaczenie następujących terminów, choć w poście dokładnie to wyjaśniłem. Tradycyjnie polecam wizytę u fizjoterapeuty manualnego.
   protruzja = wypuklina
   ekstruzja = przepuklina

 133. Jarek Dąbrowski pisze:

  Uszanowanie dla Pana, Panie Aleksandrze,

  przeczytałem “od deski do deski” fragment Pana bloga “Dyskopatia – etapy uszkodzenia krążka międzykręgowego” – pewnie nie bez przyczyny … Ale przede wszystkim duże uznanie z mojej strony za ogrom włożonej tutaj przez Pana pracy i widoczną w poradach i komentarzach dużą empatię dla osób w potrzebie którym udziela Pan swoich wyważonych, życzliwych – i najczęściej optymistycznych zaleceń i wskazówek.

  Mnie (mężczyzna, 56 lat) też dotknęła przypadłość mająca swoje “pochodzenie” od chorego kręgosłupa , tj. odmiana rwy kulszowej objawiająca się ogromnym bólem w lewym biodrze, promieniującym poprzez udo aż do kolana (do stopy – nie; na kolanie się kończy!). Konkretnie, gdzieś końcem czerwca 2018r. obudziłem się w nocy ze “strasznym” skurczem mięśni lewej nogi (skutki tego skurczu odczuwałem cały następny dzień – potem minęło) i od tego czasu zaczął się pojawiać (z dnia na dzień coraz mocniejszy i dolegliwszy) ból biodra, uda i kolana … W między czasie, do 15. sierpnia 2018 musiałem (??) sporo podróżować i zrobiłem aż ok. 12.000 km – i tu był ze mną koniec 🙁 . 15.08 w szpitalnej przychodni świątecznej zaordynoweano mi zastrzyki przeciwbólowe i tabletki (dicloduo combi, saridon plus tabletki przeciwbólowe na bazie paracetamolu) W dn. 16. sierpnia zrobiłem badanie MRI, następnie wizyta u b.dobrego neurologa – w dalszej konsekwencji również u neurochirurga (konkretnie: nawet u trzech [na prośbę mojej żony, za co jej dziękuję!] – gdyż na pierwszej uzyskanej neurochirurgicznej diagnozie, że “tylko operacja i tylko takie pozbycie się sekwestra bezwzględnie ma być” pojawiły się u mnie wątpliwości … W międzyczasie córka, poczatkujący lekarz, swoimi “kanałami” (jej kolega pracuje w uznanej klinice rehabilitacji w Szwajcarii) zdobyła, na podstawie zdjęć MRI, opinię stamtąd i wskazanie jest, że “mój przypadek” ma 80% szans na wchłonięcie się sekwestra (tu ćwiczenia, terapia manualna itd.) a 20% szans to ewentualność (zalecenie) jego operacyjnego usunięcia. Biorąc obecnie tylko dicloduo combi i saridon (rano i wieczorem) ból u mnie jest minimalny, noga jest sprawna (dopiero po 200-300 m lekko utykam) i, powiedzmy, co 2-3 dni jest odrobinę lepiej … Jak Pan uważa, z zastrzeżenie oczywiście, że ostateczna decyzja należy do mnie: czy mam zdecydować się na operację usunięcia sekwestra czy też ma sens postaranie się żeby ten sekwestr się wchłonął (dać “mu” czas, dobra terapia manualna, “zwolnienie” na parę miesięcy tempa w pracy itd. …). Praktycznie, jeszcze w sobotę byłem zdecydowany na szybką operację jednak teraz poczekam jeszcze na Pana opinię!! Dziękuję z góry za Pana komentarz i stanowisko! Poniżej “Opis” Lekarza Radiologa mojego badania MRI:

  Poziome ustawienie kości krzyżowej.
  Niewielka lewostronna skolioza odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
  Zmiany dehydratacyjne krążków międzykręgowych.
  Nierówne obrysy blaszek granicznych trzonów kręgów lędźwiowych w poziomach od L2 do S1, z
  pojedynczymi obszarami podchrzęstnej tłuszczowej przebudowy kostnej na tle degeneracyjnym – zmiany
  typu modic II.
  Na poziomie L1-L2 widoczne jest niewielkie obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego z
  modelowaniem przedniej części worka oponowego, kanał kręgowy i kanały korzeniowe o zachowanej
  rezerwie objętościowej.
  Na poziomie L2-L3 widoczna jest tylno-lewoboczna ekstruzja krążka międzykręgowego z wydzielającym
  się doogonowo sekwestrem na długości 12mm, wpuklającym się w obręb kanału kręgowego
  lewobocznie na szerokość 9mm ze znacznym przewężeniem zachyłka bocznego lewego i cechami
  istnego modelowania korzenia nerwu L3 po stronie lewej.
  Ponadto w opisywanym poziomie widoczne jest szerokopodstawne uwypuklenie krążka
  międzykręgowego wraz z zmianami wytwórczymi spłycające kanały korzeniowe, a także przewężające
  kanał kręgowy w wymiarze strzałkowym do 10mm.
  Na poziomie L3-L4 widoczne jest obwodowe uwypuklenie tarcz międzykręgowej typu bulging wraz ze
  zmianami wytwórczymi przewężające oba kanały korzeniowe bez cech ucisku na struktury nerwowe.
  Zmiana o podobnym charakterze lecz o większym nasileniu widoczna na poziomie L4-L5 gdzie widoczne
  jest przewężenie obu kanałów korzeniowych zwłaszcza po stronie prawej z modelowanie nerwu
  rdzeniowego zaotworowo.
  Na poziomie L5-S1 widoczna jest szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej wraz ze zmianami
  wytwórczymi przewężająca oba kanały korzeniowe z modelowaniem nerwów rdzeniowych zaotworowo
  zwłaszcza po stronie prawej.
  Stożek końcowy rdzenia o prawidłowym położeniu i prawidłowym sygnale.
  Tkanki miękkie okołokręgosłupowe bez uchwytnej patologii.
  Niewielkie zmiany dyskopatyczne fragmentarycznie objętego badaniem dolnego odcinka kręgosłupa
  piersiowego bez istotnego ucisku na struktury nerwowe w wykonanym badaniu MR.
  ***
  Łączę pozdrowienia
  Jarek

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam Pana na moim blogu.

   Jest mi bardzo miło i dziękuję za ciepłe słowo i komentarz. A wracając do tematu to mogę jedynie zasugerować co ja bym zrobił, gdybym znalazł się w Pana sytuacji. Otóż czekałbym i obserwował zachowanie objawów np.: czy dystans chodu się wydłuża. Poszedłbym też do fizjoterapeuty manualnego. Myślę, że warto u Pana zbadać długość mięśni zginaczy biodra, głównie mięśnia lędźwiowego większego – przez niego biegnie nerw udowy (wychodzący z segmentu uciśniętego L3). Terapię uzupełniłbym o neuromobilizację nerwu udowego, bo to jego podrażnienie odczuwał Pan w biodrze i udzie (zapewne po przedniej stronie). To bardzo dobrze, że pierwotne objawy się wyciszają! Pomyślności w leczeniu i podejmowaniu najbardziej dla Pana optymalnej decyzji.
   P.S. W przypadku gdy zdecyduje się Pan na leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) warto by wykonać kontrolne badanie rezonansem magnetycznym za 3-4 miesiące. Pozdrawiam

 134. Tomasz Malaga pisze:

  Dzień Dobry Panie Aleksandrze mam 37 lat równo miesiąc temu poczułem ból w prawym pośladku oraz dretwienie stopy prawej duzy palec i góra oraz zauważyłem ze niestety nie mogę stanąć na pięcie po tych 30 dniach chód się poprawił chodzę w miarę płynnie ale niestety dretwienie zostalo może troszeczkę lepiej moje MR L5/S1 prawostronna zachylkowa otworowa przepuklina do długości 6.5mm uciska korzeń L5 i worek oponony Zacząłem pływać 5 x w tygodniu stylem grzbietowym po 40 min Lekarz neurolog skierował mnie na operacje po konsultacji z Neochirurgiem lekarz stwierdził ze przepuklina powinna się wchłonąć zalecił ćwiczenie. Panie Aleksandrze chcialem dopytać czy jest szansa na pełną sprawność prawej nogi i czy może Pan polecić kogoś ze Starachowic lub Radomia Kielc do terapii Manualnej pozdrawiam.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam Pana,

   Nie napiszę nic nowego w temacie prognozy Pana stanu zdrowia. Szansa na pełną sprawność nogi oczywiście jest, ale gwarancji nie ma. Być może przepuklina się wchłonie. Myślę, że może też pozostać, ale nie dawać objawów. Polecam kolegę fizjoterapeutę manualnego OMT z Radomia. Oto link do jego strony internetowej http://omtmed-fizjoterapia.pl/kontakt/

   1. Tomasz Malaga pisze:

    Witam jestem już po 5 spotkaniach z Fizjoterapeutą Sprawność wraca czucie w stopie wróciło, jestem już w stanie stanąć na pięcie, na 90-95% wróciła dawna sprawność. Cieszę się bardzo pozdrawiam 🙂

    1. Aleksander Kosendiak pisze:

     Dziękuję za informację zwrotną:). Tym bardziej, że jest to bardzo dobra wiadomość. Teraz musi Pan dbać o kręgosłup, by kontuzja nie ponowiła się. Wszystkiego dobrego i na zdrowie.

 135. Aneta pisze:

  Witam serdecznie
  W ubiegłym roku w sierpniu miałam operacje w odcinku szyjnym C5/C6 został wstawiony implant z kolcami tytanowymi do tej pory mam znaczne trudności z czynnościami które wymagają siły poniewa od razu blokuje mi prawa cześć karku z barkiem i rękę.
  Moje pytanie czy to ustąpi i czym może być spowodowane? Nadmienię że również byłam rehabilitowana jak i byłam w Senatorium a objawy nie ustępują nawet garnka z wodą nie mogę drzwignac bez obawy czy będzie ok. Pozdrawiam i proszę o poradę.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,

   Myślę, że to pytanie powinna Pani zadać również neurochirurgowi, który Panią operował. Beż badania trudno ocenić przyczynę opisanych dolegliwości. Minęło sporo czasu od operacji, a jeszcze więcej od momentu kiedy rozpoczęły się Pani kłopoty. Być może mięśnie szyi i obręczy barkowej są bardzo osłabione, do tego stopnia, że wydawałoby się zwykły garnek z wodą jest dla nich zbyt dużym wyzwaniem. Tradycyjnie i niezmiennie polecam wizytę u fizjoterapeuty manualnego w celu określenia przyczyny dolegliwości jak również nauki ćwiczeń stabilizujących kręgosłup szyjny itd.

 136. Mirek pisze:

  Lordoza lędźwiowa spłycona, na krawędziach trzonów kręgowych osteofity, w odcinku L3-S1 zm. zwyrodnieniowo- wytwórcze w stawach m/k. Na poziomie L5- S1 odwodnienie i obniżenie krążka m/k oraz tylna centralna protruzja o wysokim sygnale w T2 WI ( ostra faza dyskopatii) głębokości ok. 6mm uciskająca worek oponowy oraz modelująca nici ogona końskiego w kanale kręgowym ( wym. ap kanału zredukowany do 11mm ) .Obustronna stenoza otworów m/k L5-S1 z uciskiem korzeniowym w ich obrębie. Trzon kręgu L5 z przewlekłymi guzkami Schmorla płytek granicznych. Na poziomie L4-L5 odwodnienie i obniżenie krążka m/k z tylną wypukliną, stenozą kanału kręgowego ( wym. ap 10mm) i okrężnym uciskiem worka oponowego z jego zawartością. Na poziomach L4-L5-S1 zwężone zachyłki boczne kanału kręgowego z cechami ciasnoty dla nerwów rdzeniowych L5 i S1 obustronnie w większym stopniu po stronie lewej. Na poziomach L2-L3-L4 nieco odwodnione krążki m/k z niewielkimi tylnymi wypuklinami modelująca worek oponowy. Na poziomie L3-L4 stenoza kanału z zmniejszeniem do 10mm i zwężeniem worka oponowego.Poza centralną częścią trzonu kręgu S1 (obniżenie do 11mm) wysokość trzonów zachowana. Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu, czy operacja to już konieczność, zostałem zakwalifikowany przez neurochirurga do zabiegu metodą Tlif po L na L5/S1 i Tpf L5-S1. Odczuwam silne bóle kręgosłupa już od 1997 r. po wypadku, miałem kompresyjne złamanie kręgu L5, byłem już raz w szpitalu ale zrezygnowałem ze strachu. Nie wiem co mam teraz zrobić, a ból się nasilił do lewej strony, pośladek , ból nogi lewej do stopy. Proszę o poradę mam 62 lata Mirek

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Myślę, że będzie Panu łatwiej podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym po wykluczeniu leczenia metodami zachowawczymi. Dlatego zachęcam do odwiedzenia dobrego fizjoterapeuty manualnego na 2-3 wizyty. Jeśli Pana stan się nie poprawi to pozostanie operacja. Pozdrawiam

 137. Piotr85 pisze:

  Dzień dobry
  Jestem tydzień po zabiegu Discogel na odcinku l5s1 – poprawy brak.
  Objawy przed zabiegiem – drobna protruzja na l5s1, przerosty stawowe l5s1, ucisk korzenia nerwowego na tym odcinku i ucisk na worek oponowy, ból promieniujący do prawej nogi, pieczenie w pośladku i kroczu, zaburzenia wzwodu.
  Czy discogel może zacząć działać po kilku tygodniach i odbarczyć korzeń nerwowy?
  Proszę też o wskazanie dobrego fizjoterapeuty z Bydgoszczy.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Nie mam doświadczenia w prowadzeniu pacjentów leczonych metodą discogel. Doczytałem na szybko, że redukcja bólu zachodzi w max. 4 tygodnie! Przy sprzyjających wiatrach tj. od zadania pytania do mojej dzisiejszej odpowiedzi minęło właśnie tyle czasu, by odczuł Pan zmniejszenie dolegliwości bólowych. Czy faktycznie mniej boli? Namiary na dobrego fizjoterapeutę manualnego podeślę mailowo. Pozdrawiam

 138. Problem z bólem w odcinku piersiowym kręgosłupa pisze:

  Witam,ciągle wypadały mi ostatnio dyski od mniej więcej września. Od 1.5 miesiąca jak coś dźwigne czy poschylam się więcej mam silne bóle między łopatkami,bolą mnie żebra i klatka piersiowa,postanowilam wykonać rezonans odcinka piersiowego.ten ból utrzymuje się teraz cały czas. Oto wynik rezonansu, proszę o opinie bo troszke się martwię.

  Badanie wykonano w sekwencji TSE, w obrazach T1-, T2- zaleznych, w płaszczyźnie strzałkowej, wieńcowej i poprzecznej, jednofazowo. Prawostronna skolioza piersiowa. Zachowana kyfoza piersiowa. Obniżenie wysokości krążków m/k na szczycie kyfozy . Na poziomie Th5-Th6, Th7-Th8, Th8-TH9 centralna przepuklina dyskowa modeluje worek oponowy i nieco rdzeń kręgowy. Na pozostałych poziomach bez ewidentnych cech kompresji na worek oponowy. Zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów.
  Za odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,

   Myślę, że niniejsza odpowiedź nie będzie istotnie różniła się od innych moich odpowiedzi. Zdecydowanie powinna Pani odwiedzić gabinet fizjoterapeuty manualnego. Koniecznie trzeba zająć się bólem, który trwa od kilku miesięcy. Oczywiście fizjoterapeuta nie jest w stanie wpłynąć na zmienione zwyrodnieniowo dyski, ale jest w stanie poprawić mechanikę kręgosłupa co spowoduje redukcję bólu.

 139. Kazimiera Bożena pisze:

  Witam ponownie panie Aleksandrze!
  Właśnie wróciłam z przejażdżki rowerem miejskim,a jeszcze w marcu nawet nie myślałam,że kiedyś będzie to możliwe z uwagi na stan mojego kręgosłupa.Dzięki rehabilitacji u pana Piotra “narodziłam się na nowo”.Dzień rozpoczynam od zaleconych ćwiczeń ,następnie wykonuję różne czynności bez ograniczeń ,ale rozsądnie.We wrześniu planuję wrócić do pracy w zawodzie nauczyciela,w wymiarze pół etatu,mimo,że jestem już emerytką.Czuję się bardzo dobrze,odzyskałam pogodę ducha i chęć do życia.
  Za to wszystko dziękuję właśnie panu i jestem wdzięczna losowi ,że przez przypadek stanął pan na mojej drodze.Dziękuję za to ,że polecił mi pan fizjoterapeutę -profesjonalistę w każdym calu,bo taki właśnie jest pan Piotr Łuszcz.
  Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę panu wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i osobistym.
  Z wyrazami szacunku
  Kazimiera Bożena L.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Mam nadzieję, że tych przejażdżek rowerowych będzie jeszcze więcej:). Bardzo mnie cieszy ta wiadomość i dziękuję, że zdecydowała się Pani podzielić swoimi wrażeniami po przebytej terapii. Wszystkiego dobrego.

 140. Tomasz pisze:

  Witam. Co mogę się dowiedzieć o badaniu TK? Co można zrobić w takiej sytuacji?
  Na poziomie L3/4 uwypuklenie krążka międzykręgowego ok. 2.5 mam
  Na poziomie L4/5 widoczna jest wypuklina tylna szerokość 3mm zwężająca nieznacznie oba otwory międzykręgowe i modelująca worek oponowy. Kanał kręgowy w wym.A-P 17 mam
  Na poziomie l5S1 widoczna jest wypuklina tylna szerokość 4 km modelująca worek oponowy i zwężająca częściowo obustronnie otwory międzykręgowe. Kanał kręgowy w wym. A-P 15 mam . Zwężenie tej przestrzeni międzykręgowej.
  Zniesienie lordozy lędźwiowej. Niewielkie lewo wypukłe skrzywienie kręgosłupa
  Wysokości trzonów prawidłowe.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,

   Badanie pokazuje zmiany zwyrodnieniowe dysków. Takie zmiany są spotykane zarówno u osób, które mają jakieś objawy bólowe lub neurologiczne, ale też u osób bezobjawowych. Zachęcam do odwiedzenie fizjoterapeuty manualnego w celu podjęcia terapii, o ile dokucza panu ból, albo w ceku podjęcia działań profilaktycznych. Pozdrawiam

 141. Gorąca prośba o pomoc w sprawie j/w. pisze:

  Witam…z ciekawością wielką czytałam Pana fachowe odpowiedzi….mam podobny problem…dwa lata temu wychodząc z pociągu wypadłam….po pół roku odezwał sie uraz w lewej nodze…zaliczyłam 4 ortopedów, 5 rehabilitantów…noga wróciła do sprawności/ w staw kolanowy miałam dawane1 steryd,3 kwasy i osocze/…od pół roku powstał następny problem…drętwienie lewej części pośladka i tylnej części nogi…znów rehabilitacja, sama zrobiłam rezonans odcinka lędzwiowego……i wyszło uszkodzenie pierścieni włóknistych L3/L4 i L4/L5….ortopeda zasugerował mi operację…jestem po pierwszej blokadzie, jak pomoże będzie druga a pózniej możliwa termolezja ….jak to nie będzie pomocne chociaż na trochę–operacja…nadmieniam, że cały czas chodzę na prywatne rehabilitacje odbarczenia nerwów…niestety po krótkim czasie wszystko powraca…..Bardzo gorąco proszę o podpowiedz co dalej mam czynić…czy mogę ominąć operację? jaką stosować rehabilitację….co jeszcze mogę zrobić…czytałam o zastrzykach nadtwardówkowych, discożelu,endoskopowej operacji…jaką rehabilitację czy fizjoterapię, gdzie szukać jeszcze ratunku….jestem z woj. warmińsko mazurskiego….może zna Pan odp. rehabilitanta dla mnie…jestem w stanie wszystko uczynić aby wyjść z tego problemu unikając operacji….Z góry dziękuję za odpowiedz…Pozdrawiam Maria

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Dzień dobry,

   Jedyne co mogę poradzić to polecić kolegę – fizjoterapeutę manualnego. Dosłownie kilka dni temu dowiedziałem się, że będzie przyjmował pacjentów w weekendy w Ełku. Może więc dobrze się stało, że tak długo nie odpisywałem na Pani wiadomość.
   Proszę skontaktować się z Łukaszem Kłosem. Oto link to jego strony .
   Pomimo tego, że opisuje Pani swoją historię w miarę dokładnie. Brakuje w niej wielu informacji. A kilka ciekawi, np.: dlaczego 4 ortopedów zajmowało się kolanem idt? Bardzo wiele osób ma uszkodzone pierścienie włókniste dysków międzykręgowy> Ten rodzaj patologii, rozpatrywany w oderwaniu od objawów klinicznych (czyli tego jak się Pani czuje, jak bardzo boli itd.) nie jest wskazaniem do operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Aleksander Kosendiak