Dyskopatia w badaniach obrazowych RTG i MRI

 • 18 lutego 2017

Do gabinetu wchodzi 23 letni mężczyzna. W wywiadzie zeznaje, że przyszedł z powodu bólu pleców niewiadomego pochodzenia. Wcześniej był u lekarza i wykonał na jego zlecenie zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa lędźwiowego. Jako, że z opisu zdjęcia wynika, że nie ma żadnych patologii, pacjent stwierdza, że jest ciekawym przypadkiem. I faktycznie ma rację, bo dla mnie każdy pacjent jest ciekawym przypadkiem:). Przeprowadzam wywiad, a następnie badam pacjenta i stwierdzam, że jego dolegliwości są powiązane z uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Krótko mówiąc informuję pacjenta, że ma dyskopatię na wczesnym etapie. No, ale przecież na zdjęciu kręgosłup jest w porządku, zdjęcie nic nie wykazało – mówi pacjent. I ta informacja jest bardzo istotna i należy się z powodu braku widocznej patologii cieszyć.

Zdjęcie rentgenowskie służy do obrazowania kości. Na podstawie rtg kręgosłupa ocenia się przede wszystkim w jakim stanie są kręgi. Do typowych patologii kręgów zaliczamy: złamania kompresyjne, osteofity, spondylofity, zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych, sklerotyzację blaszek granicznych itp. Krążek międzykręgowy zbudowany jest głównie z kolagenu i wody.

Na zdjęciach rtg dysk jest niewidoczny.

Jego stan ocenia się pośrednio przez ocenę wysokości przestrzeni między sąsiednimi kręgami. Jeśli wszystkie przestrzenie mają zbliżony wymiar to uznaje się je za normę. Jeśli natomiast jakaś przestrzeń jest węższa, to stwierdza się dyskopatię na tym poziomie.

Zatem na jakiej podstawie stwierdzam dyskopatię skoro dysk nie jest wystarczająco zgnieciony, co zostałoby wykazane na zdjęciu rentgenowskim? Oczywiście na podstawie informacji uzyskanych podczas wywiadu oraz przeprowadzonych testów w badaniu. Zanim dojdzie do widocznego zgniecenia dysku, uszkodzeniu ulega jego wewnętrzna struktura czyli pierścienie włókniste. Przypomnę, że 1/3 zewnętrzna część pierścienia włóknistego jest unerwiona. Jeśli więc dojdzie do przerwania pierścienia w strefie jego unerwienia to czynniki zapalne powodują drażnienie nerwu, a ten wyzwala charakterystyczne objawy bólowe.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda na zdjęciach rezonansu magnetycznego. Badania te pokazują wszystkie patologie tkanek miękkich np.: mięśni, a w przypadku kręgosłupa dysków, jakie rozwinęły się w ciągu całego życia. Nie można więc jasno określić czy wypuklina krążka międzykręgowego na poziomie np.: L4/L5 powstała chwilę przed pojawieniem się bólu, czy też rozwinęła się na długo przed nim.

Dokładność badania rezonansem magnetycznym pozwala ustalić etap uszkodzenia dysku oraz jego rozmiar, a także umożliwia określenie czy wypuklina lub przepuklina uciskają struktury nerwowe.

Przypomnę, że wypuklina (protruzja) charakteryzuje się wybrzuszeniem pierścienia włóknistego poza obrys dysku, ale bez jego rozerwania. Natomiast przepuklina to ekstruzja – czyli rozerwanie ostatniego pierścienia włóknistego i wydostanie się jądra miażdżystego na zewnątrz.

Z drugiej zaś strony nawet gdy okaże się, że są wypukliny czy przepukliny kilku dysków, to wcale nie muszą i przeważnie nie powodują one wszystkie jednoczesnych objawów. Bywa przecież tak, że jest wielopoziomowa dyskopatia, a pacjent nie odczuwa żadnego bólu czy dyskomfortu. Mamy więc odwrotną sytuację do tej, z przykładu na początku, gdy pacjent przyszedł na wizytę z objawami, ale bez widocznych zmian na zdjęciach. Dlatego fizjoterapeuci manualni spotkanie z pacjentem rozpoczynają od rozmowy, po której przechodzą do badania. Nie zapoznają się z opisami badań obrazowych na początku, aby nie sugerować się ich wynikami. Wgląd do tych badań, a nazywamy je badaniami dodatkowymi, jest jednym z ostatnich etapów badania pacjenta.

18 comments on “Dyskopatia w badaniach obrazowych RTG i MRI

 1. Monia pisze:

  Witam ! Mam przepuklinę kręgosłupa w odcinku lędźwiowym z lekkim niedowładem lewej nogi i promieniującym bolem przez lewy pośladek .. od 11 miesięcy jestem na bardzo silnych lekach przeciwbólowych. ( 150mg tramalu trzy razy dziennie ) Była Fizjoterapia ale niestety bez rezultatów .. lekarz jedynie co robi to truje mnie kolejnymi dawkami 🙁 co mogę dalej zrobić ? Gdzie się udać ? Opis badania rezonansu magnetycznego : Dyskretne zmiany zwyrodnieniowe typu I wg Modic w trzonie kręgów L5,S1 . Obniżenie sygnału nasady łuku L5 po str prawej ( od strony wewnętrznej ) oraz wyrostka stawowego dolnego w stawie międzykręgowy L4/L5 po str prawej. Dehydtratacja krążka miedzykregowego na poziomie L5/S1 z obniżeniem wysokości krążka .
  L3/L4/L5 : niewielkie uwypuklenia krążka miedzyktegowego (2,0mm), nieznacznie zwężają zachylki boczne kanału kręgowego obustronnie , bez cech modelowania korzeni nerwowych .
  L5/S1 : szerokopodstawna, centralna podwiezadlowa przepuklina krążka miedzykregowego (6,0 mm), zwęża obustronnie zachylki boczne kanału kręgowego i dyskretnie modeluje korzenie nerwowe obustronnie . Szerokość światła kanału kręgowego w linii pośrodkowej ciała w wymiarze AP: 11mm

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Jakiego rodzaju fizjoterapia nie pomaga? Jakiego rodzaju były to zabiegi? Powinna Pani skonsultować się z neurochirurgiem i zasięgnąć jego opinii.

 2. Patrycja pisze:

  Witam , pisałam do Pana miesiąc temu – dziękuje za odpowiedz bo pomogła mi rozwiać wątpliwości .
  Dzisiaj mija 8 dzień po operacji mikrodiscektomii lędźwiowego odcinka L3-L4 częściowa resekcja .
  Jestem rozżalona i załamana . Dlaczego uczucie braku siły i ciągniecie w prawej nodze nie minęło skoro ” zdjęto ” ucisk na nerw ? Tutaj mi mówię ze to minie , ale ja im nie wierze . Mam rehabilitacje codziennie przez 3 tyg na oddziale w szpitalu . Proszę o prawdę na ten temat .

  PS. Jedyny pozytyw operacji jest taki , ze nie mam już problemów z pęcherzem .

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,
   Dziękuję za wiadomość. Wygląda na to, że zabieg operacyjny przyniósł pozytywny rezultat w postaci wycofania objawów z pęcherza. Co do pozostałych objawów – osłabienie i ciągnięcie, to myślę, że podrażniony układ nerwowy, a trwało to przez 8 miesięcy, wymaga czasu na regenerację. Odczuwalne osłabienie bym tłumaczył faktyczną utratą siły i wytrzymałości mięśni, które były podrażnione przez tak długi czas i należy zacząć je trenować w celu wzmocnienia. Wciąż utrzymujące się ciągnięcie można też tłumaczyć możliwością degeneracji dysku z innego poziomu. Jedno jest pewne i proszę dobrze mnie zrozumieć – dysponuję ograniczonymi informacjami by jednoznacznie się wypowiadać. Musi Pani obserwować zachowanie objawów tj. czy się zmieniają, jakie pozycje czy ruchy je nasilają lub łagodzą itp. Proszę też zgłosić się do fizjoterapeuty manualnego na rehabilitację.

 3. Robert pisze:

  Witam. chciałem zapytać o jedną rzecz. Jestem po operacji dyskopati L5 S1 w kwietniu br. (fenestracja i nukleotomia). Ponieważ utrzymują się silne bóle i dyskomfort (zaburzenia zwieraczy) zrobiłem kontrolny rezonans. Wyszły w nim m.in. zmiany bliznowate obejmujące worek oponowy i pochewkę lewych korzeni nerwowych. Czy ta blizna może być odpowiedzialna za moje samopoczucie? Oprócz tego spondyloliza L5 ze zmianami obrzękowymi w rejonie przerwanych więzin łuku. Co to jest ? Dodam jeszcze że mam zespół wąskiego kanału rdzeniowego. Wizytę mam dopiero za 3 tyg. i chciałem zasięgnąć opinii. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Powikłania ze strony blizny mogą być identyczne jak pierwotne objawy przed operacją. Spondyloliza to przerwanie ciągłości łuku kręgu.

 4. stefan cieslik pisze:

  Prosze o opinie co dalej ?
  C3-C4 przepuklina tylna-centralna z impresja na worekoponowy i modelowaniem rdzenia
  C4-C5zm,zwyrodnieniowe przylegajacych do krazka fragmentów trzonów szerokopodstawna przepuklina tylna-centralna na około5-6 mm ze znaczna impresja na worek oponowy.korzenie i czesciowo na rdzen kregowy kanał kregowy strzałkowo około7 mm
  C5-C6bulging z impresja na worek oponowy,niewielkim modelowaniem rdzenia
  C6-C7niewielki bulging
  Rdzen kregowy o prawidłowym sygnale
  L2-L3dehydrydacja swiezy bulging [HIZ] z impresja naworek oponowy
  L5 S1 operowany w 2005 Szpital Wojskowy Bydgoszcz

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   A skąd ja mam to wiedzieć? Może napisze Pan coś więcej odnośnie objawów, jaki rodzaj pracy wykonuje, czy ma swojego fizjoterapeutę?

 5. stefan cieslik pisze:

  Cześć od maja 2016 miałem zdarzenie zasłabnięcia za kierownicą ,,TIRA’ wylądowałem na kardiologi a następnie w klinice kardiologi w Gdańsku tam wykluczono sprawy serca a skierowano na badania neurologiczne i stąd ten opis rezonansu . Główne objawy to tępy ból w plecach i karku i zawroty głowy.brak siły w rękach i w nogach ból w mostku
  Byłem prywatnie u fizykoterapeuty i po tych masażach i oklejeniu wieczorem czułem się gorzej .Chodzę trzy razy w tygodniu na basen masaże wodne sauna i tu też mały skutek . Rozważam wizytę u neurochirurga bo tak dalej to się nie da ,staje się w rodzinie zrzędą, popadam w depresje a pracować fizycznie idłuzej chodzić się nie da

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Przy takich objawach oraz zmianach zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego koniecznie musi Pan odwiedzić dobrego fizjoterapeutę manualnego. W okolicach Gdańska polecam kolegę Rafała Studnickiego z Malborka http://studnickifizjoterapia.pl/kontakt
   Bardzo dobrze, że wykluczył Pan przyczynę kardiologiczną, pozostaje teraz zbadać kręgosłup piersiowy, który może prowokować ból w mostku i plecach. Basem i sauna to również dobry pomysł, ale nie jest to optymalne leczenie tego rodzaju dolegliwości. Występują u Pana poważne objawy, a badanie mri pokazuje patologiczne zmiany na kilu poziomach. Najwyższa pora aby, na poważnie zająć się leczeniem. Polecam Rafała z czystym sumieniem. Pozdrawiam

 6. stefan cieslik pisze:

  Bardzo dziękuję i pozdrawiam walczę !

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Nie ma za co, pozdrawiam.

 7. Aga podlaskie pisze:

  Witam,
  Mam 50 lat i od kilkunastu lat cierpię na bóle kręgosłupa. W 2002 roku pierwszy raz odczułam silny ból w okolicy biodra promieniujący do kolana w nodze lewej. Wykonano RTG L-S Kręgosłupa: Spłycenie lordozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zwężenie szpary m-kręgowej L5-S1. Leczyłam się ponad 3 mce, chodząc na rehabilitacje na NFZ, przyjmowałam Ketonal, Naclofen, które niewiele pomagały. Podpowiedziano mi, żebym zaczęła przyjmować Piroxicam. Okazał się być zbawieniem ponieważ bóle ustąpiły. Od tamtego czasu co kilka miesięcy odczuwałam przez prawe biodro promieniowanie do kolana, ale po wzięciu 1-2 tabletek ból przechodził. Tak było do lutego 2017 roku, kiedy przy niewielkim schyleniu się odczułam ból w kręgosłupie i promieniowanie przez biodro lewej nogi do samych palców. Zastrzyki i leki niewiele nie pomagały, tylko ogłuszając i bardzo źle się po nich czułam. Odczuwałam ból całej miednicy, powodowało to trudności nawet w leżeniu. Podczas hospitalizowania wykonano mi rezonans:
  Badanie MR kręgosłupa L-S w sekwencji FSE i STIR w obraz T1 i T2 zależnych stwierdza się obecność:
  – Protruzja tylna na tarczy m/kręgowej na poziomie L5/S1 wlk 9x5mm uciskając worek oponowych rdzenia, zmniejszająca objętość zachyłków bocznych, ze stenozą względną zachyłka bocznego lewego.
  Kompresja na lewy korzeń rdzeniowy S1 sin,
  – osteofitoza na krawędziach trzonów L5 i S1 oraz kręgozmyk tylny 1 st L5/S1 z przewężeniem otworów międzykręgowych i cechami zmian uciskowych na wychodzące nerwy rdzeniowe,
  – przebudowa tłuszczowa krawędzi trzonów L5/S1,
  – pozostałe poziomy kręgosłupa w normie,
  – cechy dehydracji zwyrodnieniowej krążka międzykręgowego L5/S1,
  – prawidłowy sygnał z pozostałych trzonów kręgowych,
  – prawidłowo sygnał z rdzenia kręgowego i włókien rdzeniowych ogona końskiego, torbiel Tarlova na poziomie S2-10 mm
  – rezerwa objętościowa kanału kręgowego poza poziomem L5/S1 prawidłowo zachowana.

  Po kuracji sterydami ból ustąpił. Udałam się także na konsultację do neurologa, który stwierdził zanik odruchu nad kostką i doradził wizytę u neurochirurga. Neurochirurg po obejrzeniu badań i wywiadzie, stwierdził, że kręgosłup jest do stabilizacji transpedikularnej + zeszlifowanie osteofitu. Odbyłam dwie rehabilitacje na NFZ a od grudnia chodzę do fizjoterapeuty prywatnie. Po ćwiczeniach jest niewielka poprawa jednak wciąż muszę się pilnować, ale odczuwam ciągnięcie od kolana do kostki noga jest zdrętwiała z niewielkim czuciem.
  Uprzejmie proszę o opinię jakiego rodzaju kuracje mogę jeszcze odbyć. Z góry serdecznie dziękuję.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   W mojej ocenie najbardziej odpowiednia będzie współpraca z fizjoterapeutą manualnym. Można również stosować leki regenerujące układ nerwowy. Jednak w temacie farmakologii odsyłam do neurologa po zalecenia.

 8. Dominik pisze:

  Witam,
  Codziennie rano budzę się ze spiętym kręgosłupem, odczuwam ból w dolnej części pleców zaraz po otworzeniu oczu jeszcze leżąc na łóżku. Zazwyczaj śpię na brzuchu z poduszką pod głową. Czy to już zwyrodnienie czy zła pozycja spania?

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Najlepszą metodą pozwalającą zdiagnozować zwyrodnienie jest badanie rtg lub mri zależnie co chcemy zobaczyć, ocenić. Jeśli kości to rtg, jeśli tkanki miękkie np. dyski to mri.
   Z pewnością nie jest to normalna reakcja ciała po nocnym wypoczynku. Może świadczyć o zaburzonej równowadze napięcia mięśniowego wynikającej z przeciążenia kręgosłupa, albo z zaburzonej ruchomości segmentów kręgosłupa. Innymi słowy objawy te mogą wynikać ze zwyrodnienia ale wcale nie muszą.

 9. Anna pisze:

  Witam. Proszę o komentarz czy operacja jest potrzebna. Opis MR: spłycenie lordozy, cechy kręgów l- s z częściową sakralizacją kręgu l5 i hypoplastyczna przestrzeń międzykręgowa l5- s1. Początkowe zmiany zwyrodnieniowe- nierówności blaszek, intensywność sygnału z krążka l4/l5 jest nieprawidłowa, na tym poziomie centralno- lewoboczna przepuklina jądra miażdżystego krążka do kanału kręgowego na gł. 11mm i w dół do połowy wys trzonu l5 ze znacznym uciskiem worka oponowego oraz uciskiem lewego korzenia l5. Masa wypadniętego dysku powoduje stenozę o wym AP 7mm. Mam 38lat. Mrowienie w nodze, bóle pozwalające spać i normalnie chodzić, brak odruchów po uderzeniu w piszczel, masaże i akupunktura oraz leki przeciwbolowe nie działają. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp.

  1. Aleksander Kosendiak pisze:

   Witam,

   Bazując jedynie na opisie MR powinna Pani iść pod przysłowiowy nóż. Jeśli do tej pory nie odwiedziła Pani fizjoterapeuty manualnego to najwyższa pora to zrobić. I na podstawie oceny wpływu terapii na pani stan, jak również rozwoju objawów podjąć decyzję o dalszym sposobie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Aleksander Kosendiak