Pracę w zawodzie fizjoterapeuty rozpocząłem w 2006 roku. Przez pierwsze lata swoje doświadczenie zawodowe zdobywałem pracując we wrocławskich placówkach, a od 2008r. również w prywatnym gabinecie. Od ukończenia studiów na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na wydziale Fizjoterapii intensywnie dokształcam się podyplomowo. W 2006 roku ukończyłem szkolenie podstawowe z terapii manualnej wg metody Kaltenborna i Evjenth’a zakończone egzaminem. Następnie w latach 2006-2009 brałem udział w rozwiniętym dużym szkoleniu z Ortopedycznej Terapii Manualnej tzw. OMT (ok. 1000 godzin) uzyskując międzynarodowo rozpoznawalny dyplom z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej.
W międzyczasie rozwijałem swoje umiejętności dydaktyczne jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Fizjoterapii we Wrocławiu gdzie przez 3 lata prowadziłem ćwiczenia z terapii manualnej.
Od 2009 roku biorę udział w programie przygotowania do roli instruktora terapii manualnej jako asystent instruktora. Dzięki temu mogę regularnie spotykać się z polskimi oraz zagranicznymi nauczycielami terapii manualnej i wymieniać się doświadczeniami, a przede wszystkim wciąż doskonalić techniki badania i leczenia.
W latach 2013-2014 miałem okazję prowadzić autorski kurs pod nazwą Akademia Funkcjonalnej Terapii Manualnej dla grupy 90 fizjoterapeutek z województwa dolnośląskiego.
Swoje zainteresowanie związane z badaniem i leczeniem narządu ruchu rozszerzyłem i uzupełniłem o stosowanie elastycznych plastrów tzw. tejpowanie  w koncepcji Kinematic Taping. W 2014 roku uzyskałem tytuł instruktora Międzynarodowej Akademii Kinematic Taping i nauczam tej metody w różnych rejonach Polski.
Aktualnie przyjmuję w komfortowym gabinecie w Klinice Medicus we Wrocławiu ul. plac Strzelecki 24. Telefoniczna rejestracja pacjentów pod numerem tel. 71 323 63 00
Od kwietnia 2021r. pracuję również w Sobótce w Klinice Ruchu. Moje obowiązki w tej placówce to konsultowanie pacjentów, ich leczenie, planowanie zabiegów fizjoterapeutycznych oraz wspieranie zespołu fizjoterapeutów Kliniki Ruchu tel. 71 711 77 72
Zapraszam również na trening w obiekcie Morskie Oko Health & Performance. Wyposażenie sali do ćwiczeń umożliwia przeprowadzenie profesjonalnego treningu zarówno dla wyczynowych sportowców jak i tzw. pacjenta. Jest zatem możliwość np.: rehabilitacji we wczesnym okresie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jak i wykonywanie w późniejszym okresie trudniejszych ćwiczeń tj. bieganie, skakanie, gra w piłkę, trening na niestabilnym podłożu, włączając w to trening siły i wytrzymałości. Medyczny trening terapeutyczny stosuje w również w innych schorzeniach narządu ruchu jak niestabilny staw ramienny czy stan po endoprotezoplastyce stawu biodrowego itp.
Szczegółowy wykaz ukończonych szkoleń znajduje się poniżej.

Wykształcenie podyplomowe

1999 – Instruktor Sportu w Kulturystyce
2002 – Magister fizjoterapii (AWF Wrocław)
2006 – Terapeuta Manualny (Kaltenborn-Evjenth)
2006 – Spastyka – Kompleksowa rehabilitacja osób po ogniskowych uszkodzeniach mózgu
2009 – Ortopedyczny Terapeuta Manualny (OMT)
2009 – Asystent Instruktora na kursach terapii manualnej (Kaltenborn-Evjenth)
2010 – Medyczny Trening Terapeutyczny
2012 – Kinematic Taping – kurs podstawowy
2013 – Kinematic Taping (KT1) – kurs rozwijający
2013 – Autor programu i prowadzący na kursie Akademia Funkcjonalnej Terapii Manualnej
2014 – Akredytowany nauczyciel Międzynarodowej Akademii Kinematic Taping® Concept

inna działalność

07. 2014 (Nysa) – wykład na pierwszej Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej pt.” Medyczny Trening Terapeutyczny dla wiolonczelistów.
07. 2014 (Wrocław) –  fizjoterapeuta na zawodach  CrossFitowych HESTreZ Throwdowns
03. 2015 (Katowice) – prezentacja z warsztatami pt.” Kinematic Taping – plastrowanie elastyczne w dysfunkcjach neurodynamicznych” na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców
04. 2015 (Wrocław) – fizjoterapeuta na zawodach  CrossFitowych Poland Throwdows
02. 2016 (Tarnów) – prezentacja z warsztatami pt.”Kinematic Taping – plastrowanie elastyczne z wnioskowaniem klinicznym”
09.2016 (Wrocław) – podjęcie współpracy z Punktem przedszkolnym Tęczowy Pajacyk, gdzie prowadzę gimnastykę ogólnorozwojową dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Szczegółowy wykaz szkoleń z Ortopedycznej Terapii Manualnej

Część podstawowa (2003-2006):
1. UEX – Badanie i leczenie stawów kończyny dolnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
2. OEX – Badanie i leczenie stawów kończyny górnej, techniki podstawowe według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
3. AEX – Techniki zaawansowane, rozciąganie mięśni i stawów kończyny dolnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
4. AEX2 – Techniki zaawansowane i rozciąganie mięśni stawów kończyny górnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
5. UWS – Badanie i leczenie stawów obręczy biodrowej i dolnego kręgosłupa, techniki podstawowe według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
6. OWS – Badanie i leczenie stawów górnego kręgosłupa, techniki podstawowe według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
7. AWS1/OWS2 – Techniki zaawansowane oceny, mobilizacji i rozciąganie mięśni stawów górnego i dolnego kręgosłupa według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
8. AWS2 – Techniki zaawansowane i rozciąganie mięśni kręgosłupa piersiowego i szyjnego według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
2006-2009 Dyplom OMT: Podyplomowa specjalizacja z Ortopedycznej Terapii Manualnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha, program szkolenia zaawansowanego zgodny ze standardami IFOMPT:
1. Diagnostyka różnicowa kończyny dolnej i dolnego odcinka kręgosłupa oraz manipulacje w stawach kończyny dolnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
2. Diagnostyka różnicowa kończyny górnej i szyjnego odcinka kręgosłupa oraz manipulacje w stawach kończyny górnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
3. Kurs Kliniczny. Badanie i leczenie pacjentów z dysfunkcjami w obrębie kończyny dolnej i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
4. Kurs Kliniczny. Badanie i leczenie pacjentów z dysfunkcjami w obrębie kończyny górnej i odcinka szyjnego kręgosłupa.
5. Wprowadzenie do Koncepcji Maitlanda – wnioskowanie kliniczne. Badanie, różnicowanie i leczenie kręgosłupa lędźwiowego, miednicy i stawu biodrowego.
6. Wnioskowanie kliniczne w terapii manualnej. Podstawy praktyki klinicznej. Struktury nerwowe: diagnostyka i zarządzanie w procesie leczniczym.
7. Diagnostyka różnicowa i leczenie manualne z uwzględnieniem technik manipulacji (technik szybkich) w obrębie klatki piersiowej oraz odcinka piersiowego kręgosłupa.
8. Diagnostyka różnicowa i manipulacje kręgosłupa lędźwiowego i miednicy.
9. Diagnostyka różnicowa i manipulacje kręgosłupa szyjnego.
10. Diagnostyka obrazowa (RTG, CT, MRI, USG) dla potrzeb fizjoterapii.
11. Wnioskowanie kliniczne. Badanie, różnicowanie i leczenie kręgosłupa szyjnego i kończyny górnej według koncepcji Maitlanda.
12. Medyczny trening rehabilitacyjny według koncepcji Kaltenborna i Evjentha
13. Superwizja – nadzorowana praca z pacjentami.
14. Kurs powtórzeniowy OMT według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.

Umów wizytę

Copyright Aleksander Kosendiak