o mnie

Aleksander Kosendiak

Pracę w zawodzie fizjoterapeuty rozpocząłem w 2006 roku. Przez pierwsze lata swoje doświadczenie zawodowe zdobywałem pracując we wrocławskich placówkach, a od 2008r. również w prywatnym gabinecie. Od ukończenia studiów na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na wydziale Fizjoterapii intensywnie dokształcam się podyplomowo. W 2006 roku ukończyłem szkolenie podstawowe z terapii manualnej wg metody Kaltenborna i Evjenth’a zakończone egzaminem. Następnie w latach 2006-2009 brałem udział w rozwiniętym dużym szkoleniu z Ortopedycznej Terapii Manualnej tzw. OMT (ok. 1000 godzin) uzyskując międzynarodowo rozpoznawalny dyplom z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej. W międzyczasie rozwijałem swoje umiejętności dydaktyczne jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Fizjoterapii we Wrocławiu gdzie przez 3 lata prowadziłem ćwiczenia z terapii manualnej. Od 2009 roku biorę udział w programie przygotowania do roli instruktora terapii manualnej jako asystent instruktora. Każdego roku mam okazję asystować ok. 220 godzin. Dzięki temu mogę regularnie spotykać się z polskimi oraz zagranicznymi nauczycielami terapii manualnej i wymieniać się doświadczeniami, a przede wszystkim wciąż doskonalić techniki badania i leczenia. W latach 2013-2014 miałem okazję prowadzić autorski kurs pod nazwą Akademia Funkcjonalnej Terapii Manualnej dla grupy 90 fizjoterapeutek z województwa dolnośląskiego. Swoje zainteresowanie związane z badaniem i leczeniem narządu ruchu rozszerzyłem o Kinematic Taping czyli metodę przyklejania elastycznych plastrów. W 2014 roku uzyskałem tytuł instruktora Międzynarodowej Akademii Kinematic Taping i nauczam tej metody w różnych rejonach Polski.

Aktualnie przyjmuję w swoim gabinecie, gdzie staram się rozwiązywać problemy bólowe lub dysfunkcyjne pacjentów.

Szczegółowy wykaz ukończonych szkoleń znajduje się poniżej.

Zapraszam do gabinetu, który mieście się w obiekcie CrossFit Wrocław. Dzięki takiemu położeniu mogę pracować z pacjentem w gabinecie, a chwilę potem wysłać go na ćwiczenia. Wyposażenie sali do ćwiczeń umożliwia przeprowadzenie profesjonalnego treningu zarówno dla wyczynowych sportowców jak i tzw. pacjenta. Jest zatem możliwość np.: rehabilitacji we wczesnym okresie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jak i wykonywanie w późniejszym okresie trudniejszych ćwiczeń tj. bieganie, skakanie, gra w piłkę, trening na niestabilnym podłożu, włączając w to trening siły i wytrzymałości na maszynach i wolnych ciężarach. Dotyczy to również innych schorzeń narządu ruchu jak niestabilny staw ramienny czy stan po endoprotezoplastyce stawu biodrowego itp.

1999 – Instruktor Sportu w Kulturystyce

2002 – Magister fizjoterapii (AWF Wrocław)

2006 – Terapeuta Manualny (Kaltenborn-Evjenth)

2006 – Spastyka – Kompleksowa rehabilitacja osób po ogniskowych uszkodzeniach mózgu

2009 – Ortopedyczny Terapeuta Manualny (OMT)

2009 – Asystent Instruktora na kursach terapii manualnej (Kaltenborn-Evjenth)

2010 – Medyczny Trening Terapeutyczny

2012 – Kinematic Taping – kurs podstawowy

2013 – Kinematic Taping (KT1) – kurs rozwijający

2013 – Autor programu i prowadzący na kursie Akademia Funkcjonalnej Terapii Manualnej

2014 – Akredytowany nauczyciel Międzynarodowej Akademii Kinematic Taping® Concept

Część podstawowa (2003-2006):

  1. UEX – Badanie i leczenie stawów kończyny dolnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
  2. OEX – Badanie i leczenie stawów kończyny górnej, techniki podstawowe według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
  3. AEX – Techniki zaawansowane, rozciąganie mięśni i stawów kończyny dolnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
  4. AEX2 – Techniki zaawansowane i rozciąganie mięśni stawów kończyny górnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
  5. UWS – Badanie i leczenie stawów obręczy biodrowej i dolnego kręgosłupa, techniki podstawowe według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
  6. OWS – Badanie i leczenie stawów górnego kręgosłupa, techniki podstawowe według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
  7. AWS1/OWS2 – Techniki zaawansowane oceny, mobilizacji i rozciąganie mięśni stawów górnego i dolnego kręgosłupa według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.
  8. AWS2 – Techniki zaawansowane i rozciąganie mięśni kręgosłupa piersiowego i szyjnego według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.

2006 – 2009 – Dyplom OMT – Podyplomowa specjalizacja z Ortopedycznej Terapii Manualnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha, program szkolenia zaawansowanego zgodny ze standardami IFOMPT:

1. Diagnostyka różnicowa kończyny dolnej i dolnego odcinka kręgosłupa oraz manipulacje w stawach kończyny dolnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.

2. Diagnostyka różnicowa kończyny górnej i szyjnego odcinka kręgosłupa oraz manipulacje w stawach kończyny górnej według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.

3. Kurs Kliniczny. Badanie i leczenie pacjentów z dysfunkcjami w obrębie kończyny dolnej i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

4. Kurs Kliniczny. Badanie i leczenie pacjentów z dysfunkcjami w obrębie kończyny górnej i odcinka szyjnego kręgosłupa.

5. Wprowadzenie do Koncepcji Maitlanda – wnioskowanie kliniczne. Badanie, różnicowanie i leczenie kręgosłupa lędźwiowego, miednicy i stawu biodrowego.

6. Wnioskowanie kliniczne w terapii manualnej. Podstawy praktyki klinicznej. Struktury nerwowe: diagnostyka i zarządzanie w procesie leczniczym.

7. Diagnostyka różnicowa i leczenie manualne z uwzględnieniem technik manipulacji (technik szybkich) w obrębie klatki piersiowej oraz odcinka piersiowego kręgosłupa.

8. Diagnostyka różnicowa i manipulacje kręgosłupa lędźwiowego i miednicy.

9. Diagnostyka różnicowa i manipulacje kręgosłupa szyjnego.

10. Diagnostyka obrazowa (RTG, CT, MRI, USG) dla potrzeb fizjoterapii.

11. Wnioskowanie kliniczne. Badanie, różnicowanie i leczenie kręgosłupa szyjnego i kończyny górnej według koncepcji Maitlanda.

12. Medyczny trening rehabilitacyjny według koncepcji Kaltenborna i Evjentha

Superwizja – nadzorowana praca z pacjentami.

14. Kurs powtórzeniowy OMT według koncepcji Kaltenborna i Evjentha.

07. 2014 (Nysa) – wykład na pierwszej Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej pt.” Medyczny Trening Terapeutyczny dla wiolonczelistów.

07. 2014 (Wrocław) –  fizjoterapeuta na zawodach  CrossFitowych HESTreZ Throwdowns

03. 2015 (Katowice) – prezentacja z warsztatami pt.” Kinematic Taping – plastrowanie elastyczne w dysfunkcjach neurodynamicznych” na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców

04. 2015 (Wrocław) – fizjoterapeuta na zawodach  CrossFitowych Poland Throwdows

02. 2016 (Tarnów) – prezentacja z warsztatami pt.”Kinematic Taping – plastrowanie elastyczne z wnioskowaniem klinicznym”

09.2016 (Wrocław) – podjęcie współpracy z Punktem przedszkolnym Tęczowy Pajacyk, gdzie prowadzę gimnastykę ogólnorozwojową dla dzieci w wieku 3-6 lat.

umów wizytę

Copyright Aleksander Kosendiak